HABER

Bahar aylarında virüslere dikkat

Sağlık Bakanlığı, bahar ayına girdiğimiz şu günlerde aniden artan ve düşen hava sıcaklıkları konusunda uyarılarda bulundu. Bakanlık, sıcaklığın birdenbire inip çıkkmasının, virüslere duyarlılığı artırdığını ve vücut direncinin düşmesine neden olduğunu belirterek, bu durumun üst solunum yolları hastalıklarına zemin hazırladığını bildirdi.

Bahar aylarında virüslere dikkat

İHA muhabirinin Temel Sağlık Hizmetleri yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bahar aylarında sıklıkla rastlanılan hastalıkların başında 'Rhino (burun) Virüs enfeksiyonları' ya da bilinen adıyla 'nezle' geliyor. Virüs alındıktan 1-2 gün sonra hastalık görülüyor, burun tıkanıklığı, burun akması, hapşırık, bazen ateşin yükselmesi gibi belirtilere yol açıyor. Bu belirtilerin yanısıra boğazda yanma, halsizlik, hafif başağrısı ve iştahsızlık de çıkabiliyor.

Bakanlık uzmanları, özellikle çocukların ve yaşlıların ani sıcak değişikliklerinden korunması, nezle hastalığına yakalananlardan uzak durması gerektiğini belirttiler. Havaların aniden ısınmasıyla yeterli ölçüde giyinilmezse soğuk algınlığının ortaya çıkabileceğini vurgulayan uzmanlar, "Ateş 38 dereceye kadar yükselebilir. Yüzün ve gözün kızarması, ışağa karşı hassasiyet görülür. Burun tıkanıklığı ve öksürük de yapar. Hastalığın vücut direncini düşürmesi sonucu zaturre, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Nezlede olduğu gibi hastalardan uzak durmak ve vücudu ani sıcak değişikliklerinden korumakla önlem alınabilir" diye konuştular. Yine bahar aylarında 'Entero' adıyla bilinen bir grup virüsün, özellikle çocuklarda ishal ile seyreden ve döküntü yapan hastalıklara yol açabileceğini ifade eden uzmanlar, "Bu tür hastalıklardan korunmak için su, gıda ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor" dediler.

ANKARA (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön