Bakan Bozdağ'dan Anayasa Mahkemesi'ne tepki

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında verdiği 'hak ihlali' kararı ile 'anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aştığını' savundu.

Bakan Bozdağ'dan Anayasa Mahkemesi'ne tepki

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Twitter'da yaptığı açıklamada, "Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dahilindedir. Bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir. Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır; anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz;ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez; hiçbir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez" dedi.

"Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir" diyen Bozdağ şöyle devam etti:

"Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez. Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir. Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 96 yorum
Yargıya müdahale etmeyin. bir gün sizede lazım olabilir paşam.
kenangücok.... Bunlar KHK ile aym. yi bile kaldırmaya kalkar.
BELEDİYE TUVALETİNDEKİ KLOZETİN İÇİ BUNUN SURATINDAN DAHA TEMİZDİR.İÇİNDEKİ PİSLİK AY NEN YÜZÜNE YANSIMIŞ.SOYTARI HERİF
@kemalbulgan senin suratını çok mrk ediyorum kibrinden geberesin
senin suratında ondan geri kalmaz geri zekâlı
bakan nasıl olurda aym ye müdahale eder bu ne ahlaksız siyaset kendi atadıklarınız dahi artık bu hukuk dışı yönrtiminize isyan etmekte
@sadikaliyuceer senin gıt kafan basmaz git hukuk oku önce sonra yaz klavye delikanlısı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler