HABER

Başbakan'a: Günde 1 TL ile geçin

Hindistan Planlama Komisyonu'nun geçtiğimiz günlerde ülkedeki yoksulluk sınırının 2012'ye göre yüzde 27'den yüzde 22'ye gerilediğini açıklaması, tartışmaya yol açtı .

YENİ DELHİ (CİHAN)- Komisyonun yoksulluk sınırını hesaplama şekli tepki çekti. Planlama Komisyonu'na göre Hindistan'da şehirlerde yaşayan bir kişi için yoksulluk sınırı 32 Rupi (1.04 TL) kırsal alanda yaşayanlar için 27 Rupi (0.88 TL) olarak belirlemişti.

Açıklama özellikle halk ve muhalefet tarafından büyük tepki görürken büyük şehirlerdeki hayatın çok pahalı olmasından dolayı raporun gerçekleri yansıtmadığı iddia edilmişti.

Planlama Komisyonu'nun bu tartışmalı raporunun ardından dün de hükümetteki Kongre Partisi'nden bir milletvekilinin başkent Yeni Delhi'de 5 Rupiye (0,16 TL) ticari başkent Mumbai'de ise 12 Rupiye (0,39 TL) bir öğün yemeğin yeyilebileceğini söylemesi gündeme oturdu.

Muhalefet Bharatiya Janata Partisi (BJP) Delhi lideri Vijay Goel Başbaka Manmoha Singh, Kongre Partisi lideri Sonia Gandhi, Planlama Komisyonu Başkanı Montek Singh Ahluwalia ve Delhi eyalet Başbakanı Sheila Dikshit'e 32'şer Rupilik çekler göndererek bu para ile bir gün yaşamalarını istedi.

Dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan'da BM raporlarına göre 600 milyondan fazla kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Millyonlarca Hintli ise açık sınırında hayatını sürdürüyor. Yerel kaynaklar bu rakamın her gün artan hayat pahalılığının da etkisi ile daha yüksek olduğunu söylüyor. Özellikle Yeni Delhi, Mumbai gibi büyük şehirlerde günlük ihtiyaçlar, emlak fiyatları, petrol fiyatları bir çok dünya ülkesinden yükse seyrediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön