HABER

Baykal'dan Yakış'a tepki

ANKARA (İHA) - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın Kıbrıs'la ilgili açıklamaların sert bir dille eleştirerek, "Çok büyük üzüntü içindeyim. Bir Türk Dışişleri Bakanı böyle bir değerlendirme yapamaz. Başbakan'ın konuyla ilgili derhal kamuoyuna bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Aksi takdirde yarın Meclis'te bize söz hakkı doğacaktır" dedi.

Baykal, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu'nu kabulünde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Baykal, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın '28 Şubat'a kadar Kıbrıs'ta uzlaşma olmazsa Rum Kesimi tek başına AB'ye girecek ve Türk askeri adada işgalci duruma düşecek' şeklindeki açıklamasını değerlendirdi. Baykal, açıklamayı son derece üzüntü verici olarak nitelendirerek bir Türk Dışişleri Bakanı'nın böyle bir açıklama yapamayacağını söyledi. Baykal açıklamanın talihsiz ve her açıdan uygunsuz olduğunu belirtirken söz konusu açıklamaya dair Başbakan Abdullah Gül'ü kamuoyuna izahta bulunmaya çağırdı. Baykal, TSK'nın KKTC'de meşru bir zemin üzerinde ve uluslararası anlaşmalarla bulunduğunu hatırlatarak TSK'nın adada işgalci duruma düşmesinin mümkün olamayacağını kaydetti.

Baykal konuya ilişkin şunları söyledi: "Bu açıklama ile ne yapılmaya çalışılıyor. Kopenhag'ta 28 Şubat'a kadar Kıbrıs'ta anlaşma yapılacağına dair gizli bir taahhüt verildiği konusunda endişelerim var. Böyle bir vaad söz konusu ise kabul edilemezdir. Kopenhag'ta imzalanamayanın 28 Şubat'ta imzalanacağı mı sanılıyor? Bu diplomasiye sığar mı? Dışişleri Bakanı akla mantığa ve ülke menfaatlerine uymayacak bir açıklama yapmıştır. Türkiye yeni bir sıkıntılı dönemin içine girmektedir. Eğer Başbakan konuyla ilgili derhal bir açıklama yapmazsa bize söz hakkı doğar ve bunu yarın Meclis'te söyleriz."

Baykal, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in 'Yolsuzluklarla mücadele için 83. maddenin değiştirilmesi tek başına yeterli olmaz' yönündeki beyanatını da değerlendirerek yolsuzlukla mücadelenin ilk adımının 83. madde olacağını dile getirdi. Baykal, bu mücadele için öncelikle siyasi kirlenmenin önlenmesi gerektiğini vurgulayarak bu kirlenmenin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla mümkün olacağını söyledi. Siyasi kirlenmenin önlenmesi için başka adımlar da olduğuna dikkati çeken Baykal, "Kimse dokunulmazlığı unutturmaya kalkmasın. Unutturmak için dikkati başka yönlere çektirmesin. Kimse bizim dikkatimizi başka yöne çekemez biz bu işin peşindeyiz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön