HABER

Bebeklerde diş bakımı nasıl olmalı?

Bebeklerde, ilk dişlerin ağızda görünür görünmez temizlenmeye başlanması gerektiği ancak, 3 yaşına kadar çocukların diş macunu kullanmasının sakıncalı olduğu bildirildi.

Bebeklerde diş bakımı nasıl olmalı?

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB)'nin paylaştığı bilgilere göre, temiz bir tülbent ya da gazlı bez kullanılarak, sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce bebeklerin dişlerinin silinerek temizlenmesi gerekiyor. Diş fırçası kullanımına bebeğin arka dişlerinin çıkmasından sonra başlanabileceğini belirten sitede, "Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik önermek ve uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaktır" ifadesi yer aldı.

KOLAY ULAŞILAN YÜZEYLER FIRÇALANIYOR AMA...

Çocuklar diş firçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçaladığı hatırlatılan sitede, ayrıca şu görüş ve önerilere yer verildi:

Oysa ki mikroplar, dişlerin ara yüzleri ya da çiğneyici yüzeylerinde daha kolay birikir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne-babanın kontrolü şarttır. Okul çağındaki çocuklarda fırçanın diş-dişeti birleşim yerine 450 eğimle yerleştirilip dişlerin görünen yüzeylerini döndürme hareketiyle, daha sonra da dişlerin çiğneyici yüzeylerinin ileri-geri hareketlerle fırçalanması önerilmektedir. Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir. Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. Diş macunu kullanımına 3 yaşından sonra başlanmalıdır. Ancak reklamlarda olduğu gibi, yarım parmak değil, fırça üzerine sıkılan mercimek kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır. Macun kullanımına başlandığı dönemde piyasada bulunan florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Fırçalama işleminde macundan çok etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir. Sabah kahvaltı öncesi ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Pek çok iyi alışkanlık gibi, diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler