HABER

Belirli tarihler arasında toplanması yasak! Baskın yapılan evde 5 çuval ele geçirildi

Afyonkarahisar'da polisin bir eve yaptığı baskında kaçak olarak doğadan toplanıp ihraç edilmek istendiği belirlenen 5 çuval salyangoz ele geçirildi. Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim edilen salyangozlar doğaya bırakılırken olayla ilgili 1 şüpheli hakkında işlem başlatıldı. 1 Haziran-31 Temmuz tarihleri arasında salyangoz toplamanın yasak olduğu, bu tarihler dışında da Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından belirlenen yerlerde ve gerekli belgeyi alanların toplama yapabileceği belirtildi.

Belirli tarihler arasında toplanması yasak! Baskın yapılan evde 5 çuval ele geçirildi

Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine Yenice Mahallesi Fuar Alanı civarındaki bir eve baskın yaptı. Evde yapılan aramada, içerisinde canlı salyangoz bulunan 5 çuval ele geçirildi. Polis, adrese Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerini çağırdı. Gelen su ürünleri kontrol ekipleri, çuvallardaki salyangozları teslim aldı. Evde bulunan M.A.Ç. hakkında kaçak avcılık yönetmeliğinin ilgili maddeleri uyarınca tutanak tutuldu. Ekipler, ardından çuvallardaki salyangozları kamyonete yükleyerek ayrıldı.

İŞLEMEK İÇİN TESİSE GÖNDERİLECEKTİ

Salyangozlar daha sonra kent merkezi çıkışındaki kırsal bir alanda doğaya salındı. Salyangozların Çin ve Japonya gibi bazı ülkelere gıda ürünü olarak ihraç edilmek amacıyla kaçak olarak toplandığı belirlendi. Salyangozların bazı tesislere kilosu 6-7 liradan satıldığı, ardından sıcak su ile haşlandıktan sonra ihraç edildiği kaydedildi. Salyangozların piyasa değerinin ise yapılacak soruşturma sonrasında netlik kazanacağı öğrenildi.

8cabd77a3749791bb19f8fe499f37ab0

SALYANGOZ TOPLAMAK YASAK MI?

Bu arada, 1 Haziran-31 Temmuz tarihleri arasında salyangoz toplamanın yasak olduğu, bu tarihler dışında ise Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün belirlediği yerlerde, yalnızca gerekli belgeyi alanların toplama yapabileceği belirtildi. (DHA)

220c9a08aadc26dea23b8030260b4be2

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön