HABER

Bir yanda silahlar bir yanda sandıklar: Rusya'ya katılma referandumu başladı!

Rusya’nın ele geçirdiği Ukrayna'nın Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerinde düzenlenen, “Rusya’ya katılma referandumu” tüm dünyada dikkatle takip ediliyor. 27 Eylül’e kadar süreceği açıklanan referandumun ilk gününde, seçmenlerin beşte birinin sandığa gittiği bildirildi. Bölgeden gelen görüntüler ise büyük dikkat çekti.

Bir yanda silahlar bir yanda sandıklar: Rusya'ya katılma referandumu başladı!

Rus güçleri tarafından ele geçirilen bu bölgelerin, resmen Ukrayna’dan ayrılıp Rusya’ya katılması için 27 Eylül’e kadar oy kullanılacağı bildirilirken, bu bölgelerin Ukrayna’nın nüfus, tarım arazileri, sanayi tesisleri ve kömür yatakları bakımından en zengin bölgeleri olması da yeniden gündeme geldi.

NÜFUSUN BEŞTE BİRİ KATILDI

2022-09-23T104616Z_2002139760_RC2VMW909CVK_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS-REFERENDUMS-CRIMEA

Türkiye ve ABD de dahil birçok ülke, sonuçlarını tanımayacağını açıklasa da, referandum dün başladı ve ilk gününde Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki seçmenlerin %20'si sandığa gitti. 27 Eylül’e kadar devam edecek referandumda katılımın en az yüzde 90 olması bekleniyor.

DONETSK LİDERİ DE OY KULLANDI

a

Cephe hattına yakın yerleşkelerde güvenlik sebebiyle, oy verme işlemleri evlerde yapılırken, diğer bölgelerde sandıklar kuruldu. Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin lideri Denis Puşilin de, referandumun ilk gününde sandık başına giderek oy kullandı.

MİTİNGLER DÜZENLENDİ

russia-referendum-rally-e1663944

Rusya Federasyonu’nun Rostok ve Moskova şehirlerinde ise, on binlerce insan sokağa döküldü. Referandumu destekleyen insanlar, diğer büyük şehirlerde de benzer mitingler düzenlediler.

İşte o görüntüler:

ASKERLER KAPI KAPI GEZDİ

y

Ülkenin işgal altındaki bazı bölgelerinde de Rus askerlerinin kapı kapı gezip referandum için oy toplamaya çalıştıkları iddia edildi. Bazı aileler, iki yerel "işbirlikçinin" iki Rus askeriyle birlikte oy pusulası vermek için dairelerine geldiğini söyledi. Bu iddia ve oylamayı yürüten silahlı adamların varlığının, Moskova'nın bunun özgür veya adil bir süreç olduğu konusundaki ısrarıyla çeliştiği düşünülüyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler