BM'de büyük skandal! Toplantıyı terk etti

CNN International, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının ABD'yi yalnızlaştırdığı yorumunda bulundu. Öte yandan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Filistinli Temsilci konuşurken toplantıyı terk ederek dışarı çıktı.

BM'de büyük skandal! Toplantıyı terk etti

CNN, Washington yönetimi ile dünyanın geri kalanı arasındaki uçurumun, Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkelerin Gazze sınırındaki şiddet olaylarından duydukları kızgınlığı dile getirirken ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley'in Hamas'ı suçlaması ile daha da derinleştiğini yazdı.

HALEY ELEŞTİRİLDİ

Haberde, Haley'in dün Kuveyt'in talebiyle BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) olağanüstü toplantısındaki konuşmasında "İsrail'in 70. bağımsızlık yıldönümünü" kutladığı ancak Filistin'de yaşanan can kayıpları ve yaralanmalara değinmediği belirtilerek eleştirildi.

ABD'NİN YALNIZLIĞI GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ

CNN'in haberine göre, ABD'nin büyükelçiliğini taşımasına karşı barışçıl gösteri düzenleyen Filistinlilere yönelik İsrail güçlerinin saldırısında Gazze sınırında 62 Filistinlinin hayatını kaybetmesinin ardından dün Kuveyt'in talebiyle BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) olağanüstü toplantısı, ABD'nin diğer üye ülkelerin çoğunluğu karşısındaki yalnızlığını gözler önüne serdi.

HALEY: KONUŞULMASINA GEREK YOK

BMGK toplantısında, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM'ye üye ülkelerin büyük çoğunluğundan farklı bir duruş sergileyerek, "Konseyin neden İran şiddetini konuşmadığını, şiddet ile elçilik açılışı arasında ilgi bulunmadığı, bu konunun Konseyde konuşulmasına gerek olmadığı" yönünde ifadeler kullandı.

"HAMAS ŞİDDETİ KIŞKIRTIYOR" İDDİASI

İran'ı, ''terörist'' olarak nitelendirdiği Hamas'a destek vermekle suçlayan Haley, ''Hamas'ın yıllardır şiddeti kışkırttığını ve İsrail güvenlik güçlerine ve altyapısına karşı saldırı başlattığını'' ileri sürdü.

İSRAİL DESTEK ÇIKTI

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon ise Filistin'deki şiddet olaylarından göstericilerin ve Hamas'ın sorumlu olduğunu iddia etti. Danon da tıpkı Haley gibi Gazze sınırındaki olayları İran'ın desteklediğini ifade etti.

ABD VE İSRAİL'E DESTEK ÇIKMADI

Bu arada, BMGK'nın Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri de Konsey kapsamında yayımladıkları bildiride, "İsrail'in sınırlarını koruma hakkını tanırken, bu ülkeden barışçıl gösteri hakkına ve meşru güvenliğini korurken orantısız güç kullanmama ilkesine saygı duymasını bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

BİRDE "BARIŞIN TESİSİNE YARDIMCI OLACAĞIZ" DİYORLAR

Öte yandan dün BMGK toplantısında skandal anlar yaşandı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Filistinli temsilci konuşmaya başladığı sırada toplantıyı terk ederek dışarı çıktı. Kendilerini her seferinde özgürlükçü olarak tanımlayan ABD ve yandaşları, açıklamalarında sürekli barışı sağlayacakları yalanını ortaya atıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'e taşıdığı büyükelçiliğin video konferans ile bağlandığı açılış töreninde bu hamle ile "barışı sağlayacaklarını" söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
ABD, Trump ile daha bir çirkin......
Allahın gazabı sizin ülkelerinizin üstüne olsun!!!
dünyaya şunu diyor abd güçlüyüm istediğimi yaparım itrailde bu trapı para ve güçle elegeçirmiş kuklası yapmış durumda arap ülkerenide liderleride kukla haline getirmişller ama bu zülme dünya sesiz kalmıyor herkes israilden nefret ediyor ama ergeç onları belasını verecek ve bdelini ödiyceksin israil
DÜNYADA ARAŞTIRMA YAPSALAR KİRLİ TARİHİ VE ENTRİKALI ÜLKE DESELER KİMSE YANILMADAN İSRAİL DER HERHALDE.
Herkes rolünü çok iyi oynuyor ya "Hollywood" bu artistlerin yanında halt etmiş.
Küstah, İsrail ile aynı tasa pisliyorlar.
Tüm dünyada Doların Kaldırılması gerek,Yoksa Yahudiler Durmayacak,Tüm ortadoğu Türkiyede Yahudilerin işgaline uğrayacak,Avrupayı da Batıracaklar
İşgal edilmiş toprakta yaşayan halka hem terörist deniyor hemde şiddeti kışkırttığını, israil güvenlik güçlerine karşı saldırı başlattığını söylüyorlar, yahu bunlar neden çıkıp israile işgalden çekilin demiyorda böyle diyor? Niye parası olan haklı bu dünyada? Niye böyle şerefsiz bunlar? Nasıl medeni bunlar? Nasıl özgürlükçü?
Bizim semtte bi adam vardı,herkesle kavga eder herkes ondan çekinirdi,zulüm ederdi insanlara bi ara tak dedi abiler bi araya aldı bunu ve semtten taşındı...Abd yide aynı bu abiye benzetiyorum
Tamam, hepimiz kızıyoruz ama eğri oturup doğru konuşalım. Eğer Arap ülkeleri İsrail'i kurulduğu yıldan itibaren hür bir devlet olarak tanısaydı, İsrail ABD'nin de desteğini alarak zamanla bu kadar küstahlaşamazdı, bölge halkları o yıldan itibaren barış ve huzur içinde yaşayabilirlerdi. Arap ülkeleri İsrail'i tanımamakla Kudüs ve Filistin davalarına büyük zarar veriyor. Arap ülkeleri bazı koşulları kabul etmesi halinde İsrail'i tanıyacağını açıklamalı. Bu koşulların pazarlığını başlatmalı. Aksi takdirde bu gidişle İsrail yarın Kudüs ve Filistin'in tamamını işgal ederse hiç şaşırmayalım.
@esesli.kardes bu içimizdeki yerli İsrail yalakası.
@s.hazir Benim ifade ettiğim gerçekler ile İsrail yalakası olmanın ne alakası var? Şiddetle reddediyorum. Yahudi de değilim, elhamdülillah Türk ve Müslümanım. Boşa sallama, İsrail'in işgal ettiği topraklardan nasıl geri çekilebileceğine dair somut çözüm önerisi yap. Yarın İsrail ABD desteği ile tüm Filistin'i işgal ettiğinde, hakkaniyetli bir çözüm için çok geç kalınmış olacak ve maalesef bütün dünya ABD'den tırsıp bu duruma göz yumacak. Bağırıp çağırmayın, çözüm önerilerinizi paylaşın. Bunu yapabilecek kültür ve bilgi birikimine sahipseniz tabii..
insanlıktan nasip bulamamış cani amerikan paçavrası.
Çocuk katilleri nasıl kaçıyor..canınız cehenneme alçaklar..!!
ABD İsrail dünyaya meydan okuyor istediklerini yapıyorlar kimsenin de gücü yetmiyor durdumaya malsf yada korkuyorlar bütün ülkeler.
hepimiz bu olaya aynı tepkiyi veriyoruz ya markete girince neden alternatif ürünleri almıyoruz israil amerikan mallarına çakacağız boykotu gör bak bunlar para için kanlarını satarlar uyanık olun lütfen
Bu gün Filistindeki bu İnsanlık suçu Katliamlara, İşgallere ve Evrensel hukuk ihlallerine Arkasını dönenler ve göz yumanlar Yarın öbür gün Keser dönüp Sap döndüğünde ve İsrailli siviller çocuklar biner biner katledilirken tek kelime söylerlerse vay o ülkelerin haline, aynı çocuk katliamları o ülkelerdede on biner yüz biner yapılacaktır, '' Düşmanlarınız sizinle nasıl ve hangi yöntemlerle savaşıyorsa sizde onlara aynı yöntemlerle cevap verip savaşın '' ( Hz. Muhammet s.a.v.)
trump a saks sunmaya gitmiştir.
ABD'nin güçlü olması adaletli olduğu anlamına gelmez. Ançak korkaklar kaçar.
ANLAŞILDI. İSRAİL VE ABD DÜNYANIN BAŞ BELASI. SADECE TAM ANLAMIYLA TÜRKİYE MÜSLÜMANLIĞA SAHİP ÇIKIYOR. DİĞER MÜSLÜMAN ÜLKELER BİRBİRLERİN GÖZÜNÜ OYDUĞUNDAN. ABD VE İSRAİL NASIL İSTERLERSE ÖYLE DAVRANIYORLAR. BU BAŞ BELALARI İLE, ONLARIN YAPTIKLARINDAN DAHA FAZLASI YAPILARAK BAŞ EDİLİR. ÖNERİM ABD, AVRUPA, AVUSTRALYA GİBİ ÜLKELERDE HERKES ELİNDEN GELEN NE İSE, O TAŞI ATMALI. ÖYLE BİR TAŞ OLMALI Kİ, KAYIPLARI ÇOK OLSUN
veysy bizmi filistine sahip çıkıyoruz akapeliler oy birliğiyle meclis gündemine getirilmek istenen katliamı reddettiler git patronlarına sor bir sürü ortak işleri varmış
Diğer Haberler