HABER

BTK demir yolu hayata geçiyor...Bakü Tiflis Kars demir yolu seferleri başlıyor. Tarihi İpek Yolu projesi nedir?

Bakü Tiflis Kars demir yolu açılıyor. 2017 bitmeden uluslararası seferlere başlamaya hazırlanan Tarihi İpek Yolu projesinde Bakü’den kalkan tren, Tiflis’ten geçerek Kars’a kadar kesintisiz bir hat üzerinden yolcu ve yük taşınacak.

BTK demir yolu hayata geçiyor...Bakü Tiflis Kars demir yolu seferleri başlıyor. Tarihi İpek Yolu projesi nedir?

Tarihi İpek Yolu projesi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İpek Yolu'nu yeniden canlandırmak için yapılan projenin yapımı çok yakında sona eriyor. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın ortaklaşa hayata geçirdiği Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu projesinde sona gelindi. Geçtiğimiz ay uluslararası seferlerde test sürüşleri gerçekleştiren üç ülke kesintisiz seferler için gün sayıyor.

TARİHİ İPEK YOLU PROJESİ NEDİR?

Tarihi İpek Yolu projesiyle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den kalkan tren, Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’ten geçerek Kars’a kesintisiz bir hat üzerinden yolcu ve yük taşınabilecek. Kars’tan Bakü’ye kadar tek hat üzerinden yapılacak seferler, Bakü’den sonra hem Kazakistan hem de Türkmenistan üzerinden ikinci hatla Çin’e kadar uzanabilecek. Demiryolu hizmete girdiğinde, ilk etapta yılda 1 milyon yolcu 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Akşam'ın haberine göre, 839 km uzunluğundaki hattın Türkiye’den geçen 76 km’lik demiryolunun Türkiye’ye maliyeti ise 600 milyon dolar. Çin'den Avrupa’ya 45-62 gün arasında değişen yük taşıma süresi projeyle 12-15 gün arasına düşecek. Yapılacak her seferle Türkiye’nin kasasına milyarlarca lira girecek. Avrupa’dan Çin’e seferde olan trenler her Türkiye’ye girişlerinde para ödeyecek. Bu sayede Türkiye’nin sadece demiryolu taşımacılığıyla kasasına yılda 1 milyar dolar girmesi hedefleniyor.

Geri Dön