HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çanakkale'de korkulan oldu! Alevler antik kente ulaştı: Assos ziyarete kapatıldı

Yaz sıcaklarının etkisini artırmasıyla yangın sayıları da arttı. Bugün saat 16.30'da Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde makilik alanda yangın çıktı. Alevler rüzgarın etkisiyle bir anda büyüdü ve hızla ilerleyerek Assos Antik Kenti'ne sıçradı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yangının kontrol altına alındığını ifade ederek Assos'un 3 günlüğüne ziyarete kapatıldığını açıkladı.

Çanakkale'de korkulan oldu! Alevler antik kente ulaştı: Assos ziyarete kapatıldı

Ayvacık ilçesinde makilikte, saat 16.30 sıralarında yangın çıktı. Alevleri görenler, durumu orman ve itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbarla bölgeye çok sayıda hava ve kara aracı sevk edildi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

_72954

Yangın, rüzgarın etkisiyle hızla ilerleyerek Assos Antik Kenti'ne ulaştı.
_72954 (3)

ATHENA TAPINAĞI DA ALEVLERDEN ETKİLENDİ

Yangında Behrakale köyü sınırları içinde kalan başta Aristoteles olmak üzere Platon’un öğrencilerinin faaliyette bulunduğu Yunan şehir devletlerinin iyi korunmuş örnekleri arasında gösterilen 7 bin yıllık Assos Ören Yeri ile Athena Tapınağı orman yangınında alevlerden etkilendi.

AW234635_04

Alevlerden etkilenen Assos Ören Yeri ve Athena Tapınağı dron ile görüntülendi.

AW234635_06

AW234635_01

ALEVLERİN ARASINDA KALDILAR

Yangına müdahale eden Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazöz alevlerin içinde kaldı. Arazöz alevlere teslim olurken personel son anda aracı terk etti.

AW234606_01

ASSOS KAPATILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Çanakkale'de Assos örenyeri yakınında çıkan yangın kontrol altına alındı, Kültür varlıklarını zarar görmedi. Soğutma çalışması ve gerekli tespit çalışmalarının yürütülebilmesi için Assos örenyeri 27, 28, 29 Haziran'da ziyarete kapatıldı" dedi.


Kaynak: DHA-İHA

Bu içerik Ufuk Dağ tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler