HABER

Cemre düşme tarihleri 2021: 2. cemre düştü mü, ne zaman düşer? Cemre havaya, suya ve toprağa ne zaman düşer?

2021 cemre düşme tarihleri araştırılıyor. Havaların ısınması ile birlikte bahar ayının başlangıcı olarak kabul edilen ilk cemre havaya düşüyor. Ardından su ve toprağa düşen cemrenin hemen sonrasında havalar daha da ısınıyor. Vatandaşlar havalar soğuyunca "cemre düştü mü, cemre düşme tarihleri 2021 nedir" sorusuna cevap aramaya başladı. İlk olarak havaya düşen cemre 19-20 Şubat arasında meydana geldi. İşte cemre düşme sırası ve 2021 cemre düşme tarihleri...

Cemre düşme tarihleri 2021: 2. cemre düştü mü, ne zaman düşer? Cemre havaya, suya ve toprağa ne zaman düşer?

Cemre düşme tarihleri 2021 havaların soğumasıyla birlikte gündem oldu. Bahar aylarının ve havaların giderek ısınacağının müjdesini veren cemre düşmesinin ilki havaya düşecek ve ilk cemre düşmesi 19-20 Şubat arasında gerçekleşti. 1 hafta ile arayla sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşecek olan cemrelerin ilki havaya düşecek. İkincisi 26-27 Şubat'ta suya, üçüncü cemre ise 5-6 Mart'ta toprağa düşecek.
Peki ama kor ateş anlamına gelen cemre düşmesi nedir, nasıl olur?

CEMRE NE ZAMAN DÜŞER?

Cemre ne zaman düşer sorusu soğuk havalardan dolayı gündem oldu. Önce havaya sonra suya daha sonra da toprağa düşen cemre ilkbaharın gelişinin müjdesini verdiği için heyecanla bekleniyor. Arapça'da kor yani ateş anlamına gelen cemrenin halk arasında toprağa düşmesinin ardından havaların ısınmaya başladığına inanılır. 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa cemre düştükten sonra doğanın yeniden doğduğuna inanılır.

Birinci cemre düşme tarihi: 19-20 Şubat'ta havaya,

İkinci cemre düşme tarihi: 26-27 Şubat'ta suya,

Üçüncü cemre düşme tarihi: 5-6 Mart'ta toprağa düşer.

CEMRE NEDİR?

Cemrenin düşmesi Türkiye'de yaşayan halklar tarafından coşkuyla karşılanır. Hıdırellez ve nevruz kutlamaları ile yapılan kutlamalar tüm yurtta ateşler yakılarak, oyunlar oynanarak ve eğlenceler düzenlenerek yapılır. Osmanlıda ise Divan şairleri cemre zamanlarında yetkili kişilere övgü dolu ‘cemreviye’ denilen şiirler yazmaktadır.

Anadolu'daki vatandaşların kullandığı halk takviminde yıl ikiye bölünerek ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” şeklinde yaz ve kış olmak üzere ayrılırdı. 8 Kasım'da başlayan Kasım günleri 180 gün olurken, Hızır günleri ise 6 Mayıs'tan 7 Kasım'a kadar sürüyordu. Eski halk takviminde cemrelerin düşmesi Kasım günlerinden Hızır günlerine geçiş olarak belirtiliyordu.

CEMRE DÜŞÜNCE NE OLUR?

Cemre düşünce havaların, suyun ve toprağın ısınmasından dolayı mevsimlerin değişikliği gerçekleşmeye başlar. Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler