HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Cep telefonu ile kıble yönü nasıl bulunur? Telefonla kıble bulma

Günümüzde internetin hayatın her alanına girmesi sayesinde birçok resmî ya da günlük işlem sanal ortamda gerçekleştirilebilmektedir. Alışverişten bilgi paylaşımına çeşitli uygulamaların bulunduğu cep telefonları ile yön bulabilmek de mümkün olur.

Cep telefonu ile kıble yönü nasıl bulunur? Telefonla kıble bulma

Cep telefonları sayesinde gidilecek olan yerin konumunu bulabilmek, acil olarak tespit edilen ürünlerin teminini yapabilmek mümkündür. Çeşitli uygulamalar sayesinde artık kıble yönünü tespit edebilmek için de cep telefonları kullanılabilir hâle gelmiştir.

Sadece evlerde ya da iş yerlerinde değil, bulunulan herhangi bir şehirde ya da ülkede, konum fark etmeksizin kıble yönünü tespit edebilmek mümkündür. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için de cep telefonları kullanılabilmektedir.

Namaz saatlerini gittiği hiçbir yerde aksatmak istemeyenler için kıble yönünü tespit edebilmek adına çeşitli sanal uygulamalar oluşturulmuş ve geliştirilmiştir. Ayrıca bu uygulamalara gereksinim duymadan mevcut telefonların özellikleri sayesinde kıble yönünü doğru bir şekilde tespit edebilme olasılığı bulunur.

Telefonla kıble nasıl bulunur?

Kıble yönünü bilmek namaz kılan kişiler için çok önemli bir durumdur. Ancak yabancı ortamlarda ya da farklı şehir ya da ülkelerde kıble yönünü bulmakta, hesaplamakta zorluk yaşanması da normaldir.
İşte bu tür durumların yaşanmaması ve kıble yönünün her konumda ve her yerde kolaylıkla tespit edilebilmesi için de artık teknolojiden yararlanılabilir hâle gelinmiştir. Ceplerde taşınabilen teknoloji sayesinde birçok işlem yapılabildiği gibi kıble bulma işlemi de yapılabilmektedir.

Cep telefonu ile kıble yönü bulmak için bu amaç ile cep telefonlarına indirilebilen mobil uygulamalar kullanılabilir. Bu işlemi yapmak isteyen kişiler cep telefonları ile çeşitli adımları takip etmelidir.
Birçok cep telefonlarında artık manyetometre teknolojisi ve pusula sensörü de yer almaktadır. Telefonda GPS (Global Positioning System - Küresel Konumlama Sistemi) servisi etkinleştirilmesi işlemin ilk adımıdır.

Cep telefonu ile kıble yönü nasıl bulunur?

Mevcut cep telefonlarında birçok özellik bulunur. Bu özellikler dışında cep telefonunun modeline ya da markasına göre değişiklik gösteren uygulamalar bulunur. Çeşitli uygulama marketlerinden indirilen bu uygulamalar sayesinde de birçok işlem yapılabilmektedir.

Telefonla kıble bulmak için kullanılabilecek çeşitli yöntemler bulunur. Kıble yönü uygulamaları kıblenin yönünü tespit edebilmek için en geçerli olan ve en sık kullanılan yöntemdir. Bu işlem için çeşitli servisler de geliştirilmiştir. Yöntemler ise şunlardır:

  • Telefondan konum ya da GPS servisi etkinleştirilir. İşletim sistemine göre mobil uygulama indirme servisine girilerek kıble yönü bulma uygulamalarından biri seçilerek indirilir.
  • Sanal haritalar indirilir. Telefondaki GPS servisi etkinleştirilir. Kıble yönü bulma sitelerine giriş yapılarak kıble yönü tespit edilir.
  • Mobil telefonda yer alan manyetik sensör özelliği etkinleştirilir ve kıble yönü tespit edilir.
  • Eğer cep telefonunda manyetik pusula varsa etkin hâle getirilir ve kıble yönü tespiti yapılır.

    Express

En Çok Aranan Haberler