HABER

CHP “Vicdani ret” konusunda teklif hazırlıyor

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “vicdani ret” konusunda hazırladıkları kanun teklifini yakında TBMM’ye sunacaklarını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının “vicdani ret” ile ilgili sorularını yanıtlayan Tanrıkulu, “Vicdani ret ile ilgili olarak biz de bir çalışma yapıyoruz” dedi. Tanrıkulu, şöyle dedi:

“AİHM’in bu konuda Türkiye aleyhine vermiş olduğu birden fazla karar var. Türkiye ile ilgili olarak süreç beklemekte. Tanınan bir süre de var. Dolayısıyla vicdani ret AB ülkelerinde de bir anayasal hak olarak kabul edilmiş bir hak. Dolayısıyla buna eşdeğer bir düzenlemenin Türkiye’de yapılması gerekir diye düşünüyoruz. Biz de kendi tasarımızı yakında Meclis Başkanlığı'na sunacağız.”

-2B’YE İLİŞKİN TASARI-

2B’ye ilişkin soruya da Tankırulu, “CHP’nin görüşleri doğrultusunda eğer bir tasarı gelirse Meclis’e tabii ki destekleriz” dedi.

Van’da gerçekleşen depreme ilişkin soruya da Tanrıkulu, “Maalesef bakanlar açısından Van bir podyuma dönüştü. Gidip orada podyuma çıkar gibi dolaşıp geliyorlar, onun dışında yaptıkları bir şey yok. Halkla temasları yok. Marifet gidip orada 8-9 bakanla gezmek değil, marifet bu sorunları çözüm bulmaktır. Hükümet bu krizi yönetememiştir” dedi.

ANKA

Geri Dön