HABER

Çocuklarda diş sağlığına dikkat!

Türkiye'de her 100 çocuktan 84'ünün dişlerinde çürük bulunduğu ve 6 yaş üzeri çocuklarda çürüksüz diş oranının yüzde 17 gibi düşük bir oranda seyrettiği belirtildi.

Çocuklarda diş sağlığına dikkat!

Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Adnan Günnar, Türkiye'de 6 yaş üzeri çocuklarda çürüksüz diş oranının yüzde 17 olduğunu ve her 100 çocuktan 84'ünün dişlerinde çürük bulunduğunu söyledi. Çocukların yaklaşık yüzde 80'inin, dişlerin fırçalanması gerektiğini bildiğini kaydeden Dr. Günnar, "Çocuklar, şekerli ve tatlı yiyeceklerin diş ve diş sağlığına zarar verdiğini bilmektedir. Çocuklarımızın yüzde 81'i diş fırçasına sahip olduğunu söylemektedir. Ama iş fırçalamaya gelince çocuklarımızın ancak yüzde 57'si dişlerini her gün fırçalamaktadır" dedi.

"BOL MİKTARDA LİFLİ GIDALAR ALMALIYIZ"

Dr. Adnan Günnar, çocukların ve yetişkinlerin dişlerini günde en az 2 defa fırçalaması ve 6 ayda bir kontrolden geçmesi gerektiğini belirterek, "Özellikle lifli gıdaları bol miktarda tüketmeliyiz. Elma, havuç, fındık gibi besin değeri yüksek, diş temizliğine yardımcı gıdalar almalıyız. Ağız, floridli gargaralarla çalkalanmalı, floridli diş macunlarını kullanmalıyız" diye konuştu.

EN ÇOK ŞİKAYET DİŞ ÇÜRÜĞÜNDEN

Aynı zamanda Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tek Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin Başhekimi olan Dr. Adnan Günnar, "En çok, diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve çene bozukluklarından dolayı bize müracaatlar oluyor. Diş ağrısı problemleri nedeniyle de başvuran birçok hasta var. Maalesef bölge insanımız ağız ve diş sağlığına ülke genelinde olduğu gibi önem vermiyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler