HABER

Çok ilginç karşılaşma

MHP'li emekli Korgeneral Engin Alan ve BDP’li Sebahat Tuncel, İstanbul 3. bölgeden milletvekili adaylığı için yarışacaklar...

Çok ilginç karşılaşma
MHP’ye katılan Apo operasyonun mimarı emekli Korgeneral Engin Alan’ın İstanbul 3. bölgeden milletvekili adaylığı düşünülüyor. Aynı bölgede PKK üyeliğinden yargılanırken seçilen BDP’li Sebahat Tuncel de var.
MHP’ye katılan Emekli Korgeneral ve Özel Kuvvetler eski Komutanı Engin Alan’a TBMM yolunun açılması ve İstanbul 3. bölgeden aday gösterilmesinin düşünülmesi, ilginç bir durumu da beraberinde getirecek. ‘’Kenya’daki Apo operasyonunun mimarı’’ olan Alan’ın karşısında, PKK üyeliğinden tutuklu olarak yargılanırken İstanbul 3. bölgeden seçilen BDP milletvekili Sebahat Tuncel de bulunuyor.
Halen Balyoz davası kapsamında Silivri’de tutuklu bulunan Alan’ın, MHP tarafından 12 Haziran seçimlerinde Silivri’yi de kapsayan İstanbul 3. bölgeden aday gösterilmesi düşünülüyor. Alan tutukluluğu sürdüğü ve seçildiği taktirde, Silivri’den TBMM’ye gelecek.
**TUNCEL DE AYNI BÖLGEDE**
Zeytinburnu, Küçükçekmece, Esenler, Güngören, Silivri, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Büyükçekmece ve Çatalca’yı kapsayan 3. bölgede halen 25 olan milletvekili sayısı, bu seçimlerde artacak. 2007’de 70 milletvekili çıkaran İstanbul’un bu seçimlerde toplam 85 milletvekili olacak.
Son seçimlerde 3. bölgeden bağımsız olarak Sebahat Tuncel de milletvekili seçilmişti. 15 yıl hapis
istemiyle yargılanan ve Kandil dağına giderek PKK kongresine katıldığı öne sürülen Tuncel, cezaevinden aday olmuş ve seçilerek TBMM’ye gelmişti. ‘’Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak’’ suçundan milletvekili olmadan önce hakkında dava açılan Tuncel, Anayasa gereği yargılanmaya devam ediliyor.
İstanbul 3. bölgeden son seçimlerde AKP’den, Abdülkadir Aksu, Naim Şahin, Nazım Ekren, Güldal Akşit, Mehmet Müezzinoğlu, Reha Çamuroğlu, Lokman Ayva, Mehmet Domaç, İbrahim Yiğit, Feyzullah Kıyıklık, Ünal Kacır, Halide İncekara, Fuat Bol, Alev Dedegil, CHP’den Şükrü Elekdağ, Hasan Macit, Hüseyin Mert, Mehmet Ali Özpolat, Esfender Korkmaz, Sacit Yıldız, Birgen Keleş MHP’den Meral Akşer, Atilla Kaya, Cihat Özönder ve Bağımsız olarak da Sebahat Tuncel seçilmişti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler