Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim için tarihi verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda açıklanan tarih 1 Kasım. 1 Kasım'da da inşallah Türkiye, ben tabii tekrar seçim diyorum, tekrar seçimi yaşayacaktır" dedi.

İSTANBUL (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümet kurmak için tanınan 45 günün sonunda TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile bir görüşme daha yaparak ülkeyi erken seçime götüreceklerini bildirirken, "Şu anda açıklanan tarih 1 Kasım. 1 Kasım'da da inşallah Türkiye, ben tabii tekrar seçim diyorum, tekrar seçimi yaşayacaktır" dedi.

Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar'daki Hazreti Ali Camisi'nden çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

7 Haziran seçimlerinin bir umut olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ama 7 Haziran seçimlerinden sonra arzu edilmeyen çirkin olaylar oldu" dedi. Çözüm sürecinin en talihsiz gelişmeleri olarak 6-7-8 Ekim olaylarını gösteren Erdoğan "50 vatandaşımız öldü. Burada bir şey acımasızca dikkat çekiyordu; öldürülenler Kürt vatandaşlarımızdı ama öldürenler de Kürt'tü, manidardır. Sokaklara bunları çeken, davet eden kimdi? Bölücü terör örgütünü arkasına alan bir siyasi partinin eş başkanıydı" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyarbakır'da 15 yaşındaki Yasin Börü üçüncü kattan atılmak, üzerinden araba geçilmek suretiyle şehit edildi. Bunları yaşadık o süre içerisinde. Ama buna ülkemizdeki birçok siyasi parti ses çıkarmadı. Sessiz kaldılar. Bu gerçekleri görmemezlikten geldiler" diye konuştu.

-"ÇÖZÜM SÜRECİ BUZDOLABINA KONMUŞTUR DEMEK DURUMUNDA KALDIM"-

Çözüm sürecinin buzdolabına kaldırıldığı ifadesiyle ilgili Erdoğan, 7 Haziran sonrasında yaşananlarla artık sürecin sonuna gelindiğini ve taviz verilmeyeceğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Parlamentoda bu süreçler devam eder dedik ama ne yazık ki bu süreç parlamentoda devam etmedi. Tam aksine çok daha aşırı bir şekilde şiddet tırmandı. Bölücü terör örgütü gibi çok daha farklı içerden, dışardan ülkemizi bölme gayreti içerisinde girdi. Şu anda gelinen noktada 'Çözüm süreci artık buzdolabına konmuştur' demek durumunda kaldım. Bundan sonra tabii ki devlet milletinin huzuru için üzerine düşen görevi yapmak durumundadır. Tüm güvenlik güçlerimiz Türk Silahlı Kuvvetlerimiz başta olmak üzere emniyet teşkilatımız hep birlikte elimizden geleni sonuna kadar yapmakta karalıyız. Artık taviz veremeyiz.

Bir defa halkımız kendi içindeki bu bölücü terör örgütü mensuplarını da ayıklamak durumundadır. Gerekirse bunları güvenlik güçlerine haber vermek durumundadır. Bölücü terör örgütünün mensupları bunların arasına karışmak suretiyle halkı kandırma yoluna gitmenin sınıra dayandığını herkes bilmelidir. Kimse bu yalanları yutmuyor."

-"ONLARIN KANI YERDE KALMAYACAK"-

Doğu ve Güneydoğu için yapılan yatırımların "yakıldığını" söyleyen Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti:

"Dün bir şantiyede 30 tane iş makinası araç gereç yakılıyor. Bunlar o bölge için yapılan yatırımlar. Bunların benim Güneydoğuda yaşayan Kürt vatandaşımın derdiyle dertlendiği yok. Yolmuş, havalimanıymış öyle bir dertleri yok. Tek dertleri biz bu ülkeyi nasıl karıştırırız. Biz bu ülkeyi nasıl böleriz. Biz bölücü değiliz laflarının hepsi yalan. Tam manasıyla bölücüdürler. Kendilerini gizliyorlar ve maalesef bu ülkeyi birbirine düşürmenin gayreti içerisindeler.

Yeri geliyor canımız çok yanıyor, şehitlerimiz oluyor. Ben bu şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Bu mücadele esnasında bunların olabileceğini Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki tüm kardeşlerim biliyor. Bunun yanında Emniyet Teşkilatı'nda olan tüm kardeşlerim biliyor. Şunu da biliyorlar bu işten zaferle çıktığımız zaman tüm bu şehitlerimiz ülkede tarih boyunca hayırla yad edilecektir. Onların kanı yerde kalmayacak. Bu mücadele bu şekilde yürüyecek."

-"ÜLKEMİZİ ERKEN SEÇİME GÖTÜRECEĞİM"-

Seçim sürecinin içerisine girildiğini söyleyen Erdoğan, bu konuyla ilgili yetkilerinin belli olduğunu ifade etti. Erdoğan erken seçimle ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Cumhurbaşkanı olarak ben yetki alanlarımı biliyorum ve yetki alanlarımı da sonuna kadar kullanmak durumundayım. Zaman kaybetmenin peşinde olmadım. Ben en fazla milletvekiline sahip olan siyasi partinin genel başkanına görevi verdim. İki siyasi partiyle ciddi bir süreci geçirdiler. Netice alamadılar. Şimdi ana muhalefet partisine yetki verilmeli... Bunlarla bu görüşmeler yapılmış. Ana muhalefet partisinin başındaki zat, 'Ben Beştepe'yi tanımıyorum, Beştepe kaçaktır, gitmem' derken ben Beştepe'yi tanımayanı, adresini bilmeyeni Beştepe'ye neden çağırayım ki? Bütün bu gerçekler ortada zaman kaybetmeye gerek yok."

Cumhurbaşkanının Anayasa'ya göre ülkeyi seçime götürebileceğini belirten Erdoğan, Pazartesi günü 45 günün sonuna gelinmesiyle ve Cumhurbaşkanı olarak 45 günün sonunda tekrar Meclis Başkanıyla görüşeceğini söyledi. Erdoğan, "Bu görüşmeden sonra da hayırlısıyla ülkemizi bir erken seçime götüreceğim. Erken seçime götürürken de kimi görevlendirirsem, görevlendireceğim kişi de seçim hükümetini parlamento içinden, gerekirse parlamento dışından da almak suretiyle bu kabineyi oluşturur ve bu kabineyle de biz seçime gideriz. Seçim güveliği noktasında da silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz bütün tedbirlerini alıyor. Yüksek Seçim Kurulu atılması gereken adımları tamamladı. Şu an açıklanan tarih 1 Kasım. 1 Kasım'da inşallah Türkiye tekrar seçimi yaşayacaktır" dedi.

-"ÖZGÜRLÜKLERE TAHAMMÜL EDEMEYİŞLERİNİN EN GÜZEL İFADESİ"-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Star Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'a yapılan saldırı sorulduğunda ise "Gerek Murat Beyle gerek Ethem Beyle görüşmelerimi yaptım. Bu, ülkede fikir hürriyetinden, özgürlüklerden bahsedenlerin aslında özgürlüklere tahammül edemeyişlerinin en güzel ifadesidir" yanıtını verdi..

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 406 yorum
ve inşallah sen ve snein partin olmayacak
@vedatcanakci senin gibi terör olacağına cumhur başkanı gibi imanlı biri olsun
@vedatcanakci İnşallah maşallah demenle olmaz.Millet size dersinizi verecek
@vedatcanakci keşke sen hiç olmasaydın vedatçanakçı Allah siz ve sizin gibi düşünen vatan hainlerine cezasını nasıl olsa verecektir...bu chp zihniyeti bu ülkeye geldiği günden beri bi arpa boyu yol alamadık nasıl bir mikropmussunuzki kurtulamadık sizden bi türlü
@vedatcanakci dşje
@vedatcanakci ALLAHBELANI VERSİN EN KOR ATEŞTE CAYIR CAYIR YANARAK ÖLÜRSÜN İNŞALLAH KÜLLERİNİ KURTLAR KUŞLAR YER İNŞALLAH VEDAT
Cumhurbaşkanımız senin başının tacı olacak.
SAYIN CUMHUR BAŞKANIM TEMAYÜLLERİ YERİNE GETİRMEDİNİZ VATANDAŞ BUNUN HESABINI SADIKTA SORAR
@sezer006 ANA MUHALEFETE GÖREV VERİLSE KİMİNLE HÜKÜMET KURACAK? NİYE BOŞUNA ZAMAN HARCANACAK Kİ? VAR MI BAŞKA ÇARE?
@sezer006 Oyları çalarak iktidara tekrar gelebilir.......
@sezer006 Temayül dediğini şeyi uygulayacak olanın KİNDAR, BENİM DEDİĞİM OLACAK, kafasında olmayacak. CHP olaki güvenoyu alacak bir hükumet kurarsa, bu beştepenin de tayyibinde. yolsuzlukla suçlananların da yüce divana çıkması demek olur .Tayyip bey ayağına kurşun sıkarmı sanıyorsun
@sezer006 NE TEMAYYÜLÜMÜ KALDI BAŞKA PARTİLERDEMİ VAR. TOPU TOPU 4 PARTİ OLMADI OLMAYACAKTA.
@sezer006 TEEEEMAYÜÜÜL NE DEMEK EFENDİ BİLİYONMU? SİZİN GİBİ ZIRVALAR OLDUĞU SÜRECE EVELALLAH SIRTIMIZ YERE GELMEZ. ANA MUHALEFET YETKİYİ ALACAK KİMİNLE GÖRÜŞECEK NASIL HÜKÜMET KURACAK CHP+HDP+MHP=0 , CHP+MHP=OLMUYOR, CHP+HDP=OLMUYOR, CHP +AKP=GÖRÜŞTÜ OLMUYOR. KILIÇTAROĞLUNA OYUNCAK MI İSTİYORSUNUZ YADA ÇOCUK BİRAZ AVUN SUNMU İSTİYORSUNUZ. DERDİNİZ NEDİR NASIL BİR HÜKÜMET KURACAK. BİR CHP'LİNİN DEDİĞİ GİBİ 'CEHENNEME KAR YAĞMA OLASILIĞI CHP'NİN İKTİDAR OLMA OLASILIĞINDAN DAHA YÜKSEKTİR^'
@sezer006 NE TEMAYULU KEMAL OYUNMU OYNUYACAK ANLASSAYDI ONCEDEN HUKUMETI KURARDI..KIMSE DE BISEY YAPAMAZDI....
@sezer006 senmi soracaksın
@sezer006 SİZ MERAK ETMEYİNİZ TEMAYÜLLER YERİNE GELMİŞTİR.VATANDAŞ SANDIKTA OY PATLAMASI YAPACAKTIR.SİZDE BU KERVANA KATILIN.
temayül ne la? teamül len o !!! Temayül: "yoklama"... Teamül: "öteden beri yapılagelen"... Ayrıca büyük punto ile yazmak karakter yoksunluğudur len...
@sezer006 14 YIL SORMADI SEN ÇOK YAŞA PADİŞAHIM DEDİ 15 YILMI SORACAK GÜLERİM
MİLLİ İRADE NEREDE KALDI?
@serifuyanik Islerine gelirse milli irade var. gelmez ise kaos
@serifuyanik SEÇİM MİLLİ İRADE DEMEK. KOALİSYON KURULAMADI. YAPILACAK BAŞKA BİR YOL KALDI MI?
@serifuyanik Seçimi niye istiyor biliyormusunuz ? Oyları çalacak,sandıklar değişecek....
@serifuyanik MİLLİ İRADE ESKİ TÜRKİYEDE KALDI. RTE. TÜRKİYESİNDE MİLİ DEĞİL TEK İRADE VAR. İSTESEK DE İSTEMESEK DE!!!!
@serifuyanik Türkiye bir ZÜBÜKLE karşı karşıya....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler