HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar işareti nasıl yapılır? Klavyede dolar işareti yapma

Bilgisayar cihazları birçok önemli temel bileşenden meydana gelmektedir. Bu temel bileşenlerden biri yazı yazmaya, komut vermeye ve daha pek çok işlemi yerine getirmeye yarayan klavyedir. Klavyelerin üzerinde rakamlar ve çeşitli sayılar bulunmaktadır. Bu rakam ve sayılar kullanılarak farklı semboller elde edilmektedir. Bu sembollerden biri de dolar işaretidir. Peki, dolar işareti nasıl yapılır ve klavyede dolar işareti yapma işlemi için hangi tuşlar kullanılır?

Dolar işareti nasıl yapılır? Klavyede dolar işareti yapma

Bilgisayar klavyeleri üzerinde yer alan tuşların kendi içerisinde birtakım işlevleri vardır. Bazı tuşlar herhangi bir sayfayı açmak için kısayol olarak kullanılırken bazı tuşlar ise çeşitli işaretleri yapmak için kullanılmaktadır. Bilgisayar kullanıcıları kimi zamanlarda para birimlerini kullanmaya ihtiyaç duyabilmektedir. Bu para birimlerinden biri dolardır. Klavye üzerinde yer alan tuşlar yardımı ile dolar para biriminin işareti kolayca yapılabilmektedir.

Dolar işareti nasıl yapılır?

Dolar cinsinden para birimlerini temsil eden dolar simgesi, farklı para birimlerini de belirtmek için kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere; Kuzey Mariana Adaları, Ekvador, Panama gibi ülkelerde de bu para birimi resmî olarak kabul edilen para birimlerinden biridir.

Dolar işareti klavye tuşları kullanılarak kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Dolar işareti genel olarak “$” sembolü ile gösterilmektedir. Bu sembolü klavye aracılığı ile yapmak kolay olmakla beraber bilgisayarın işletim sistemine göre kullanılacak tuşlarda farklılık olabilmektedir.

Klavyede dolar işareti yapma

Bilgisayar kullanıcıları klavye üzerinden dolay simgesini birkaç tuşa basarak yapabilmektedir. Bazı cihazlarda tek bir tuş ile bu işarete ulaşılabiliyorken bazı cihazlarda ise birden fazla tuş kullanılabilmektedir. Bu noktada Windows işletim sistemine sahip cihazlarda dolar simgesini yapmak için farklı tuşlar kullanılıyorken Mac cihazlarda da aynı şekilde farklı tuşların kullanılmasının gerekebildiği belirtilmelidir.

Amerikan dolarını simgeleyen dolar sembolü, pek çok farklı ülkede de kullanılmaktadır. Klavyede dolar işareti yapmanın ise birkaç basit yöntemi bulunmaktadır. Windows bilgisayarların klavyesi üzerinden “AltGr” tuşu ile “4” sayısına basılması yeterlidir. Mac klavyelerde ise kullanıcıların “Shift + Alt + 4” sayısına ya da “Option” tuşu ile “4” sayısına basması gerekir. Bu tuşlar yardımı ile dolar simgesi kolayca oluşturulabilir.

En Çok Aranan Haberler