HABER

Donmaya karşı uzman önerileri

Elazığ Sağlık Müdür Vekili Dr. Şemsettin Çil, donma olaylarına karşı vatandaşları uyardı.

Donmaya karşı uzman önerileri

İnsan hayatını tehlikeye sokan donma olayının, vücutta donan bölge üzerinde ödem, ağrı ve içi su dolu kabarcıklar meydana getirdiğini belirten Dr. Şemsettin Çil, bu tür vakalarda yapılan en büyük hatanın, donmaya maruz kalan kişinin birden bire sıcak ortama alınması olduğunu söyledi. Doktor Çil, "Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte düşen hava sıcaklıkları çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sağlık sorunlarından biri de donma nedeniyle sakatlık ve ölümlerin olmasıdır.

Donma olaylarında yapılan en büyük hata donmaya maruz kalan kişinin sıcak ortama alınması ve donan bölgenin ovulmasıdır. Bu tip uygulamalar, donma ile karşı karşıya kalan kişiye büyük zarar verir. Ayrıca alkollü içeceklerin insanı donmadan koruyabileceği gibi yanlış bir inanış var. Korumanın aksine alkol alımı ısı kaybını artıracağından donmayı da kolaylaştırır" dedi.

Dr. Çil, donma anında doğru yapılan ilk yardım uygulamalarının hayati önem taşıdığının altını çizerek, "Donma ile karşı karşıya kalan insanın öncelikle soğukla temasının kesilerek, ılık bir ortama alınması gerekir. Soğukta donan bir insanın hareket ettirilmemesi, sıcak içecekler verilerek kuru giysiler giydirilmesi, el ve ayakların kalp seviyesinde tutulması, donan bölgenin kendi kendine ısınmasının sağlanması ve su toplamış bölgelerin üstünün örtülmesi gerekir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön