KADIN

Dövme yaptırmak ya da dövme sildirmek zararlı mı?

Dövme yaptırmak ya da dövme sildirmek zararlı mı?

İşte dövme hakkında tüm merak edilenler!

Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan dövme, günümüzde de meraklısı giderek artan bir akım olmaya devam ediyor. Günümüzde geçici ve kalıcı olmak üzere iki şekilde uygulanıyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin özellikle yaz mevsiminde dövme yaptırılmasında artış gözlenirken, dövmeyi uygulayanların da uygulatanların da sağlık açısından bir takım taramalardan geçmesi gerektiğini önemle vurguluyor.

Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin, hijyenik şartlarda çalışılmayan yerlerde yapılan dövmelerin ve kalıcı makyajın ciltte bir takım sağlık sorunlarına sebebiyet verdiğini belirtti. Dr. Çekin, “Dövmeler iğne ile deri altına yapılan boya enjeksiyonu. Kalıcı makyaj da bir çeşit dövmedir, sadece kullanılan boyalar farklıdır. Dövme boyalarına karşı gelişen alerjik reaksiyonlar çok sık görülebiliyor. Boyaya bağlı reaksiyonlar dövme yapımından hemen sonra olabildiği gibi yıllar içinde de gelişebiliyor. Günümüzde dövmeler yapılırken metal tuzlar (oksitler, sülfitler) ve uygulamanın tutması için plastik bileşiklerden organik boyalardan oluşan karışımlar kullanılabilmektedir. Avrupa Birliği’nin risk değerlendirilmesinde Avrupa ülkelerinde kullanılan boyaların kozmetik kullanım için onay almadığı veya bir kısmının karsinojen olabileceği belirtilmektedir” dedi.

**Kadınlar için en güzel 20 dövme çeşidini görmek için tıklayın!

**


Dr. Çekin dövmeyle geçebilen hastalıklarla ilgili olarak: "Steril olmayan, kirli iğnelerin kullanımıyla, Hepatit, HIV, Herpes Enfeksiyonu, hatta AİDS virüsü bile bulaşabilir. Dövme yaptırırken sertifikalı, bu işin eğitimini almış, deneyimli, steril mekanları tercih edin. Dövme malzemelerini mutlaka araştırın. Vücudunuza girecek ve ömür boyu onunla yaşayacağınız kimyasalların farkında olun." dedi.

Kronik alerjik hastalığı, sedef hastalığı, ya da herhangi bir deri hastalığı olanlara dövmeyi kesinlikle önermediklerini kaydeden Dr. Fügen Erdoğan Çekin, vücudunda yara izi, ben ve bir takım izleri kapattırmak için dövme yaptırılmasını da onaylamadıklarını ve bende oluşabilecek herhangi bir değişikliği dövmenin kapatmasından dolayı, takibinin yapılamadığını belirtti.

**Dövmeleriyle göz kamaştıran ünlüleri görmek için tıklayın!

**


Vücudun görünen bir yerine yaptırılan dövmeden, bazen aile baskısı, bazen de ayrılık gibi nedenlerle ve pişmanlıklarla kişi bir an önce kurtulmak isteyebiliyor. Dövme sildirme tüm bu sebeplerden dolayı bir hayli yaygınlaşmış durumda.

Dövme sildirme lazerlerini Verde Sağlıklı Yaşam Kliniğinde de kullandıklarını belirten Dr. Fügen Erdoğan Çekin, dünyanın her yerinde dövme sildirmenin, yaptırmaktan çok daha maliyetli olduğuna dikkati çekiyor ve, “Dövme bir iddia ve kendini gösterme yöntemi. Ancak hem özel hem de iş hayatı nedeniyle, pişman olup sildirmek isteyenler olabiliyor. Dövme yapılırken ya da silinirken izler oluşabilir. Kalıcı makyaj boyaları zaman içinde silinebilmekte ya da renk değiştirebilmektedir. Özellikle kaş kontur boyaları silinmesi sırasında kalıcı kaş dökülmeleri görülebilmekte.” diyor.

Dövmeden önce yapılan hazırlıklar nelerdir?

/


Siyah renkli ve eski dövmeler daha kolay siliniyor

Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü’nde lazer yöntemiyle dövmeyi medical kurallar çerçevesinde sildiklerini ifade eden Dr. Fügen Erdoğan Çekin; “Özellikle sarı, yeşil, mavi renkler zor silinmektedir. Tek renk özellikle siyah renk boyalar daha kolay silinmektedir. Yeni yapılmış dövmelerde silinme çok kolay olmuyor.” dedi.

Dövme silinme işleminin mutlaka doktor kontrolünde yapılmasını belirten Dr. Çekin “Dövme yaptırmak da sildirmek de tıbbi bir işlemdir. Unutmayın ki derinize enjekte edilen yabancı bir maddedir ve vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyebilir ve reaksiyon gösterebilir. Aynı kural silinme için de geçerlidir. Silinme işlemi mutlaka uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır.” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön