HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dudak dolgusu yaptırmadan önce bilmeniz gereken 18 şey

Dudaklarınızın biraz daha dolgun olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

Dudak dolgusu yaptırmadan önce bilmeniz gereken 18 şey

Dudak dolgusu yaptırmaya karar vermeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler:

- Tıpkı bir heykeltıraş gibi, her doktorun kendine has bir yeteneği ve tarzı vardır. Genelde cerrahlar, dudaklara şekil vermede en kolay ve en doğal yöntem olan hyaluronik içeren geçici dolgu yöntemini tavsiye eder.

- Diğer estetik operasyonlara göre ücretleri çok daha uygundur.

- Geçici dolgu yaklaşık dört ila oniki ay sürer. Eğer vücut kilonuz az ise, metabolizmanız çok daha hızlı harekete geçer ve enjeksiyonun etkisi çok daha uzun sürer.

- Enjeksiyonun sonuçlarını hemen görebilirsiniz. Dudaklarınız ilk başta biraz hassaslaşabilir, fakat oldukça hızlı bir şekilde dolgu maddelerinin etkilerini görebilirsiniz. Dudaklarınızın iyileşmesi ve tam şeklini bulması için 24 saat beklemeniz yeterli. Sonra önünüzdeki birkaç ay boyunca dolgun dudaklarınızın güzelliğini yaşayabilirsiniz.

- Doğru şekilde yapılırsa enjeksiyonlu dudak ile gerçek dudakların arasında hiçbir fark hissedilmez. Çok ince uçlu iğneler kullanıldığı için operasyon sırasında çok hafif bir sızı hissedilir. Daha sonra, doktorunuz dudaklarınıza ufak bir buz parçasıyla 5 dakika boyunca masaj yapar, size gün boyunca neler yapmanız gerektiğini söyler.

- Gerekirse doktorunuz sprey ya da krem benzeri ilaçlarla dudaklarınızı lokal olarak uyuşturabilir.

- İşlem çok kısa sürer. Uygulama toplam 15-20 dakika sürer, 10-15 dakikalık buz uygulaması da bu süreye dahildir.

- Dolgu işleminin yapıldığı gün egzersiz yapmamalısınız. Özellikle de yüzünüzdeki kan akışını hızlandıracak egzersizlerden uzak durmalısınız.

- Aynı gün dışarı çıkmamanızda fayda var ya da bakışların odağında olmayacağınız alanları seçmeniz rahat etmenizi sağlar.

- Yüzünüze hangi dolgunluktaki dudağın uygun olabileceğini doktorunuza sormalısınız. Doktorunuz yüzünüzün geneliyle en uyumlu dudak dolgunluğunu sizin için belirleyecektir.

- Dudak dolgusu yaptırmak için sadece alanında uzman doktorlara gitmelisiniz. Örneğin plastik cerrah ya da dermatologlar…

- Operasyondan önceki on gün boyunca kan inceltici ağrı kesicilerden, balık yağından ve E vitamininden kaçınmalısınız. İncelmiş kan, kanama ve morarmaya neden olabilir.

- Kişisel özelliklere göre bazı hastalarda çok hafif kızarmalar olabilir. Bu kızarıklıklar 3 ile 5 gün içinde tamamen iyileşir.

- Angelina Joli’nin dudakları gibi dudaklar beklemeyin. Tabii ki ilham verecek fotoğraflar getirebilirsiniz, ama sonuçta hangi dudak tipinin yüzünüzle daha uyumlu olacağınız doktorunuzla birlikte siz karar vermelisiniz. Tek seferde değil de zaman içinde yavaş yavaş dudak dolgunluğunu artırmanızda fayda var.

- Yakın zamanda soğuk algınlığı geçirdiyseniz dudaklarınızda çok daha fazla hassasiyet yaşayabilirsiniz. Birkaç gün içinde sıkıntılarınız ortadan kalkacaktır.

- Dolgu yaptırmaktan vazgeçtiğiniz anda dudaklarınız eski formuna döner. Vazgeçmeniz sanıldığı gibi dudaklarda sarkma ya da kırışıklık gibi sorunlara yol açmaz.

Sevgiyle kalın.

Op.Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com

instagram takip: guncelozturk

facebook: guncelestetik

En Çok Aranan Haberler