HABER

Dünya'yı 1,5 milyar km'den böyle görüntüledi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'ya ait Cassini uzay aracı, Satürn'ün yörüngesinden Dünya'yı ve Ay'ı fotoğrafladı.

Dünya'yı 1,5 milyar km'den böyle görüntüledi

İSTANBUL (CİHAN)- Cassini, yaklaşık 1,5 milyar kilometre uzaklıktan yeryüzünün eşsiz görüntülerini elde etti.

NASA'nın yayınladığı fotoğraflarda Dünya ve Ay, uzaklık sebebiyle Satürn gezegeni ve çevresindeki halkaların altında küçük birer nokta gibi görünüyor. 19 Temmuz'da çekilen benzersiz fotoğraflar, yeryüzünün aslında bir yol gösterici deniz feneri gibi milyonlarca kilometre uzaklardan ışıldadığını gösteriyor.

Cassini projesinden Carolyn Porco ve ekibi, çekilen fotoğraflarla Satürn'ün ve gezegeni çevreleyen halkaların bir mozaik görüntüsünü oluşturdu. Ortaya çıkan fotoğrafın sağ tarafında ise küçük bir nokta olarak Dünya göründü. Fotoğrafın işlenmesi ve hazırlanması birkaç gün sürdü.

Çekimde uzay aracının en yüksek çözünürlüğe sahip cihazları ve Dünya'yı doğal rengiyle fotoğraflayabilmek için en uygun filtreler kullanıldı. Cassini uzay aracı projesinden etkilenen ve Merkür'ü inceleyen bilim adamları da benzer bir çalışma yaptı. Merkür'ü inceleyen Messenger uzay aracı, geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günleri Dünya'nın fotoğrafını çekti.

NASA'nın California'daki Jet Tahriki Laboratuarı'ndan Linda Pilker, "Fotoğraflarda kıtaları ve insanları göremesek de, biliyoruz ki bu soluk mavi nokta bizim 19 Temmuz'daki gezegenimizdi. Cassini, bize Dünya'nın uzayın enginliğinde ne kadar küçük olduğunu ve bizim de uzay araçlarını ne kadar uzağa gönderebildiğimizi hatırlattı” açıklamasını yaptı.

1997 yılında uzaya fırlatılan Cassini uzay aracı, 2017'de kontrollü bir şekilde Satürn'e düşürülerek görevini tamamlayacak. CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her "yüce önder", her aziz ve günahkâr onun üzerinde - bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz z
@vasavasili bu fazla iyi olmuş. bu kadar güzel yazmaya utanmıyor musun?
Geri Dön