Ege'de sürpriz gelişme

Jetler ve hücümbotların kapışmasına ara verildi

Ege'de sürpriz gelişme

Türkiye ile Yunanistan arasında iki ülkeyi zaman zaman savaşın eşiğine getiren Ege'deki hava sahası, kıta sahanlığı ve karasularıyla ilgili ihtilaflardan kaynaklanan ihlal sorunları, bu yaz dönemi içinde sürpriz biçimde askıya alındı. Türk ve Yunan jetlerinin havada, muharip deniz unsurlarının denizde son bir - iki aylık dönemde Ege'de gerilimli bir biçimde karşı karşıya gelmemesi; Türkiye ile Yunanistan arasında Ege'de barışın tesisiyle ilgili bir mutabakat sağlanması konusunda önemli bir aşama sağlandığı yorumlarına neden oldu.

Suriye sınırı karıştı Ege sakinleşti
Türkiye; en uzun sınırına sahip olduğu Suriye hudutunda, bu ülkedeki iç savaş ortamı nedeniyle ciddi sorunlar yaşıyor. AB üyesi olan Yunanistan ise ekonomik kriz içinde. Ege'de komşu olan iki ülke olan Türkiye ve Yunanistan arasında; hava sahası, kıta sahanlığı ve karasularıyla ilgili farklı tezlerinden dolayı yıllardır ciddi sorun yaşanıyor. Bu nedenle uzun yıllardır Ege Denizi'nde, denizde iki ülkenin muharip deniz unsurları karşı karşıya geliyor. Havada ise iki ülkenin jetleri arasında sürekli askeri havacılıkta it dalaşı tabir edilen durumlar yaşanıyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde hava sahası ve karasuları ihlalleri konusunda yer alan verilerine göre; bu yaz döneminde Ege'de hem havada hem de deniz de iki ülkenin deniz ve hava muharip unsurları arasında yaşanan gerilimin düşmesi dikkat çekti.

İstikşafi görüşmelerde konuşuldu
Türkiye ile Yunanistan arasında 2002 yılında istikşafi (keşfetmeğe çalışma)görüşmeleri başlatılmıştı. İki ülkenin üst düzeydeki diplomatları; son 10 yıl içinde 50'nin üzerinde istikşafi görüşme yaptı. Atina, İstanbul'un yanısıra Türkiye ve Yunanistan'ın sahil şeridindeki turistik kentlerinde yapılan bu görüşmelerde; müsteşar ve büyükelçi seviyesindeki diplomatlar iki ülke arasındaki sorunları, rahat bir ortam içinde tartıştı.
İstişari nitelikte bu görüşmelerin yanısıra iki ülke arasında yürütülen bazı temaslar sonucunda, işbirliği konusunda bazı adımlar atıldı. Kamuoyuna fazla yansımayan bu temaslarla varılan sonuçlarla ilgili önemli bir göstergeyi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin; 6 Ağustos 2013'te TBMM'ye sevkettiği Türkiye ile Yunanistan Hükümeti Arasında Denizcilik Alanında İşbirliğine İlişkin Kanun Tasarısı oluşturdu. Tasarı, iki ülke arasında deniz ticareti ve turizm alanında çok önemli işbirliğini öngörüyor.
Yunan jetleriyle Türk jetleri bir aydır kapışmıyor
En son 11 Temmuz'da Sisam Adası kuzey batısında, Ege’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden Türk F-16 uçağına, Yunanistan’ın Limni meydanından kalkan F-16 uçakları tarafından, 1 dakika süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştu. Yılbaşından itibaren Yunan jetleri 6 aylık dönem içinde Türk jetlerine, 67 kez tacizde bulundu. Ayda ortalama 10'nun üzerinde jet tacizinin yaşandığı bir süreçte, yaz döneminde Yunan jetlerinin Türk savaş uçaklarına tacizlerinin birden durması dikkat çekti.
Ege Denizi'ndeki Türk karasularına yönelik Yunan ihlali ise en son 30 Haziran'da yaşanmıştı. Son bir aylık dönem içinde Ege Denizi'nde havada ve denizde muharip unsurlar arasında bir sorun yaşanmaması, iki ülke arasında Ege'de barışın tesisi ve işbirliği konusunda kamuoyuna duyurulmayan önemli bir mutabakata varıldığı izlenimine neden oldu.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
bu iktidar geldi geleli hiç birşeye seslenmemek, isteyene istediğini vermek çözüm olarak nitelendiriliyor ve bir de başarı gibi gösteriliyor, pkkya verilen tavizler gibi, hava ihlallerine ses çıkarmazsanız sorun da çıkmaz, bu kadar basit, bırakın adamlar istediği gibi girsin çıksın, bakın pkklılara, hiç şehit haberi geliyor mu, adamlar istediğini aldıktan sonra niye sorun çıksın ki
Çok bilen akp ve onun iş beceren ! dışişleri sayesinde taviz üstüne taviz verildi,Yunanistan gayri resmi kaç tane adayı elmizden aldı , mecliste soru önergesi verdiler bunlarla ilgili ben neticesini bulamadım. Daha it dalaşına ne gerek var alacağını almış hava sahanlığını artırmış. Sizde milleti uyutun hala , zaten ya bu uykuda uyanamadan gidecek yada tam şahlanıp kalkacak bu millet. Allah hayr etsin sonunu ve bizi bu vatan hainlerinin iktidarından bir an önce kurtarsın.
Burda yorum yapanlar mantık dairesinden uzaklaşmış bir avuç zavallı Ak Parti karşıtı yapılanları görmeyen gözler kördür başka türlü açıklanamaz yapılan onca güzel şeyi görmemek mümkün değil PKK inşallah bitecek tabi ergenekoncvular bunu istemez neden tayyip yapacak diye ama bunu tayyip de yapmayacak halklar beraber yapacak barış o kadar zor bi süreç ki inşallah tamamlanır da güzel ülkem biraz nefes alır. Şu habere bile bu şekilde yorum yapanlara ne denir. Derdiniz tıknınız muhalefet. Yıllarca Bolu tünelini açamayan bu günün muhalefeti yapılanı gör nerden nereye geldiğini gör
bu süreçte bu ülke bölünürse sen nere kaçacan
yunanların ayranı yok içmeye, jet mi kaldıracak yükseğe :D
nede olsa yeni dostlarımız komşularımız yunanlılar rumlar ermeniler oldu kavga olurmu ayıp kardeş kardeşle kavgamı edermi
Diğer Haberler