HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Elma: Faydaları nelerdir?

Elma, dünya çapında en çok tüketilen meyvelerin içinde belki de birinci sırada yer alır. Kökeni Orta Asya’ya dayanan elma, dünya çapında da yaygın olarak yetiştirilir.

Elma: Faydaları nelerdir?

Eski Türkçe'de "alma" olarak tabir edilen meyvenin rengi al yani kırmızı olduğu için, isminin buradan geldiği düşünülür. Zamanla değişerek şimdiki telaffuzu almıştır. Eski zamanlardan beri, pek çok faydası olduğu için tüketilen bir meyvedir. Hipokrat, M.Ö. 400'lü yıllarda dahi ilaç olarak kullanmıştır. Elmanın, cilt hastalıklarından kalp damar sağlığına ve sindirim sitemine kadar çoğu organa yararı dokunur.

Ayrıca içerdiği vitamin, besin ve elementler ile vücudu güçlendirerek, hastalıklar ile mücadele etmenizi sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda, elmanın ölüme neden olan genleri azalttığı, doku hasarlarını onardığı, şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıklarında yarar sağladığı gözler önüne serilmiştir. Elmayı özellikle kabuğuyla birlikte yemek, kanserin yayılmasını engeller. Çünkü kabuğunda polifenollerin (vücuttaki hücresel aşınmayı önleyen doğal kimyasallar) çoğu ve lif içeriğinin yarısı bulunur.

Elmanın Kalorisi ve Besin Değeri

Elma, günlük C vitamini ihtiyacının %8’ini, A vitamini ihtiyacının %2’sini ve K vitamini ihtiyacının %2’sini karşılar. Kalsiyum, magnezyum ve bakır bakımından zengindir. 2,4 gram lif, 107 mg potasyum ve 1 mg sodyum içerir.

Miktar: 100

Kalori (kcal): 52

Yağ (g): 0,4

Karbonhidrat (mg): 11,4

Protein (g): 0,3

Elmanın Faydaları

1. Cilt güzelliği

iStock-157675715

Elmanın cilde faydaları saymakla bitmez. Cildi nemlendirir, hafifletir, parlaklık verir ve temizler. Bu etkileri yapmasının sebebi; cildi genç tutmaya yardımcı olan kolajen ve elastik içeriklere sahip olmasıdır. Ayrıca doğal ilaçlarda; kaşıntı ve enflamasyon durumlarında, kuruyan, çatlayan ve kırışık ciltler için tedavi etmek amacıyla kullanılır. Saça da çok yarar sağlayan bir meyvedir. Elmanın suyu, saç ve kafa derisine uygulanırsa kepek gibi cilt rahatsızlıklarını önleyebilir.

2. Sağlıklı dişler

iStock-185312668

Sağlıklı ve beyaz dişler için olmazsa olmaz bir meyvedir. Isırarak yerseniz, diş fırçası gibi işlev görür. Dişlerinizin arasındaki artık ve mikropları temizler. Dişlerinizi güçlendirir ve ağız içindeki bakterileri öldürür. Dişlerinizi beyazlatır ve çürüklerinin de önüne geçer. Diş eti hastalıklarında ve iltihaplarında tedavi edicidir. Ayrıca ağızda tükürük üretimine de yardımcı olur. Diş sağlığı açısından çoğu diş macununun içeriğinde, beyazlatma amacıyla kullanılan bir meyvedir.

3. Mide ve bağırsak düzenleyici

iStock-1176735683 (1)

Elmanın mideye faydaları vardır. Mide rahatsızlıklarının çoğunda iyileştirici bir etki bırakır. Reflü ve gastrit gibi rahatsızlıkları yatıştırır. Mide kramplarını giderir ve karın ağrısına da iyi gelebilir. Ayrıca yeşil ve hafif ekşi elmalar, mide bulantısını da önleyebilir. Elma, midenin yanı sıra bağırsaklara da yarar sağlar. Kabızlık sorununa çözüm olan sorbitol maddesini içerir. Bu madde sayesinde, tuvalet ihtiyacımızı daha rahat gideririz.

4. Kanser düşmanı

Elmanın içerisinde yüksek miktarda C vitamini, antiosidan ve besin lifi bulunur. Bunlar ve içerdiği birçok bileşen yardımıyla; akciğer, karaciğer, gırtlak, mide, kolon ve meme kanserine karşı koruyucu bir etki yaratır. Flavonoid bakımından zengin olan meyve, pankreas kanserine yakalanma riskini %23 oranında azaltır. Laboratuvar hayvanları üzerindeki bir çalışmayla, kırmızı elmanın varolan kanserli tümörlerin küçülmesini sağladığı kanıtlanmıştır.

5. Kalp sağlığı

iStock-859833110

Elmanın içeriğindeki besin lifleri ve flavonoid maddesi, plak ve pıhtı oluşumuna bağlı damar tıkanıklıklarını ve damar sertleşmelerini azaltır. Ayrıca hipertansiyon, damar tahribatı gibi kalp ve damar rahatsızlıklarını da azaltır. İngiltere'de bulunan Oxford Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda da, özellikle 50 yaşından sonra her gün yenilen bir elmanın, kalp krizi riskini azaltacağı saptanmıştır. Bu yüzden günde 1 tane yiyerek, kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

6. Tansiyon ve kolesterol düşürücü

Hipertansiyon ve kolesterolün düşürülmesi için elma tüketilebilir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar, ara öğünlerde ve akşam yemeklerinden sonra elma yemelidir. İçeriğinde bulunan pektin ve potasyum maddeleri sayesinde, yüksek tansiyon rahatsızlığının ve bu hastalığa bağlı oluşan yan etkilerin azalmasını sağlar.

Elmanın içerdiği antioksidan ve liflerden dolayı, özellikle LDL kolesterolün düşürülmesinde büyük etkisi vardır. LDL kolesterol, kötü kolesterol olarak bilinir. Ayrıca elma, kan şekerini düzenler. Tip 2 diyabet rahatsızlığının gelişme riskini azaltır. Günde bir tane tüketilerek, diyabete yakalanma riski %28 oranında azaltılabilir.

Aç Karnına Elma Yemek Zayıflatır mı?

 • Elmayı sabahları aç karnına yerseniz, vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını sağlarsınız.
 • Ayrıca kanı temizleyici özelliği vardır.
 • Özellikle kabuklarıyla beraber yeşil elma yemek, kilo vermenizde büyük etki yaratır. Tokluk hissi yarattığı için fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için birebirdir.
 • Yağı ve kalorisi bakımından gayet düşük olan elma, açlık hissiyatınızı bastırır.
 • Sabah vakitlerinde aç karnına bir adet yemeniz, gün içinde diğer öğünlerde çok fazla yemek yemenizi kısıtlar. Sağlıklı ve dengeli bir biçimde kalorilerinizi ve yağınızı yakmanıza yardımcı olur.

Elmanın Zararları

 • Yararlarına oranla, pek fazla zararı yoktur. Fakat çok fazla tüketildiğinde tabii ki bazı zararlar ortaya çıkabilir. Çok yenilirse tohumları toksik etkisi yaratabilir.
 • Elmayı tüketirken dikkatli olmalısınız. Çünkü diş minesine ve diş etinize zarar verebilir. Meyveyi kesmeden tüketmemenizde yarar vardır. Küçük parçalara bölerek yerseniz, diş etlerinize daha az zarar verirsiniz. Ayrıca çok fazla yemek dişlerde çürük oluşturabilir. Çünkü özellikle kırmızı elmanın içeriğindeki şeker oranı fazladır.
 • Kabuğu ile yemek faydalı olmasına karşın, meyve ilaçlamada kullanılan bazı zararlı maddeleri emebilir. Emilen bu zararlı madde, en fazla kabuğunda depolanır. Yemeden önce dikkatli yıkanması önerilir.
 • Diyabet hastası olanlara zararlı bir meyve değildir. Fakat tatlı kırmızı elma yemek yerine ekşi, yeşil ve çok tatlı elma tüketilmelidir.
 • Çok fazla tüketmek, içeriğindeki sorbitol maddesi yüzünden ishale neden olabilir.
 • Marketten ya da pazardan satın alacağınız elmanın, alırken sert olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için üzerine parmağınız ile bastırmalı ve göçük olup olmadığına bakmalısınız. Şayet kolay bir şekilde göçüyor ise, bu meyveyi satın almamanız gerekir. Çünkü bu elma taze değildir. Ayrıca elmayı buzdolabınızda muhafaza etmelisiniz. Çünkü kolayca çürüyebilen bir yapıdadır.
 • Cilt için kullandıktan hemen sonra dışarıya çıkılırsa; uygulandığı yerlerde lekeler oluşabilir. Genellikle güneşli havalarda meydana gelen bu durumdan kurtulmak için güneşli havalarda dışarıya çıkmamalısınız.
  Youtube


En Çok Aranan Haberler