Elon Musk'a Türkiye dönüşü şok haber: Irkçılık davası açıldı

Geçtiğmiz hafta Türkiye’yi ziyaret eden ve Anıtkabir fotoğraflarıyla sosyal medyanın en çok konuşulan ismi haline gelen Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’ya ırkçılık davası... Uluslararası ajansların son dakika diyerek geçtiği habere göre, ünlü elektrikli otomobil markasının California fabrikasında çalışan Marcus Vaughn tarafından açılan davada şirket ırkçılık yapmakla suçlandı. Fabrikada çalışan 100’ün üzerinde siyah işçiden biri olduğunu söyleyen Vaughn açtığı davada yaşananları anlattı.

Elon Musk'a Türkiye dönüşü şok haber: Irkçılık davası açıldı

Vaugh'ın anlattıklarına göre, aslında Tesla hakkında aynı konuda ortaya atılan ilk iddia bu değil. Geçtiğimiz ay da üç kişi şirkete dava açmıştı. Bu davaların ana konusu ise LGBT ayrımcılığı ve cinsiyetçilik üzerineydi. Son davada ırkçılık iddialarını gündeme getiren Marcus Vaughn, İngilizce’de argo ve yerine göre küfür olabilen “Nigga” yani “zenci pislik” kelimesi üzerinde durdu.

'ZENCİ ÇALIŞANLARA SIKLIKLA KULLANDI' İDDİASI

Fabrika amirlerinin bu kelimeyi, zenci çalışanlara karşı sıklıkla kullandıklarını iddia etti. “Tesla elektrikli araç üretiminde öncü bir şirket olarak görünse de, Tesla fabrikalarındaki operasyon prosedürleri sivil haklar hareketi öncesi ırkçı ayrımları hatırlatıyor” diyen işçi, fabrikalarda sürekli olarak ırkçı hakaretlere uğradıklarını söyledi. Yaşadıkları ırkçı ayrımlar üzerine Elon Musk’a şikayet yazdığını belirten işçi, bunun üzerine işten atıldığını belirtti.

'ÖZÜR DİLEMELİSİNİZ'

Tesla, konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, Musk tarafından şirket çalışanlarına gönderilen mailde, “Büyük bir pislik olmamak için tarihsel açıdan az temsil edilmiş bir grubun parçası olmayı anlamaya çalışın. Bazen böyle şeyler istemeden de olsa yapılıyor ve bu durumda özür dilemelisiniz. Eğer birisi adalet yoluyla sarsılıyorsa içtenlikle özür dilemek, böyle durumlarda da duyarlı olmak ve özürleri kabul etmek gerekir” uyarısında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
ATATÜRK U SEVENI SEVERIZ ... NOKTA.. TÜRKLÜK DÜŞMANI BIZANS COCUKLARI ATATÜRK U SEVMEZ
Bu haber itibarını düşürmek için mi yapıldı diye düşündüm. ilginç.
türkiyeye bulaşan yanıyor devam edecekler ama bizi yıkamazlar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler