HABER

En zengin 10 sanal karakter

Forbes Türkiye bu sene bir yenilik yaptı ve En zengin 10 sanal karakter listesi'ni oluşturdu. İşte en zengin 10 sanal karakter...

10) ZÜĞÜRT AĞA

Yaş: 51
Nasıl Kazandı: Miras
Serveti: 0
Yaşadığı yer: İstanbul

Haraptar Köyü ağası. Güreşe olan merakıyla tanınıyor. Yanına aldığı Kekeç Salman tarafından soyulmasının ardından Haraptar'ı satarak İstanbul'a yerleşti. Ağalığı başarıyla yerine getirirken girişimcilikten sınıfta kaldı. Bakkallık, seyyar atıcılık yapmak isterken körüklü çizmelerini dahi kaybeden Züğürt Ağa şu anda çiğköfte satıcılığı yapıyor. Kısa, orta ve uzun vadede ticari hayatında herhangi bir başarıya ulaşması beklenmiyor olsa da kendi tabiriyle "O hala bir ağa." 1985'den beri hep listenin en altında.

9) İBRAHİM ZÜBÜKZADE

Yaş: 44
Nasıl kazandı: Politika ve rüşvet
Serveti: 46 milyon dolar
Yaşadığı yer: Ankara
Nam-ı diğer Zübük. Halk arasında kendi çıkarları için her yolu mübah sayan anlamına geliyor. "Ağırlığımca altın verseler partimi değiştirmem" diyen Destek Partisi milletvekili. Kısa süre sonra Huzur Partisi'nden Fuzuli İşler Bakanı... İşini bilmesiyle tanınıyor. Partisinin "güvensizlik oyu" almasının ardından meclisten ihraç edildi. 1980'den beri listede.

8) BANKER BİLO

Yaş: 40
Nasıl kazandı: Bankacılık ve inşaat
Serveti: 100 milyon dolar
Yaşadığı yer: İstanbul
"Evet yaptım. Ama bir sor niye yaptım" cümlesi Bilo'yu çıldırtmak için yeterli. Can dostu Maho tarafından her aldatılışının sonunda bu sözleri duyan Bilo, çözümü aynı şekilde karşılık vermekte buldu. Maho yurtdışındayken bütün servetini ele geçirdi. Artık inşaat ve bankacılık dendiğinde akla gelen en önemli isimlerden biri. 1980'den beri listede.

7) FABRİKATÖR CEMAL BEY

Yaş: 63
Nasıl kazandı: Tekstil
Serveti: 150 milyon dolar
Yaşadığı yer: İstanbul
Fabrikatör Cemal Bey için işler uzun süredir iyi gitmiyor. Fabrikası Gümrük Birliği sonrası pazara giren şirketlerle rekabet edemezken oğlu Ferit de zamanını aile işi ile uğraşmak yerine fakir ve güzel kızlara aşık olmakla geçiriyor. Ama Cemal Bey çalışanları tarafından çok seviliyor. Zira sert ve ciddi görünümünün altında babacan bir insan yattığını sadece işçileri değil, bütün Türkiye biliyor. 1972'den beri listede.

6) SEYMEN KARADAĞ

Yaş: 35
Nasıl Kazandı: Miras - Turizm
Serveti: 300 milyon dolar
Yaşadığı yer: Nevşehir
Nevşehir'in en büyük ailesi Karadağların büyük oğlu. Babasının ölümü ile New York'daki eğitimini yarıda bırakarak aile işinin başına geçti. Turizm ve şarapçılık yatırımları var. Tehlikeyle iç içe yaşamayı çok iyi biliyor. Mayın tarlasına girdi, hafızasını kaybetti ama her seferinde daha güçlü döndü. "Cool ağa" kavramının babası. Kadınların sevgilisi. Risotto pişirebilecek kadar Batılı, Central Park'da yanında hızla geçen patenli adama "Is thIs your father's garden ulan" diyebilecek kadar maço. 2002'den beri listede.

5) DİLBER KOÇARSLANLI

Yaş: 66
Nasıl Kazandı: Miras - Yastıkaltı
Serveti: 370 milyon dolar
Yaşadığı yer: İstanbul
Gayrimenkul ve medya yatırımlarıyla tanınan Türkiye'nin 14'üncü zengini Bahattin Koçarslanlı'nın kardeşi. Bir dönem Adana'nın en güzel kızı olduğu konuşuluyor. Bekar ve hiç evlenmemiş. Tutucu, aynı oranda da dedikoducu. Altı aydır İstanbul'da yaşıyor. 2009 yılı hedefi, komşusu Tahsin Sütçüoğlu'nu elde etmek. Listenin sürpriz isimlerinden.

4) SELİM ARHAN

Yaş: 39
Nasıl kazandı: Miras - Kimya
Serveti: 1,1 milyar dolar
Yaşadığı yer: İstanbul
Kimya ve kozmetikte Türkiye'nin en büyük şirketi ARC'nin kurucusu ve sahibi Ömer Arhan'ın büyük oğlu. Baba Arhan'ın emekli olma kararının ardından işlerin başına geçti. Şirketi, kuzeni Teoman'ın entrikalarından korumayı başardı. Ciddi, mütevazı ve sorumluluk sahibi. Gerekli gördüğünde "Hiçbir aşk 100 milyon dolar etmez" diyebilecek kadar gerçekçi. Şoförün kızıyla evlendi. 2003'den beri listede.

3) POLAT ALEMDAR

Yaş: 38
Nasıl kazandı: Miras - Kamu
Serveti: 2,5 milyar dolar
Yaşadığı yer: İstanbul
Diğer adı Yakup Efe Karahanlı. Türkiye'nin en büyük baronu Mehmet Karahanlı'nın oğlu ve varisi. Henüz bebekken istihbaratçı Aslan Akbey tarafından kaçırılan Polat Alemdar, Kamu Güvenliği Teşkilatı'na hizmet etmek için yetiştirildi ve ülkedeki mafyayı tek başına çökertti. Bununla da yetinmedi, Amerikalılardan çuval olayının intikamını aldı. Babasının öldürülmesiyle Türkiye'nin en güçlü ismi olan Alemdar, bizzat Dünya Baronu tarafından ‘Baronluk' mertebesine yükseltildi. 2003'den beri listede.

2) DÜNYAYI KURTARAN ADAM

Yaşı: 41
Nasıl kazandı: Dünyayı kurtararak
Serveti: 3 milyar dolar
Yaşadığı yer: Uzak bir galaksi
Dünyayı yok etmeye çalışan uzaylı büyücülere karşı verilen savaşın kazanılmasını sağlayan iki kahraman Türk pilotundan biri. Ve de sağ kalanı... Dünyayı kurtarması nedeniyle kendilerini borçlu hisseden dünyalılar ona uzak, çok uzak bir galakside bir gezegen hediye etti. Bugün gezegenin hem sahibi hem de devlet başkanı. Zaman zaman dünyayı ziyaret ederek liderlere "dünyayı kurtarma konferansları" veriyor. 1982'den beri listede.

1) NOEL BABA

Yaşı: 1600'den fazla
Nasıl kazandı: Oyuncaklar
Serveti: Sonsuz
Yaşadığı yer: Kuzey Kutbu
Türk olmasa da bu coğrafyada, dördüncü yüzyılda Antalya Patara'da doğduğu rivayet edilen Noel Baba, sonsuz servetiyle dünyanın en zengini... Aynı zamanda da en gizemlisi... Zira sadece çocuklar tarafından görülebiliyor. Yılın yarısını New York'ta, kalanını Kuzey Kutbu'nda geçirdiği söyleniyor. Kuzey Kutbu'nda oyuncak sektörüne yaptığı yatırımları (Kuzey Kutbu'ndaki en büyük oyuncak fabrikası ona ait) ile dikkat çekiyor. Cirosu ise sonsuz… Senede sadece tek bir gün çalışan Noel Baba, Elf dostlarının ürettiği oyuncakları Noel gecesi tüm dünyadaki çocuklara dağıtıyor. Sonsuz zamandır listede.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler