HABER

Erdoğan'dan sonra genel başkan...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi, Gül'e aktif siyaset mesajı verdi...

Erdoğan'dan sonra genel başkan...
'Başbakanımız Köşk'e daha yetkili çıkmalı' diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Gül'e de aktif siyaset mesajı verdi: Sayın Cumhurbaşkanımız tekrar siyaset yapmak isterse yine birlikte çalışırız
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sonrası AK Parti tartışılırken, iktidar cephesinden çarpıcı değerlendirmeler geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, 'Sayın Başbakanımız Köşk'e daha yetkili bir şekilde çıkmalı' dedi. Tanrıverdi'nin mesajları şöyle:
**KÖŞK'E DAHA YETKİLİ ÇIKMALI**
Sayın Başbakanımızın devletin başında olması Türkiyemiz için büyük bir itibardır, onurdur. Başbakanımızın Köşk'e çıkması tamamen kendi takdirlerindedir. Ancak benim kanaatim, Sayın Başbakanımız Köşk'e daha yetkili bir şekilde çıkmalı. Yetkilerinin artırılması, Türkiye ve dünya insanlığı için etkilerinin artırılması demektir.
**OBAMA VE SARKOZY ÖRNEĞİ**
Sarkozy 'Devlet Başkanı' ve onlarda yarı başkanlık var. ABD'de 'Başkanlık' sistemi uygulanıyor. Dünyaya baktığınızda devlet başkanlarının yetkili olduğu ülkelerde etkileri fark ediliyor. Devlet başkanının yetkileri artırıldığında hem ülkesi için hem dünya için etkisi artırılmış oluyor. 2023'e yürüyen Türkiye'nin hedefine çok çabuk ulaşması adına da bu önemlidir... İsmi önemli değil, yani başkanlık, yarı başkanlık veya şu sistem. Önemli olan devlet başkanının daha yetkili olması.
**UZLAŞMAYA BAĞLI**
Anayasa değişikliği aşamasında inanıyorum ki TBMM'de grubu bulunan partiler böyle düşüneceklerdir. Sivil toplum kuruluşlarının kanaatinin de bu yönde olacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanı, devlet başkanı kim olursa, o yetkilerle etkili bir görev yapmış olur. Tabii bu Meclis'teki uzlaşıya bağlı. Şu an 367'yi bulan ya da 330'u aşan bir parti yok.
**İKİ MECLİSLİ OLMA ŞARTI YOK**
Devlet başkanı daha yetkili olduğunda, sistem ona nasıl yardımcı olacaksa o şekliyle oluşturulur. Türkiye, senato ve Meclis'in birlikte çalıştığı dönemi yaşadı. Ancak senatonun çok faydalı olmadığı görüldü. Dolayısıyla illa iki meclisli olma şartı yok. Devlet başkanının gücüne güç katacak bir sistem anayasada yetki verilirken oluşturulur.
**CHP'NİN 'MECLİS SEÇSİN' ÖNERİSİ**
Bunu millete güvensizlik olarak görüyorum. Buradan dönüş olursa yine 'Dağdaki çobanla, benim oyum bir olmaz' diyenlerin, 'bidon kafalı', 'karnını kaşıyan adam' diyenlerin sözleri aklımıza gelmiş olur. CHP nasıl o sözü söyledi hala hafızam almıyor. Biraz daha geri gitseler herhalde 'Milli şefliğe tekrar geçelim' diyecekler.
**YİNE BİRLİKTE ÇALIŞIRIZ**
4 Tanrıverdi, Başkent kulislerinde dillendirilen 'Erdoğan Köşk'e, Gül AK Parti'ye' senaryosuna ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Gül'ün siyasi deneyimlerine dikkat çeken Tanrıverdi, şöyle dedi: 'Siyaseten deneyimi, tecrübesi var. Tekrar siyaset yapmak istediğinde siyasetin kapıları açıktır. Bizde bu konuda kesinlikle bir kutuplaşma, kamplaşma söz konusu değil. Dün nasıl birlikte çalışmışsak, eğer kendileri siyaseti düşünürlerse yine birlikte çalışırız.'
Akşam gazetesinin haberine göre; AK Parti'yi, daha önceki partilerle kıyaslamanın yanlış olacağını savunan Tanrıverdi, 'Bizden öncekilerde makam kavgaları, partililer arasında kutuplaşmalar, ayrımcılıklar söz konusu olmuştur. Biraz da hortumculuk anlayışı gelişmiştir. AK Parti'de ise birlik, beraberlik, ilkeler vardır' diye konuştu. Parti tüzüğündeki 'üç dönem vekillik ve başkanlık' uygulamasına ilişkin olarak ise Tanrıverdi, 'AK Parti'de Genel Başkan'dan mahalle temsilcisine kadar herkes eşit şartlardadır' ifadesini kullandı.
**ÜÇ SANDIK FORMÜLÜ**
2014'te yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi, 2015'te ise genel seçim yapılacağını hatırlatan Tanrıverdi, üç sandığın bir arada kurulabileceği mesajını verdi: TBMM oturur, 'Genel seçimleri yerel seçimlerle birleştirelim, bütün seçimleri bir arada yapalım' derse, üç seçim birden yapılabilir. Bunun için TBMM kararı gerekli. Daha 2012 var, 2013 var; 2014'e daha zaman var.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 209 yorum
O tam donanımlı çıksın köşke, alttan alttan alttan verelim biz de gazı. Padişahım çok yaşa. Padişahım çok yaşaaaaaaaaaaaaa. Siz de alkış tutun şak şak şak şaaaaak.
kendi geçmişinizde yaptığınızı başkasına atma yada kendiniz gibi görme sifatınızı yazmışsın yakışır size.
bende kafa yok bende kafa yok diye bağırma
ALIRSINIZ 3 ÜN 1 İNİ.BUNDAN SONRA.
2 nin birini alıyoduk :)
yok oyları kadar düşmez:) 1/2 alırlar..üçün biride sana ve senin oy verdiğin partilere kalır:)
Bundan Sonra Alsalar Ne Olur Ki, Bundan Sonraya Kadar 3 Ün Birini mi 3 ün Üçünü mü Alırlar Göreceğiz... AK Parti Kabul Ediyorum Güzel İşler Çıkardı Ama Son Seçimde Tekrar Seçilmesi Yanlıştı... Koskocaman Bir Yanlış, Millet Sandı Ki Aynen Devam, Saptılar Görmüyor musunuz...?
FAZLA YAZMIŞIM.3 ÜN 1 İNİ DE ALAMAZ BUNLAR.BURADAKİ YAĞCILAR EN FAZLA 4 ÜN 1 İ.
siz almışsınız belli
BEĞENEN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER.2014 DE BUNLARDAN KURTULACAĞIZ DEMEKKİ.KOALİSYON HÜKÜMETİ YANİ CHP+MHP ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN.
kimse bagırmasın sızlamasın arkadaslar 2/1 kişi bunlara vermiş kimse aglamasın arkadas daha beter olacaksınız tabi kurunun yanında yasda yanar donlarınızı hazırlayın donumumuza alacaklar hahahahahaha yasasın AKP üfleyerek öpüyor
beter olmadık cok sükür memnun olduk koyar adaylıgını atarız oyumuzu sandıkta kımse kımseye bıcak dayamıyo demokıraside bu zaten
öyle öyle ne kadar aptalca bir yorum bu
Geri Dön