Erdoğan'ın talimatı NATO'yu gerdi

Başbakan Erdoğan'ın iki yıl önce TÜBİTAK'a verdiği talimat NATO çevrelerince endişeyle karşılandı.

Erdoğan'ın talimatı NATO'yu gerdi

Türkiye'nin uzaya gönderdiği uydular için kendi fırlatma tesisini kurma planını,NATO ülkeleri "Uzun menzilli füze geliştiriyor" diye yorumladı.

Türkiye'nin uydu macerası 1994 yılında hayal kırıklığıyla başlamıştı. 24 Ocak 1994'de Ariane 4 ile fırlatılan TÜRKSAT 1A, roketteki arıza nedeniyle 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa gömülmüştü. Sigortalı olduğu için aynı yıl yerine TÜRKSAT 1C gönderildi. Türkiye, geçen 19 yıl içinde kendi uydusunu yapabilecek kapasiteye geldi. Ancak halen Türk mühendislerin yaptığı bu uyduları uzaya gönderebilmek için yabancı ülkelere milyonlarca dolar para ödeniyor.

AMAÇLARI BUYSA EKİPMAN BULAMAZLAR

Bir uydunun uzaya fırlatılması ağırlığına göre 50 ila 400 milyon dolar arasında bir maliyet getiriyor. Tükiye 2020 yılına kadar 16 uyduyu uzaya göndermeyi hedefliyor. Bu uyduların Türkiye'ye maliteyinin 2 milyar doları bulması bekliniyor. Hal böyle olunca Türkiye kendi fırlatma tesisini kurmak için harekete geçti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, haziran ayında Roketsan ile fırlatma tesisi anlaşması imzaladı. Roketsan'a göre Uydu Fırlatma Tesisi, 100 milyon dolara mal olacak. Ancak bazı NATO ülkeleri, uzaya kendi uydusunu göndermek isteyen Türkiye'nin "uzun menzilli füze" geliştirme eğiliminde olduğu endişesi taşıdığını söyledi. Defencenews sitesine konuşan Ankara'daki bir diplomat, Türkiye'nin iki yıldır uzun menzilli füze geliştirmek istediğine dikkat çekerek, "Türkiye uzaya uydu fırlatması durumunda 2.500 kilometre menzilli füze de geliştirebilir. Eğer amaçları buysa, fırlatma tesisi için gerekli olan ekipmanı bulmada güçlük yaşarlar" yorumunda bulundu.

ERDOĞAN İSTEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2011 yılındaki Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısına, "İran'ın 2 bin-2 bin 500 kilometre menzilli füzeleri var. YAŞ toplantısında komutanlara sordum, 'Bizim füzelerin menzili ne kadar?' diye. En fazla 150 kilometre. Bu olmaz, geliştirmemiz lazım" dedikten sonra TÜBİTAK'a "Biz de yapabiliriz. Sizden bunu istiyorum" diyerek uzun menzilli füze yapma talimatı vermişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 94 yorum
Recep Bey Trafo merkezi gibi.
Çarptı seni değil mi
Şimdi bozuk zihniyet gezide diren füze eylemi başlatır. Füzelerin atmosfere zarar vereceği endişesiyle günlerce duran ,yatan, eğilen adam eylemleri yaparlar.
Ha Gayret Sayın Erdoğan,3.ncü DÜNYA SAVAŞI Çıkartmana Az Kaldı,SEN NESİN,KİMSİN,NASIL BİR ŞEYSİN Ya.!
Merak etmeyin, içerdeki işbirlikçi çapulcu hainler bunu da sabote etmenin bir yolunu bulurlar! Hatırlarsanız Taksim Platformu sözcüsü Başbakanla görüştükten sonra isteklerini sırarlarken "Boğaz İstanbul (Yani 2. İstanbul Boğazı), 3. Köprü ve 3. Havalimanını yapılmamasını da söylemişti!!! Ne garip bir ülke değilmi. Hiç bir medya kuruluşu ya da aydınımız(!) da Kardeşim sen ne diyorsun?? dememiş ve hesap sormamıştı.. Bunlara hesap sorulmadığı sürece bizim daha çokk "Devrim Otomobilleri" fiyaskomuz olur. Daha çok çapulcu ayaklanmalarımız olur!!
sıralanan istekleri hazır internetin var aç araştır, açık net olan konularda bile yüzsüzce yalan söylemeyin. kıl oldum abi şarkısını söyleyin siz.. ab abd istemeyecek tayip uzaya gidecek ha hey yavrum hey, danışıklı dövüş gördükte böylesini görmedil.
biz türkler olarak türkiyemizin ileri medeniyetler seviyesine ne kadar çabuk getire bilirsek okadar türkiyemiz dünyaya kendini kanıtlar ve ayak uydurur dünyada bazı güçlere dilençi olarak kapılarına gittiğimiz zamanları unutmadan daima arkadan gelen deyil daima dünyanın ilerisinde olan bir türkiye inşa edelim çok basit aslında tek yapa bilmemiz bizler türk olarak aklı selim haraket edip bizleri dünya medeniyetler seviyesininde ilerisine getirecek ülkemizin refahını sağlayaçak kişileri seçmek bizlere düşen tek görev budur bunu eğer başara bilirsek türkiyemizi kimse tutamaz hadi türkiyem canım
Adın ingilizce, yazdıklarından anlam çıkarılmıyor. Sanırım Anaokul terksin. Senin ne işin var bu konularla. Bu nasıl bir imla :)
doğru söze ne denir
emre uzunlar adamın yazdıkları gayet açık bir şekilde anlaşılıyor, okuma şekline, bakış açına bağlı olabilir anlamayışın ve üyelik adınında türkçe olma şartı yok saygı göstermek gerek
Süleyman anac diye biri yazmış 3. dünya savaşı çıkartmana az kaldı sayın eErdoğan diye ve hakaret etmiş. O hakareti aynen sana iazde diyorum. babbakanı sev - sevme. ama bu ülkenin yararına olan her şey uzun menzilli füze de olsa desteklenmesi gerekli. Bir düşün bakalım süleyman bey. 3. dünya savaşı çıktı. g.tümzün dibindeki iran beni vursun mu veya aynı füzeya sahip israil beni vursun mu. Benimde elimde olacak ki adam füzeyti kaldrıdımı tesisten sende kaldıracaksın ki adam füzesini havada imha etmek zorunda kalsın. NASIL BÖYLE GERİ ZEKALI BİR ZİHNİYETLE DÜŞÜNÜLÜYOR ANLAMIYORUM.
bu süleyman anaç denilen kişi ve aynı görüşe sahip müşrikler ne zaman devletin başına müslüman bir yönetici gelse ağızlarından salyalarla vahşi bir hayvancasına kudururlar ve kinlerinden hasetlerinden çatlarlar adam ne dese düşman oluyolar çalışsa suç ülkenin askeriyesi için gemi tank kirpi roket geliştirse suç yaranamaz bu kafirlere bu adam süleyman anaç sana ve senin gibi müşriklere sesleniyorum sizi insanlığa davet ediyorum biraz insanlık kuşanın ve şu dünyada alçaksa haince ve izzetsiz yaşam sürmekten uzak olun
O ENDİŞENİN NEDENİ TAYYİBE GÜVENMEMELERİDİR.BU ORTAĞI OLDUĞUN NATODAN AYRI HAREKAT YAPABİLMENİ SAĞLAR.HANGİ HAREKAT NATODAN AYRI HAREKET ETMENİ SAĞLAYABİLİRKİ.SEN HEM NATONUN ORTAĞIYIM DEYİP ANLAŞMALAR İMZALAYACAKSIN HEMDE ARKADAN İŞ ÇEVİRMEYE KALKACAKSINIZ.TAYYİBİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRDÜKLERİ İÇİN ÖNLEM ALIYOR BATILI ÜLKELER..BU TEHLİKENİN NASIL FARKINA VARMIYORSUNUZ NASIL GERİ ZEKALI YARATIKLARSINIZ ANLAMIYORUM..
Şimdi bunu yapana vatanı sattı derler. Asıl şimdiye kadar kim satmış belli.
chp ve çapulcuları çalısmaların iptali için mahkemeye verirler
bu hükümete oy vermedim ama bu tür denemeler yapmalarını isterim inşallah başarılı olurlar .
gezicilerin endişeside arttımı acaba.......
NE YANİ UZUN MENZİLLİ FÜZE DÜNYADA SADECE BİRİLERİNİN TEKELİNDE Mİ...
Dünya nasıl titriyor, endişeleniyor görüyormusunuz.İşlerine gelmeyince veryansın yapıyorlar.Helal olsun başbakanıma.2023'ü neden hedef gösterdiği daha iyi anlaşılıyor.Güçlü Türkiye Güçlü Türk Askeri hadi hayırlısı.
ortada fol yok yumurta yok sana lafı verdiler oyna.sen önce benzini 3 lira yap biz kendimiz gideriz uzaya.
DÜNYA LİDERİSİN BÜYÜK BAŞBAKAN, SANA YÜREKTEN SELAMLAR SAYGILAR. COCUKLARIMIZ VE TORUNLARIMIZ SENIN BUYUKLUGUNU DAHA IYI ANLAYACAK.
Arkadaş: Anka diye insansız hava aracı yaparsın İsrail sana araç satamazsa GEZİ OLAYLARI ÇIKARTIR, yerli otomobil dersin Almanya sabote eder, Atak helikopteri yaparsın İngilizi-Fransız'ı sana karşı içimizdeki İngiliz ve Fransızları sokağa döker, Aselsan tarafından Tank ve silahlar yapasın ABD ve AP karşı çıkar...Başbakanın bu kadar çok düşmanı varken size ne oluyor EY TÜRK milleti? Niye bunları yapan bir Başbakana hainlik yapıyorsunuz? İşte Füze yapıyor diye kimler karşı çıkıyor.Hala oynanaN oyunun farkında değil misiniz? GEZİ parkına çıkanlar kesinlikle haindir ve lanet olsun ONLARA..
Amin.
Aynen dogru usdad bide uzay rampamizi yapip 2500 km roketi yaparsak bakalim hangi eylemi yaparlar bilmiyorum bizim ulkemizde is adami denen sadece isim donmesi hainler var once onlari asil milletlerinin icine gondermek lazim uyan millet
amin
Amin
sırf helal olsun demek için üye girişi yaptım.. Helal olsun yerinde bir tespit
amiiinnnn
Amin
HÜKÜMET BUNU YAPTIRSIN, ÖMÜR BOYU OYUM AKP'NİNDİR.
NE OLDU YUSUF YUSUF VAZİYETİNE GELDİNİZ.HANİ DOST ÜLKEYDİK.TÜRKİYEYİ KENDİ EMELLERİNİZE ALET ETTİNİZ YETMEDİ TERÖR BELASINI BAŞIMIZA ÇAKTINIZ.OLMADI TERÖRE MALZEME YARDIMI YAPTINIZ.SİZ SÖZDE DOSTSUNUZ ÖYLEMİ GÜLDÜRMEYİN BİZİ YEMEZLER.HAYDİ BAŞKA KAPIYA UYANDI TÜRKİYE ARTIK ESKİ SİLAHLARI BİZE SATAMIYACAKSINIZ.GÜLE GÜLE BAŞKA KAPIYA.
chp ve çapulcuları çalısmaların iptali için mahkemeye verirler
iki gün sonra bunlar nükleer füze üretiyorlar diye bize de girerler. ırak gibi olmayalım da !
BİZİMLE DIŞ SAVAŞ YAPMAYA KİMSENİN YÜREĞİ YETMEZ MERAK ETME. BU YÜZDEN SÜREKLİ İÇ KARGAŞALARLA BOĞUŞUYORUZ YA. SAĞ-SOL, ALEVİ-SÜNNİ, TÜRK-KÜRT YETMEDİ, GEZİ DE OLMADI, BAKALIM DAHA NELER ÇIKARACAKLAR ÜLKENİN BAŞINA. BU OYUNLARI GÖRMEMEK YA APTALLIKTIR YADA VATAN HAİNLİĞİ...
Olacak o da olacak daha neler görücez, ne tepkiler alıcaz önemli olan arkasında durmamız desteklememiz. Artık dünyada biliyor Türkiyenin vizyonunu bide anti akp ciler görse artık.
Sn. eminakbaba;Sn. Erdoğan ve Kurmayları Dış Politikada O Kadar Büyük Yalnışlar Yaptı vede Bu Yalnışlarda O Kadar Israrcı Davrandılar ki Bu Beni Endişelendiriyor.Sırf Bu Ülkede İktidarım Devam Etsin Diye Abd'nin Her Düşüncesini Onaylarsanız Bu Sonuçları Yaşarsınız.!İşini Gördürmüş Bir Abd vede Gelişmelerden Rahatsız Ab Ülkeleride Son Üç Aydır Sn.Erdoğandan Desteklerini Çekince Yalnız Kaldı,Kalıncada Karakteristik Özelliği Olan Agresif Bir İnsan Oldu Maalesef.İyilik,Yardımlaşma,Dostluk ve Sevgi Mesajları Vermesi Gereken KUTSAL RAMAZAN AYINDA Bile,DÜŞMANLIK Tohumları Ekmesi Sizi Hiçmi Üzmüyor.!
Dünya Bizim Başbakanı Kendileri gibi Sanıyor Bizim Başbakan Türk Eğer Demiş se Uydumuzu uzaya biz gönderelim bu uydu gönderilecek demek tir .Eğer Füze Gönderecek olsak bizim başbakanımız mertçe füze göndereceğim der ve de gönderir. Nato da Dünyada Keşke bizim Başbakan gibi Düşüne bilse ve Onun gibi mert olsa .Sayğılar.
yahu haberi nerenizle okuyorsunuz füze göndereceğini düşünen kimse yok füze yapma isteğinden bahsetmiş
BEN CHP LİYİM BU GERÇEKLEŞSİN AKP VAR OLDUĞU SÜRECE AKP OY ATARIM
DEDESENE ARADA DANSÖZ GİBİKIVIRANIM DİYE EGESAHİLİ LAFI UZATIYORSUN AKP SENİN GİBİ DANSÖZLER YERİ DURMAK YOK YOLADEVAM YENİ DANSÖZLER ARANIYOR AKP YE
ALLAHA ŞÜKÜR BU GÜNLERİ GÖRDÜK.BİZİM İRANDAN NEYİMİZ EKSİK.BU KARARLAR İŞMDİYE KADAR ALINIP UYGULANMALIYDI.
yapmayın yapmayın dısarıdan alın demeyecekmisiniz anti akpliler. 80 yıldır dısa bagımlıydır bagımlı kalmak istiyoruz diye elestirmeyecekmisiniz akp yi.
var olabilmek için bunları 30 sene önce yapmamız lazımdı.işallah çabuk yapılır
seçim yaklaştı
Bu Avrupa ülkeleri ile biz müttefik değil miyiz?Bizim uzun menzilli füze geliştirmemizden niye çekiniyorlar öyleyse? Yoksa gerçekten müttefik değil miyiz? Hoş bizim içimizdeki kurtlar bize yeter, başka düşmana gerek yok.
başbakanım YANINDAYIZ
mantıklı her şeyin uzunu makbuldür :)
ula yozgatlı kardeşim alemsin he
TÜBİTAK MÜHENDİSLERİNE YETKİ VERDİNİZ DE SAYIN BAŞBAKANIM BU MÜHENDİSLERİN DE SONLARI ASELSAN MÜHENDİSLERİ GİBİ OLMASIN. HEPSİ İKİ BİLEĞİNİ BİRDEN KESİP SONRADA BOYNUNU ARKAYA DOĞRU KESEREK İNTİHAR ETMESİNLER. (BÖYLE BİR ÖLÜME ADLİ TIP İNTİHAR RAPORU VERMİŞTİ)
Bu haberlerin Türk insanının milliyetçilik duygularını provake ederek iktidarın etrafındaki safları sıklaştırmak için kullanıldığını ve hatta bazen üretildiğini düşünüyorum.......
NE ANLARSIN DANA
DÜŞÜNÜYOR MUSUN :) HADİ CANIM! GÖRÜNCE ANLARSIN NASIL YAPILDIGINI
babasın be erdoğan baba....
Dış güçlere karşı bari birleşin arkadaş!Nasıl buradan siyaset yapabiliyorsunuz?
Evet sonuna kadar desdeklenmeli. Eğer Tam bağımsız Türkiye hayali varsa bende AKP'li olurum. Ama uygulamalar pek böyle görünmüyor ,inşallah ben yanılıyordurum.
Beyin yerine beyincik taşıyanlar acaba anlayabiliyor mu bu çıkarılan olayların, alevi sünni meselesinin, kürt türk meselesinin asıl nedenini. Sanmıyorum anlayamazlar çünkü ufukları o kadar dar ve zihniyetleri o kadar köhnemiş ki, kendi yalanlarına inanan inanana. GERÇEKLERİ GÖREMEYEN BUDALA OĞLU BUDALALAR, BAŞBAKANI BİRAZ DİNLEMEYİ ÖĞRENİN, ÖĞRENİN Kİ NELER YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜ ANLAYABİLESİNİZ.
kendini ne güzel tarif etmişsin terbiyesiz.
BİR İNSAN ANCAK BU KADAR GÜZEL ANLATIR KENDİ KİŞİSEL ÖZELLİKLERİNİ.AFERİN SANA
PARÇA BULAMAZMIŞIZ PEHH.BİZ KENDİ PARCAMIZI YAPARIZ BUNLAR KENDİLERİNİ AVUTSUNLAR.
Eskiden uçak fabrikamız varmış, hatta bazı Avrupa ülkelerine uçak satmışız. Bize, biz uçağı ve parçalarını size daha ucuza verelim siz üretmeyin demişler bizde fabrikayı kapatmışız. Aynı oyuna tekrar düşmeyelim ne gerekiyorsa kendimiz yapalım. Allah korusun bir savaş olsa başkasından aldığın silaha, elektronik aksama ne kadar güvenebilirsin. F-16 larda dost düşman tanıma sistemi Amerikan menşeli idi. Bizim uçağımız Amerika'nın dost gösterdiği başka uçaklara ateş edemiyordu. Aselsan mühendisleri de bu yüzden öldürüldüler zaten.
hadi terörist otdü bize uzay roketi yap ama biz genede seni döveceğiz.....
büyük düşünen büyük insan başbakan
bu konuda sn Başbakanı destekliyorum.Kullanmak zorunda değilsiniz ama olmalı caydırıcılık açısından.Bakıyorum bizden daha geri kalmış ülkelerin hemen hepsinde son teknoloji savunma ve saldırı silahları var.İsrail uluslar arası sularda Türk gemisine saldırı yapıyor karşılığını veremiyoruz.Bir uyduyu başka ülke rampasından fırlatmak 50 ila 400 milyon dolara mal oluyor kendimizinkini yapmak 100 milyon dolar.Akıl var mantık var yetenekte var ülkemiz için yapılması gerekiyor en kısa zamanda.
Diğer Haberler