Erken seçim kararı Resmi Gazete'de yayınlandı

Cumhurbaşkanı ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verdi.

Erken seçim kararı Resmi Gazete'de yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 haziran seçimlerinin ardından başlayan koalisyon arayışında 45 günün dolması üzerine Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’la görüşerek “seçimlerin yenilenmesine” karar verdi. Karar, Resmi Gazete'de yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 11.00'de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kabul edecek ve yüksek ihtimalle seçim hükümetini kurma görevini verecek. Seçim tarihine ise YSK karar verecek.

Seçimin yenilenmesi kararı resmileşti. Türkiye ilk kez geçici hükümetle seçime gidiyor.

Hükümet kurmak için tanınan 45 günlük süre sona erdi, erken seçim süreci resmen başladı. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa gereği, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’ı kabul etti ve seçimin yenilenmesi kararını aldı. Karar, Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

Resmi Gazete'nin son mükerrer sayısında da yayınlanan Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “7 Haziran 2015 tarihindeki 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı seçiminin tamamlandığı 9 Temmuz 2015 tarihinden itibaren, Anayasada öngörülen süre zarfında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları görevlendirme akabinde, tüm siyasi partilerle gerçekleştirilen temaslara rağmen Bakanlar Kurulu kurulamamış, mevcut şartlarda da kurulamayacağı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, seçimlerin yenilenmesi kararının alınması zarureti hasıl olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın İsmet Yılmaz ile istişare ederek, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104. ve 116. maddelerinin kendisine verdiği yetkiye istinaden, Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar vermişlerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

CUMHURİYET TARİHİNDE İLK

Yılmaz’ın, Meclis Kanun ve Kararlar Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez işletilecek bu yöntemle ilgili hukuksal yol haritasını içeren bir dosyayla gittiği öğrenildi. Bu dosyada, Bakanlar Kurulu’nun olası sayısına göre partilere düşen kontenjanlar da yer aldı. Kabinenin yine 26 makamdan oluşması durumunda CHP’ye 6, MHP ve HDP’ye 3’er bakanlık teklif edilmesi bekleniyor. Davutoğlu, parti liderleriyle görüşmek yerine milletvekillerine kişisel teklifte bulunacağını açıklamıştı.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Geçici hükümetin kurulmasının ardından yeni Bakanlar Kurulu’nun bildirilmesi ve dışarıdan atanan isimlerin yemin etmesi amacıyla olağanüstü toplantı yapılması bekleniyor. Bu toplantı çağrısının da doğrudan İsmet Yılmaz tarafından yapılabileceği öğrenildi. Meclis yönetimi, yeni bakanların bir an önce milletvekili statüsü kazanması amacıyla yemin etmelerini gerekli görüyor.

1 EKİM TOPLANTISI

Saray’daki zirvede geçici hükümetin yanı sıra seçim sürecinde Meclis’te yaşanabilecek olası gelişmelerin de değerlendirildiği öğrenildi. 14 Eylül’de yeni milletvekili listelerinin açıklanmasının ardından Meclis, Anayasa gereği 1 Ekim’de tek gün için zorunlu olarak toplanacak. Teamül olarak Cumhurbaşkanı’nın konuşma yaptığı bu görüşmeye katılan milletvekillerinin bir bölümü yeni listede bulunmayan isimlerden oluşacak.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurması için bir milletvekilini görevlendirecek. Bu kişi de kuvvetle muhtemel Ahmet Davutoğlu olacak. Daha sonra oy oranlarına göre CHP, MHP ve HDP’den hükümete üye vermesi istenecek. Üye verilmemesi durumunda Meclis dışından da bağımsız kişiler hükümete atanabilecek ve 5 gün içinde geçici hükümet oluşturulacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 166 yorum
SAYIN TAYİP ERDOGAN ÇOK BÜYÜK BİR ADAM VERDİGİ KARARDAN DÖNMEYEN ÖLÜMÜNE GİDEN ADAM. TEK BAŞINA İKTİDAR YAPMASSA BU MİLLET SANDIGA GİDER İŞTE BÖYLE. YOKSA OY VERMESSE HALK İSTEDİGİ YÖNDE KAN GÖVDEYİ GETİRİR. İŞDE ÖRNEGİ. BAK SECİMLERDEN BERİ NE KADAR CAN GİTTİ. PARTİLERİN LİDERLERİN YAPAMADIGINI TEK BAŞINA YAPTI. LİDERLİK BU DEMEKKİ DÜNYA LİDERİ. HELAL OLSUN
@cifci_37 AKP SİZLERDEN NEDEN OY ALABİLİYOR ORTADA, ZAVALLI BEYİNSİZ YARATIK.
senin baban kesin tayyip erdogandır.tek basına gelemedi kan gövdeyi götürdü diyor.barzaniyi-şivan perveri karşılayanda baska biriydi galiba.bu şehitlerin haklarını sadece onlar degil.onlara oy veren sizlerde çekeceksiniz.iki elleri yakalarında olacak.işte o an cehennem ateşinden kurtulamayacaksınız.
@cifci_37 adam alay etmiş ama kimse beğenmemiş. bizim milletin en büyük sorunu bu, okumamak.
@cifci_37 o kadar ! diyosun yani..ölümü gösterip sıtmaya razı olmak diyosun yani. sen doğu toplumlarında din meselesini halledememiş demokrasiyi içine sindirememiş, tek adam yönetimlerinin ülkeleri ne hale, insanları ne hale getirdiğini görmüyormusun.bizim ülkemizde eğitim seviyesi uygun mu buna.bugün Tayyip Bey gider yarın manyağın biri başkan olur sonra kaçacak yer ararsın..
@cifci_37 BEDELLİ YOK DEDİ, GARİP GUREBA DEDİ, REFERANDUM YAPARIM DEDİ, İKİ KERE BEDELLİ ÇIKTI, OĞLU İKİNCİ GEMİYİ ALINCI, KOCA GEMİLERE GEMİCİK DEDİ, GÜL ERMENİSTANA MAÇA GİDERKEN GÜZEL ŞEYLER OLACAK DEDİ, GEÇEN AY BUNU UNUTARAK TASVİP ETMEMİŞTİM DEDİ, LAİKLİK KONUSUNDAKİ, ESAD KONUSUNDAKİ, BAŞKANLIK SİSTEMİ KONUSUNDAKİ U DÖNÜŞLERİ SAY SAY BİTMEZ, HIRSLARININ PEŞİNDEN KOŞAN ACİZ BİR İNSAN ELİNDE KURAN İLE KİM ÇIKTI MİTİNGE BU ÜLKEDE BUGÜNE KADAR, İŞTE BÖYLE BİR ADAM,AÇILIM DEDİ, PKK YA ELLETMEDİ, ADAMLAR NE KADAR ORGANİZE NE KADAR KENDİNDEN EMİN HAREKET EDER OLDULAR, OSLO DAN SONRA OLDU BU
@cifci_37 cifci seni güderim. ya incicisin yada sopalıksın. bence 2.si. şimdi bak sana bir fıkra anlatayım... zamanın birinde genç bir delikanlı yaşarmış. bu delikanlı ailesinin her dediğini katıksız biçimde uygular ve her denileni yaparmış. bir gün bu çocuğun babası ona demiş ki gel benimkini ağzına al. çocuk önce anlamadım baba falan demiş. sonra adam yine tekrarlamış gel al oğul... çocuk düşünmüş ya onu alacak herşey eskisi gibi olacak yada almayacak kendini ve çevresini hayal kırıklığına uğratacak. çocuk ilk olanı yapmış ve mutlu mesut yaşamaya devam etmişler. işte sen o çocuksun. afiyets.
@cifci_37 senin gibi gerizekalilar yuzunden bu haldeyiz
@cifci_37 senın bu yorumunu neden kımse begenmemiş ??? hiç düşündünmü ??? ben söyliyim çünkü senın gibi kuş beyinli çok memlekette ...
@cifci_37 Akp'nin cehalletten beslendiğinin en basit örneği. Daha yazmayı bilmiyor. :)
@cifci_37 gerizekalı trol..çakma dünya liderin hırsızları ve gtünü korumak için uğraşta ülkeyi düşündüğü yok.embesil koyunları ver senin gibi ama sonu hep aynı diktatörlerin..
erken seçimde tüm partiler hdp nin tükürüğünde boğulucak.bunu tüm kalbimle diliyorum.aydınların akademisyenlerin gazetecilerin destekliyecekleri tek parti HDP dir.
@ademtoyan Teröristi destekleyende besleyende hem haindir hem kalleş.
@ademtoyan hadi canım sende.
@ademtoyan bence hem akpye hem hdpye bas da kankiler ayrılmasın. yeterli sayıya ulaşınca araları birden bozuldu veya öyle davranmak işlerine geliyor. chp yi falan geç dağdan inin siyaset yapın diyen akpdir. çözüm süreci deyip pkknın güçlenmesine müsaade eden de akpdir. hdp zaten belli terörist, 7 dep milletvekilinden beri zihniyetleri belli. ama eskiden azınca kapatıyorlardı yargılıyorlardı. şimdi her şey serbest. oyların yarısını tehditle alıyor zaten.
@ademtoyan Bu söylediklerin doğru olabilir ama bu ülkede senin aydın dediğin akademisyen dediğin gazateci dediğin kaç kişi var ayrıca ne kadar varsa var destek verselerde onlarında bir oyu var diğer vatandaşında sen kafanı yorma su akar yolunu bulur
Aydınlık ney arkadaş toplumun derdiyle dertlenmeyen acısını çekmeyen boğaza karsı puro yakıp ayak ayak üstüne atıp viski yudumlamak mı bana onu biri açıklasın aydın mış bu aydın dediklerin insanlık yararına bir buluşmu yapıp insanlığın hizmetine mi sundular ülkenimi kalkındırdılar geçmişler kenara bir roman yazıyorlar hhahaha kiki partiler balolar bu mu aydın insan... Ülke o kdara dar boğazdan geçerken bunlar ülke ekonomisine yön verip rahatlatacak eylem planlarımı koydu ortaya gazeteci eline mikrofon alıp kamera karşısına gecen devlete bi bok oldum sanıp yön vermeye çalışıyor sanatcı demiyorm
Mevcut siyasi partiler 20 seçim dahi olsa aynı sonuçlarla uzlaşıp bir koalisyon kuramazlar. Tekrar tek başına bir iktidar çıkana kadar seçim yapılır artık. Parlementer sistemin bize uygun olmadığını bir kez daha gördük. Tek çare başkanlık sistemi, aksi halde bu ülke daha çok istikrarsızlıklara gebe..
@arakip_nar Diktatörlüğe çok meraklısın bakıyorum. Afrika'da var dikta yönetimler oralardan birine git tam senin gibilere göre bak.
@arakip_nar Bir çare daha var.Birileri düdük çalar ve sahaya inerler.Oyunun kuralları değişir.Yeni oyuncularla devam edilir.
@arakip_nar akp artık rüyasında görür ikdidarı
@arakip_nar geçin bu ayakları çaktırmadan propaganda, ama yalarlar avuçlarını beyzadeler, önceleri şüpheliydim ama artık eminim başkanlık sistemini isteyenlerin hoşuna gidiyor bu olaylar, askerimizin polisimizin şehit olması, koalisyonun kurulamaması, baksanıza hemen başkanlık sistemi olaydı şu olurdu bu olmazdı falan. koalisyonun olmama sebebi ortada malum kişi istemedi, seçimden hemen sonra dedi koalisyonla bu iş olmaz dedi tv de. Düşmez kalkmaz bir Allah. bu şehitlerin hesabını verecek ilgililer her kimse unutmayınki kul hakkını Allah bile affetmez ve ben hakkımı helal etmiyorum onlara
@arakip_nar balık hafızalı halkım, 13 yıldır AKP iktidarı parlamenter sistemle yönetmedi mi? RTE ve Abdullah Gülü neyle seçtiniz?. Efendiniz ne emrederse o size doğru geliyorsa köleden başka bir şey değilsinizdir. Ondan önce Demirele, ondan önce Özal'a, Erbakan'a neden oy verdiniz? o zmanda meclis vardı.
@arakip_nar Hassssss.....rrrr
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler