HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

FN tuşu nedir, ne işe yarar? FN tuşu nasıl kapatılır? FN tuşu kapatma

Masaüstü veya dizüstü bilgisayar fark etmeksizin bu teknolojik cihazların insan hayatındaki yeri oldukça önemlidir. Bilgisayarlar sayesinde birçok işlem internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Özellikle klavye üzerinde yer alan tuşlar, pek çok farklı işlemin kısa yoldan yapılmasında etkin bir role sahiptir. Bu tuşlardan biri de FN tuşu olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, FN tuşu nedir, ne işe yarar ve FN tuşu nasıl kapatılır?

FN tuşu nedir, ne işe yarar? FN tuşu nasıl kapatılır? FN tuşu kapatma

Bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte büyük bir alanı kaplayan klavyeler yerine daha küçük bir alanı kaplayan küçük klavyeler tasarlanmıştır. Bir bilgisayarın olmazsa olmaz en temel parçalarından biri olan klavyeler üzerinde birçok farklı tuş bulunmaktadır. Bazı tuşlar işlem yaparken kısa yol tuşu olarak kullanılmaktadır. Bu tuşlar kısa yol komut tuşu olarak da tabir edilmektedir. FN tuşu da bu komut tuşları arasında yer almaktadır.

FN tuşu nedir?

Bilgisayar kullanıcıları için klavye seçimi oldukça önemli bir konudur. Günümüzde yaygın olarak dizüstü denilen bir diğer ismi laptop olarak bilinen bilgisayarlar tercih edilmektedir. Bilgisayar üzerinden herhangi bir işlem yaparken genellikle kısa yol tuşları kullanılmaktadır. FN tuşu da bu tuşlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bu tuş yalnızca dizüstü bilgisayarların klavyelerinde olmakla birlikte yeni nesil klavyelerde bulunmaktadır. Klavye üzerinde yer alan ve diğer tuşlarla birlikte kullanılan kısa yol komut tuşu, FN tuşu olarak tanımlanmaktadır.

FN tuşu ne işe yarar?

FN tuşu daha çok laptop klavyelerinde kullanılan bir kısa yol komut tuşu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tuş diğer tuşlarla birlikte kullanılmaktadır. Genellikle dizüstü bilgisayar klavyelerinin sol alt kısmında konumlanmaktadır.

Klavye üzerinde F1 tuşu başta olmak üzere; F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8, 9, F10, F11 ve F12 tuşları bulunmaktadır. FN tuşu bu F ile başlayan ve klavyenin çoğunlukla en üst kısmında yer alan tuşlarla birlikte kullanılır. Fonksiyon tuşu olarak da tabir edilen bu tuşlara FN tuşu ile birlikte basıldığında F tuşlarının ikinci görevleri devreye girmektedir.

FN tuşu nasıl kapatılır?

Kısa yol komut tuşu olarak bilinen FN tuşunun bilgisayar kullanıcıları için birçok önemli görevi vardır. Bu tuş ile birlikte diğer fonksiyon tuşlarına aynı anda basıldığında o fonksiyon tuşlarının ikinci işlevleri gerçekleşmektedir. Ancak bazı durumlarda bilgisayar kullanıcıları FN tuşunu kullanmadığından veya ihtiyaç duymadığından kapatmak isteyebilir. FN tuşu kapatma işlemini yapmak isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar sırasıyla şöyledir:

  • Öncelikli olarak bilgisayarın “Ayarlar” kısmına giriş yapılması gerekir.
  • Ardından “Sistem” kısmına girilir. Bu bölümden “Kurtarma” kısmına ve sonrasında da “Gelişmiş Başlangıç” kısmına girip buradan da “Şimdi Yeniden Başlat” butonuna tıklanmalıdır.
  • Sonrasında sırasıyla “Sorun Gider” butonuna tıklanmalı ve ardından da “Gelişmiş Seçenekler” kısmına giriş yapılmalıdır.
  • Bu bölümde karşınıza “UEFI Donanım Yazılımı Ayarları” çıkacaktır. Buradan “Yeniden Başlat” kısmına tıklayınız.
  • Karşınıza “BIOS” kısmı çıkacaktır. Bu kısımda “System Configuration” sekmesine giriş yapıp ardından da “Action Keys Mode” seçeneğine tıklamanız gerekir.
  • Sonrasında “Enter” tuşuna basılmalı ve seçenek “disabled” olarak ayarlanmalıdır.
  • Tüm bu işlemleri kaydettikten sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda FN tuşu pasif konuma gelmiş olacaktır.

    Express

En Çok Aranan Haberler