HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Araştırma sonucu: Yüksek düzeyde alındığında kalp hastalığı riskini artırıyor! İltihaplanmayı tetikleyerek kan damarlarına zarar veriyor

Et, balık, kuruyemişler, zenginleştirilmiş tahıllar ve ekmeklerde bulunan aşırı miktardaki B3 vitamini iltihaplanmayı tetikleyebilir ve kan damarlarına zarar verebilir. Yeni araştırmalara göre, önemli bir B vitamini olan yüksek düzeydeki niasin, iltihaplanmayı tetikleyerek ve kan damarlarına zarar vererek kalp hastalığı riskini artırabilir.

Nature Medicine'de yayınlanan rapor, et, balık, kuruyemişler, zenginleştirilmiş tahıllar ve ekmekler de dahil olmak üzere pek çok gıdada bulunan aşırı miktardaki vitaminin daha önce bilinmeyen bir riski ortaya çıkardığını ortaya koydu. Erkekler için önerilen günlük niasin miktarı günde 16 miligramdır ve hamile olmayan kadınlar için günde 14 miligramdır. Cleveland Clinic'in Lerner Araştırma Enstitüsü'nde kardiyovasküler ve metabolik bilimler başkanı ve Heart'ta koruyucu kardiyoloji bölümü başkanı olan çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Stanley Hazen, yaklaşık 4 Amerikalıdan 1'inde önerilen düzeyden daha yüksek niasin bulunduğunu söyledi.


Mynet Youtube

En Çok Aranan Haberler