HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Türkiye'den eve dönüyoruz" diyerek görüntüleri paylaştı! Rusya'dan tepki geldi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye'deki ziyaretlerinin ardından Ukrayna'ya döndü. Zelenskiy bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye’den evimize dönüyor ve kahramanlarımızı evimize getiriyoruz. Ukraynalı askerler Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky, Oleh Khomenko, Denys Shleha. Sonunda yakınlarıyla birlikte olacaklar." ifadelerini kullandı. Öte yandan Rusya, Türkiye'den ayrılan Azov Taburu komutanlarına tepki gösterdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye'de bulunan 5 Azov Taburu komutanının ülkelerine döndüğünü açıkladı.

Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye'den eve dönüyoruz ve kahramanlarımızı evimize getiriyoruz. Ukraynalı askerler Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky, Oleh Khomenko, Denys Shleha. Sonunda akrabalarının yanında olacaklar." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy'nin Ukraynaca ve İngilizce yaptığı paylaşımda Azov Taburu komutanlarını karşıladığı, uçakta onlarla sohbet ettiği görüldü.

42

Daha önce Rusya ile Ukrayna arasındaki esir takasına dahil edilen Azov Taburu komutanları, güvenlik amaçlı Türkiye’de bulunuyordu.

ESİR TAKASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonucu 21 Eylül 2022'de 200 savaş esirinin mübadele edildiği duyurulmuştu.

Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleştirilen esir mübadelesinin, savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu belirtmişti.

RUSYA'DAN O KARELERE TEPKİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, esir takası anlaşmasına göre Azov Taburu komutanlarının savaş sonlanıncaya kadar Türkiye’de kalmaları gerektiğini vurgulayarak, "Hiç kimse bize bu konuda bilgi vermedi. Esir takası ile ilgili anlaşmaların şartlarına göre bu komutanlar çatışmanın sonuna kadar Türkiye’de kalmalıydı. Azov Taburu komutanlarını mevcut anlaşmalara aykırı olarak Ukrayna’ya gönderilmesi, elbette karşı taarruzdaki başarısızlıklarla doğrudan ilgilidir. Bu durum, Kiev rejimi birliklerinin şimdi her gün uğradığı başarısızlıklardır. Azov Taburu komutanlarının Türkiye’den Ukrayna’ya dönmesi anlaşmaların ihlalinden başka bir şey değil. Bu anlaşma hem Türkiye hem de Ukrayna tarafından ihlal edildi." dedi.

cs

"TÜRKİYE'YE BASKI YAPILDI"

Açıklamasında ayrıca 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenecek NATO Zirvesi öncesinde Türkiye’ye büyük bir baskı yapıldığını söyleyen Peskov, “NATO Zirvesi için hazırlıklar yapılıyor ve elbette ki bu hazırlık nedeniyle Türkiye’ye büyük bir baskı yapıldı. Türkiye’de bir NATO üyesi olarak bu şekilde NATO ile dayanışma içinde olduğunu gösteriyor. Tüm bunları çok iyi anlıyoruz” ifadelerini kullandı. (AA-DHA)

Express

Zelenskiy, Türkiye'deki 5 Azov Taburu komutanının Ukrayna'ya döndüğünü açıkladı

En Çok Aranan Haberler