HABER

Gar davasında sanıktan eşine ‘Konuşmayacaksın’ tehdidi

Ankara Garı önünde, 10 Ekim 2015 tarihinde, terör örgütü IŞİD'in saldırısı sonucu 101 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin 36 sanığın yargılandığı davanın 3'üncü duruşmasına bugün devam edildi. Duruşmaya celse arasında yakalanarak, tutuklanan Hatice Akaltın'ın çapraz sorgusuyla devam edildi. Davanın tutuklu sanıklarından Akaltın'ın eşi Metin Akaltın, salondan çıkartılırken eşini "Konuşmayacaksın" diyerek, tehdit etti.

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Duruşma, kimlik tespitinin ardından celse arasında yakalanarak, tutuklanan ve bombacıları Ankara’ya getiren Halil İbrahim Durgun’un kendini patlattığı Gaziantep’teki evde Durgun’un eşi Esin Altıntuğ ile birlikte bulunan Hatice Akaltın’ın çapraz sorgusuyla başladı.

KAPI ARALIĞINDA BÜYÜK BİR VALİZ DİKKATİMİ ÇEKTİ

Yakalandığında SEGBİS aracılığıyla mahkemeye verdiği ifadesi sorulan Akaltın, “Ev taşıyacağımız için eşim taşımacı tutmuştu. Eve eşya taşıyan kişiler gelip gidiyordu. Esin Durgun ve eşi Halil İbrahim Durgun o dönemde eve geldiler. İkinci gelişlerinde kapı aralığında büyük bir valiz dikkatimi çekmişti. Üzerimde bulunan 8 bin lira, sattığımız aracın parasıydı” dedi.

Sorgusunda sorulara yanıt veren sanığa eşi Metin Akaltın ve sanıklardan Mehmedin Baraç, ‘Cevap verme’ diye seslendi. Bunun üzerine sanık, bütün sorulara ‘Cevap vermek istemiyorum’ diye karşılık verdi.

SALONDA GERGİNLİK

Diğer sanıkların müdahalesiyle sanığın sorulara cevap vermemesi üzerine salonda bulunanlar, duruma tepki gösterdi. Yaşanan gerginlik mahkeme başkanının araya girmesiyle sona erdi.

SANIK AVUKATINA SALONDAN ALKIŞ

Bu sırada söz isteyen sanık Akaltın’ın avukatı Oğuz Akman, “Müvekkilim suçsuz olduğuna inanıyorum, o yüzden sorulara cevap vermesini istiyorum. Eğer sorulara cevap vermezse avukatlığından çekileceğim” dedi. Bu sözler üzerine salonda bulunanlar, sanık avukatını alkışladı. Mahkeme Başkanı, müdahale ederek, alkışlayanları uyardı.

SORULARA CEVAP VERMEYE BAŞLADI

Avukatının talebi üzerine tekrar çapraz sorgusuna devam edilen Hatice Akaltın, “Üzerime atılı suçlar sabit olsaydı konuşurdum. Bunların doğrulukla ilgisi olmadığı için cevap vermek istemiyorum” diye konuştu; ancak Akaltın, müşteki avukatlarının sorularının çoğuna cevap vermeye başladı.

AVUKATININ TALEBİ ÜZERİNE DİĞER SANIKLAR SALONDAN ÇIKARTILDI

Sorgu sırasında söz alan sanık Akaltın’ın avukatı Akman, müvekkilinin sorulara daha net cevaplar vermesi için diğer sanıkların salondan çıkartılmasını talep etti. Sanık da mahkeme başkanının taleple ilgili sorusu üzerine “Şu durumda sorulara net cevaplar veremem” diye yanıt verdi. Bunun üzerine diğer sanıklar, salondan çıkartıldı.

SALONDAN ÇIKARTILIRKEN EŞİNE “KONUŞMAYACAKSIN” DİYE SESLENDİ

Sanıklar, salondan çıkartılırken, Metin Akaltın eşi Hatice Akaltın’a “Konuşmayacaksın” diye seslendi. Sanık Akaltın, eşinin avukatının yanından geçerken de avukata “Sen savunma daha iyi” dedi.

ÇOCUKLARININ HAYATINDAN ENDİŞE ETTİĞİ İÇİN KONUŞMAYABİLİR

Sanıklar salondan çıkartıldıktan sonra tekrar söz isteyen sanık avukatı, müvekkilinin 2 çocuğu olduğunu ve onların hayatından endişe duyduğunu belirterek, şunları söyledi: “Çocuklarının hayatından endişe ettiği için sorulara cevap vermeyebilir. Talebimiz çocuklarının hayatı için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Ben tekrar müvekkilimden sorulara cevap vermesini rica ediyorum. Ancak müşteki avukatlarının da aynı soruları sormamalarını istiyorum.”

Avukatının sözlerinden sonra sorgusuna devam edilen sanık Hatice Akaltın, daha önceki ifadelerinden farklı bir şey söylemedi. Duruşmaya ara veren mahkeme, duruşmanın daha önce ifadesi alınmayan müştekilerin ifadesiyle devam edileceğini söyledi. (DHA)

Geri Dön