HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Google arama geçmişi silme: Google arama geçmişi nasıl silinir?

Google, dünya genelinde çok sayıda kullanıcıya sahip bir arama motoru olarak karşımıza çıkar. Kullanıcılara arama imkânı tanıyan bu tarayıcı sayesinde birçok bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. Arama yapıldığında ziyaret edilen web siteleri otomatik olarak hafızaya kaydedilmektedir. Kullanıcılar dilerlerse belirli zaman aralıklarını seçerek arama geçmişini kolayca silebilir. Peki, Google arama geçmişi nasıl silinir?

Google arama geçmişi silme: Google arama geçmişi nasıl silinir?

Google internet ortamında yer alan web sitelerini analiz ederek, içerikleri kendi dizinine eklemektedir. Kullanıcılar herhangi bir arama yaptıklarında karşılarına web siteleri başta olmak üzere haritalar, görseller gibi pek çok bilgi, liste şeklinde çıkmaktadır. Google bu ziyaret edilen web sitelerini hafızaya kaydetmektedir. Kullanıcılar isterlerse arama geçmişi silme yöntemi ile önceden ziyaret ettikleri sayfaları kolayca tarama geçmişinden kaldırabilir.

Google arama geçmişi silme

Gündelik hayatta birçok bilgiye erişim sağlayabilmek için giriş yaptığımız arama motorlarının başında Google gelmektedir. Google arama motoru sayesinde aranılan birçok önemli kaynağa saniyeler içerisinde ulaşmak mümkündür. Ayrıca bu arama motoru daha önce giriş yapılan web sitelerini hafızaya kaydettiği için kullanıcılar önceden ziyaret ettiği sayfalara daha kolay erişim sağlayabilir.

Google’da tarama geçmişini yönetebilme özelliği vardır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar Google geçmişi silme işlemini de kolaylıkla yapabilir. Google hesabıyla giriş yapılan bir cihazdan arama geçmişi silindiğinde otomatik olarak diğer cihazlardan da silinmiş olur. Özellikle bir bilgisayar veya başka bir cihaz ortak kullanılıyorsa, kullanıcılar arama geçmişinin görüntülenmesinden rahatsızlık duyabilir.

Google arama motoru kullanıcıların ziyaret ettiği sayfaları saklama özelliğine sahiptir. Bu özellik kimi kullanıcılar için oldukça faydalıyken çoklu kullanıcılar için bir sorun olarak görülebilir. Kullanıcılar tüm arama geçmişini silebileceği gibi yalnızca belirli gün veya saat aralığında ziyaret edilen siteleri de silebilir.

Google arama geçmişi nasıl silinir?

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan arama motorlarından biri olan Google, kullanıcılarına birçok farklı özellik sunmaktadır. Bu özelliklerinden biri ziyaret edilen siteleri bünyesinde saklamaktır. Google arama motoru kullanıcılarına arama geçmişini yönetme yetkisi verdiğinden geçmişte yapılan web sitesi ziyaretleri kolay bir şekilde silinebilmektedir. Web tarayıcısı üzerinden birkaç basit adımla geçmiş görüntülenebilmekte ve tek tek ziyaret edilen web siteleri silinebileceği gibi tüm geçmiş dokümanlar bir tıkla kolayca geçmiş bölümünden kaldırılabilmektedir. Google arama geçmişinin silinmesi için takip edilecek adımlar ise genel olarak şu şekildedir:

  • İnternet kullanıcılarının öncelikli olarak Google arama motoru tarayıcısını açması gerekir.
  • Ardından Google hesabınızda oturum açmalısınız.
  • Sonrasında tarayıcının hemen sağ üst bölümünde bulunan üç noktaya tıklayınız.
  • Bu üç noktaya tıklandığında birçok seçenek karşınıza çıkacaktır. Bu seçenekler arasından “ayarlar” bölümüne giriş yapınız.
  • Ayarlar sayfasının sol kısmında “gizlilik ve güvenlik” bölümüne tıklayınız.
  • Karşınıza açılan bölüm içerisinde “tarama verilerini temizle” kısmı bulunur. Bu bölüme tıklayınız.
  • Karşınıza küçük bir pencere çıkacaktır. Bu pencere içerisinde “zaman aralığı” bölümü yer alır. Bu bölümden tüm zamanları silebileceğiniz gibi belli bir zaman dilimini seçerek de silme işlemini yapabilirsiniz.
  • Zaman aralığını seçtikten sonra sağ alt köşede bulunan “verileri temizle” butonuna tıklayarak arama geçmişini silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

    Express

En Çok Aranan Haberler