HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Google Chrome arama geçmişi kapatma: Chrome’da geçmiş nasıl kapatılır?

Google Chrome, Google tarafından geliştirilen bir web tarayıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde milyonlarca internet kullanıcısı bu web tarayıcısını kullanmaktadır. Kullanımı son derece kolay ve pratik olan bu tarayıcı sayesinde çok sık ziyaret edilen sitelere bir tıkla giriş yapılabilmektedir. Kullanıcıların bazıları internet tarayıcısı üzerinden yaptıkları araştırmaları ve ziyaretleri bir başkasının görmesini istemeyebilir. Peki, Google Chrome arama geçmişi nasıl kapatılır?

Google Chrome arama geçmişi kapatma: Chrome’da geçmiş nasıl kapatılır?

İçindekiler

 • Google Chrome arama geçmişi kapatma
 • Chrome’da geçmiş nasıl kapatılır?
 • Android cihazlardan arama geçmişini kapatma
 • iOS cihazlardan arama geçmişini kapatma

Google Chrome internet tarayıcısının kullanıcılara sağladığı çok sayıda özellik vardır. Bu özellikler arasında arama yapılan sitelere doğrudan bağlantı verilerek kolayca giriş yapma, tarayıcı tarafından sunulan haberlere erişim sağlama, çeviri hizmetleri gibi özellikler yer alır. Kullanıcılar tarayıcı üzerinden arama yaptıklarında bu aramalar kaydedilir. Bu yüzden çoğu kullanıcı arama geçmişini kapatma yöntemlerine ihtiyaç duyabilir.

Google Chrome arama geçmişi kapatma

Google Chrome, 2008 senesinde hayatımıza giren ve birçok kullanıcı tarafından tercih edilen güvenli bir internet tarayıcısı olarak bilinmektedir. Bu internet tarayıcısı yalnızca masaüstü bilgisayarlarda değil; iPad ve diğer tabletlerden ve akıllı cep telefonlarından da kullanılabilmektedir. Kolay kullanım sunan ara yüzü ve tasarımı ile öne çıkan Google Chrome internet tarayıcısında, arama yapıldığında ziyaret edilen siteler varsayılan olarak otomatikman, kullanıcının erişebileceği şekilde kayıt altına alınır.

Kullanıcılar ziyaret ettikleri sitelerin ve arama geçmişinin bir başka kullanıcı tarafından görünmesini istemeyebilir. Bu durumda Chrome’da geçmişi kapatma işlemi yapılabilir. Ayrıca Google Chrome internet tarayıcısından ücretsiz olarak yararlanabilmek mümkündür.

Chrome’da geçmiş nasıl kapatılır?

Google Chrome günümüzde çok sayıda internet kullanıcısı tarafından tercih edilen bir web tarayıcısı olarak karşımıza çıkar. "Geçmişi görüntüle" kısmına giriş yapıldığında daha önceden giriş yapılan siteler kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Çoğu kullanıcı arama geçmişinin bir başkası tarafından görünmesini istemediği için arama geçmişi kapatma işlemine gereksinim duyabilir.

Google Chrome Android işletim sistemine sahip cihazlar başta olmak üzere; iOs, Windows, Linux, macOS işletim sistemleriyle de uyumlu bir şekilde çalışır. Her işletim sisteminde Google Chrome için arama geçmişini kapatma yöntemi farklı olabilir. Bilgisayar üzerinden kapatma işlemi için “etkinlik kontrolleri” sayfasına giriş yapılmalı, ardından “web ve uygulama etkinliği” yazan yere tıklayarak işlem tamamlanmalıdır.

Android cihazlardan arama geçmişini kapatma

Android cihazlar üzerinden Google Chrome arama geçmişini kapatmak için izlenmesi gereken bazı adımlar mevcuttur. Bu adımlar genel olarak şu şekildedir:

 • Öncelikli olarak cihaz içerisinden “Ayarlar” kısmına tıklayınız.
 • Ardından Google kısmına giriş yaparak “hesabı yönetme” bölümüne dokununuz.
 • Hesabı yönetme kısmında “veri ve kişiselleştirme” bölümü bulunur. Bu bölüme giriş yaparak “etkinlik kontrolleri” kısmına tıklayınız.
 • Sonrasında karşınıza bir ekran açılacaktır. Bu ekrandan “web ve uygulama etkinliği” yazan kısma giriş yaparak arama geçmişini kapatabilirsiniz.

iOS cihazlardan arama geçmişini kapatma

iOS cihazlar üzerinden Google Chrome arama geçmişini kapatmak için izlenmesi gereken bazı adımlar mevcuttur. Bu adımlar genel olarak şu şekildedir:

 • iOS işletim sistemine sahip cihazlarda arama geçmişini kapatmak için öncelikli olarak Google hesabınızla oturum açmanız gerekir.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “etkinlik kontrolleri” bölümüne tıklayınız.
 • Bu bölümde karşınıza “web ve uygulama etkinliği” yazan bir kısım çıkacaktır. Bu kısma giriş yaparak arama geçmişini kapatabilmek mümkündür.
  Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler