HABER

Gözler vücudun aynası! Birçok hastalığın teşhisi göz muayenesiyle mümkün

Göz muayenesi sırasında saptanan bulgular, hastalıklara tanı konmasında önemli rol oynuyor. Özellikle diyabet, hipertansiyon, kan hastalıkları, guatr, beyin tümörleri, behçet hastalığı, romatizmal ve multipl skleroz hastalıkları tanısını koymada göz muayenesi önem taşıyor.

Gözler vücudun aynası! Birçok hastalığın teşhisi göz muayenesiyle mümkün

Uzmanlar, 50 yaşın üstündekilerin periyodik olarak yılda bir kez göz hekimine başvurmasının, sadece göz hastalıklarının değil, sistemik hastalıkların tanısı için gerekli olduğunu belirtiyor. Göz muayenesi sırasında saptanan bazı bulgular hastalıkların önemli habercisi durumunda.

Yakın gözlüğün yetersiz gelmesi yakınmasıyla göz hekimine başvuran hastalarda yapılan göz ve damlalı göz dibi muayenesi sırasında, diabet hastalığına çok sık rastlanıyor. Kan şekeri çok yükseldiğinde (hiperglisemi) hastada geçici miyop, kan şekeri düştüğünde ise (hipoglisemi) geçici hipermetrop görülüyor. Sinek uçuşmaları, ışık çakmaları, karanlık gölgeler ve uzak-yakın görme bozuklukları şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Erken tanı, sadece diabete bağlı ağ tabakası hastalığının değil, aynı zamanda böbrek, kalp, beyin ve diğer organlarda gelişebilecek hastalıkların tedavisinin de başarı oranını olumlu yönde etkiliyor.

"GÖZ; HİPERTANSİYON, ANEMİ, AIDS GİBİ HASTALIKLARDAN ETKİLENİYOR"

Hipertansiyon hastalarında ise bütün damarlar etkilendiği için, retina damarlarında önemli değişiklikler görülebiliyor. Retina toplardamar kalınlığında artış, atardamar inceliğinin belirgin hale gelmesi, retina kanamaları ve damar tıkanıklıkları hipertansiyon hastalığının belirtileri arasında bulunuyor. Bu nedenle özellikle 50 yaş üzerinde yapılacak damlalı göz dibi muayenesiyle, sadece göz hastalıklarının değil, hipertansiyon gibi damar hastalıklarının da tanısı konulabiliyor. Ağ tabakadaki damar tıkanıklıklarında gerekirse argon lazer tedavi yöntemine başvuruluyor.

Anemi (kansızlık) hastalığında göz dibinde kanamalar görülebiliyor. AIDS hastalığı, ağ tabakası hastalığına yol açarak retina kanamalarına sebep olabiliyor. Guatr hastalığında, ekzoftalmus adı verilen ve gözün dışarıya doğru fırlaklık göstermesi, çift görmeye sebep olan göz kası kalınlaşmaları ve uyum bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Guatr hastalığının gözü tutması halinde, göz tansiyonu hastalığına sebep olduğu biliniyor.

Beyin tümörleri tanısını ise göz dibi muayenesiyle ortaya çıkarmak mümkün. Bazı beyin tümörlerinde, göz dibinde optik sinir başında ödem görülüyor. Bu nedenle baş ağrısı yakınması olan hastaların mutlaka damlalı göz dibi muayenesinden geçirilmesi gerekiyor. Türkiye'de diğer ülkelere göre sık görülen Behçet hastalığında da ilk bulgu gözde üveit (göz içi iltihabı), ağızda ve genital bölgede yara ve cilt iltihabı olarak ortaya çıkıyor. Behçet hastalarında yüzde 90 oranında göz tutulumu görülüyor. Kuru göz hastalığının nedeni ise, romatoid artrit olabiliyor. Çift görme, görme azalması ve görme alanı değişimlerinin nedeni olarak yapılacak bir nöroloji konsültasyonunda tanı multipl skleroz olabiliyor.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler