HABER

"Grip miyim, yoksa nezle mi?"

Kış mevsiminin önemli bulaşıcı ve ateşli virüs hastalığı 'Grip'le, üst solunum yolu enfeksiyonu olan 'Nezle'yi birbiriyle karıştırmamak gerekiyor. Nezle hastalığı, kişinin kendi çabasıyla 3-7 günde kendiliğinden düzelirken, grip ise hastayı yatağa düşürecek şiddette, 'yüksek ateş, genel vücut kırgınlığı, şiddetli bel, eklem ve kas ağrıları, baş ağrısı ve aşırı halsizlik' gibi şikayetlerle seyrediyor.

"Grip miyim, yoksa nezle mi?"

Gribe yakalanan kişilerin en azından, hastalıkları tamamen düzelene kadar başkalarıyla öpüşmemeleri ve kucaklaşmamaları öneriliyor. Ayrıca yine hastaların ağız ve burunlarıyla temas ettiklerinde ve öksürük, hapşırık sebebiyle ellerine sekresyonları bulaştığında, ellerini yıkamadan, başkalarının kullandığı telefon vb. gibi ortak gereçlere temas etmemeleri, hastalığın ilk 3-4 günü mümkünse sinema, okul, işyeri, metro, otobüs gibi kalabalık ortamlara girmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri tavsiye ediliyor.

Uzmanlar, 'Grip'i, tıp dilinde "İnfluenza" denen virüsün, solunum yoluyla insan vücuduna girmesiyle başlayan, özellikle sonbahar sonu ve kış başında salgınlar yapan bir infeksiyon hastalığı olarak tarif ediyor. Nezlenin, diğer ismiyle soğuk algınlığının ise nezle virüslerinin yaptığı, sürekli burun akıntısı, hapşırma, öksürme, gözlerde, boğazda yanma hissiyle seyreden, genellikle ateşsiz bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu ifade eden uzmanlar, hastalığın, kişinin kendi çabasıyla 3-7 günde kendiliğinden düzeldiğini, genellikle de ayakta geçirildiğini bildiriyor.

GRİP-NEZLE ARASINDAKİ FARK

Oysa gribin, hastayı yatağa düşürecek şiddette şikayetlerle seyrettiğini vurgulayan uzmanlar, hastalığın başlıca belirtilerini ise şöyle sıralıyor:

"40 dereceye varan yüksek ateş, genel vücut kırgınlığı, şiddetli bel, eklem ve kas ağrıları, baş ağrısı ve aşırı halsizlik."

Uzmanlar, sağlıklı insanlarda gribin, 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşmesinin beklendiğini, ancak vücut direnci zayıf durumdaki kronik hastalığı, kalp-akciğer hastalığı olanların, yaşlılar ve şeker hastalarında, 'zatürree, beyin iltihabı, kalp kası iltihabı' gibi ciddi ve ağır seyredip ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara da sebep olabildiğini kaydediyor.

Grip aşısı olan kimsenin, sadece gribe karşı ve ancak belli oranda korunabildiğini ifade eden uzmanlar, aşının bağışıklık oluşturmadığı kimselerde ve grip dışındaki diğer solunum yolu hastalıklarında genel korunma tedbirlerine dikkat edilmesi gereğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, hastaların en azından, hastalıkları tamamen düzelene kadar başkalarıyla öpüşmemelerini ve kucaklaşmamalarını öneriyor. Ayrıca yine hastaların ağız ve burunlarıyla temas ettiklerinde ve öksürük, hapşırık sebebiyle ellerine sekresyonları bulaştığında, ellerini yıkamadan, başkalarının kullandığı telefon vb. gibi ortak gereçlere temas etmemeleri, hastalığın ilk 3-4 günü mecburi değilseler sinema, okul, işyeri, metro, otobüs gibi kalabalık ortamlara girmemelerini, evlerinde istirahat etmelerini tavsiye ediyor.

Uzmanlar, korunmak için sağlıklı kişilerin alacağı tedbirleri ise şöyle sıralıyor:

"Sonbahar-kış aylarında uygun giyim ve beslenmeye dikkat edilmesi, kalın-yünlü sıcak giysiler kullanılması, terli kalınmaması, bol miktarda sebze meyve tüketilmesi, vücut direncini düşüren 'aşırı yorgunluk, stres, alkol, sigara, az ve düzensiz uyku, düzensiz ve tek yönlü beslenme' gibi etkenlerden uzak durulması."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler