HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

GSB Wi-Fi nedir, nasıl kullanılır? GSB Wi-Fi’yi kimler kullanabilir?

Günümüzde genci yaşlısı fark etmeksizin birçok kişi internet kullanmaktadır. İnternet sayesinde gerek sosyal medya platformlarına giriş sağlanmakta gerek online alışveriş yapılabilmekte gerekse birçok önemli işlem herhangi bir yere gitmeden oturduğumuz yerden gerçekleşmektedir. Tüm işlemlerin yapılması kablosuz ağ olarak bilinen Wi-Fi sayesindedir. Kablosuz ağ ile ilgili GSB olarak isimlendirilen bir Wi-Fi hizmeti de mevcuttur. Peki, GSB Wi-Fi nedir, nasıl kullanılır?

GSB Wi-Fi nedir, nasıl kullanılır? GSB Wi-Fi’yi kimler kullanabilir?

Teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde hayatımıza giren interneti her yerde kullanma yetisine sahibiz. Özellikle kablosuz ağ olarak bilinen ve Wi-Fi ismiyle tabir edilen internet hizmeti sayesinde evde dışarıda fark etmeksizin her an her yerde internete bağlanabiliriz. Günümüzde birçok genç için internet hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanmak oldukça önemlidir. Bu bağlamda yurtta kalan öğrenciler için wifi gsb hizmeti sunulmaktadır.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

GSB Wi-Fi nedir?

GSB harflerinin açılımı, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. GSB Wi-Fi ise bu bakanlık tarafından uygun görülen bireylere sunulan bir kablosuz ağ bağlantısı olarak tanımlanabilir. Gençlere yönelik olan bu internet hizmeti sayesinde kişiler akıllı cep telefonu, tablet, iPad veya bilgisayar gibi cihazlarını ücretsiz bir şekilde kablosuz ağa bağlayabilir ve internet hizmetinden yararlanabilir. Gençlerin bu hizmeti kullanabilmesi için KYK olarak bilinen açılımı Kredi Yurtlar Kurumu olan hizmete kayıtlı olması ve yurtta konaklamaya hak kazanmış olması gerekmektedir. Bu hizmeti kullanmaya hakkı olan öğrenciler gsb wifi bağlanma işlemini yaparak internete giriş yapabilir.

GSB Wi-Fi nasıl kullanılır?

Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sunulan Kredi Yurtlar Kurumu’na kayıtlı olup konaklama hakkı kazanan öğrencilere özel olarak sunulan GSB Wi-Fi hizmetinden faydalanabilmek için öncesinde kayıt işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler çoğunlukla gsb.kyk.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. Öğrencilerin kyk wifi giriş işlemlerini yapabilmesi için izlemesi gereken adımlar ise genel olarak şu şekildedir:

  • Öğrencilerin öncelikli olarak KYK yönetimiyle iletişime geçip kullanıcı adı ve şifre alması gerekir.
  • Sonrasında bu ağa bağlanmak için https://wifi.gsb.gov.tr/ resmî web sitesine giriş yapınız.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra kullanıcı adınızı ve isminizi girerek gsb wifi giriş aktifleştirme işlemini tamamlamış olacaksınız.

GSB Wi-Fi’yi kimler kullanabilir?

GSB Wi-Fi kablosuz ağ hizmetinden yararlanabilmek için KYK kapsamına dâhil olunması gerekmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan öğrenciler, çalışan kişiler ve öğretim üyeleri bu hizmetten ücretsiz bir şekilde faydalanma hakkına sahiptir. Bu internet hizmetinden yararlanırken kota sınırını geçmemek gerekir. Bu yüzden belirli aralıklarla wifi.gsb.gov.tr kota sorgulama işleminin yapılması büyük önem taşır. Bu sorgulama işlemi ise 2 farklı şekilde yapılabilir.

Bireyler GSB Wi-Fi kablosuz internet hizmetine giriş yaptıktan sonra bu alandan kota bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilir. Bir diğer yöntem ise E-Devlet GSB Wifi işlemini gerçekleştirmektir. Bunun içinde öncelikli olarak E-Devlet Kapısı uygulamasına giriş yapılması gerekir. Bu noktada E-Devlet Kapısı hizmetinden faydalanmak için giriş bilgilerine ihtiyaç duyulur. GSB Wi-Fi hizmeti sayesinde KYK öğrencileri ücretsiz bir şekilde internete bağlanabilir ve birçok işlemi online olarak gerçekleştirebilir.

En Çok Aranan Haberler