HABER

Gül ile konuşmaya cesaret edemedi

Cumhurbaşkanı Gül’ün Fransa Meclis’ndeki Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili tasarıyı görüşmek için iki gündür Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’i aradığı, ancak yanıt alamadığı öğrenildi.

Gül ile konuşmaya cesaret edemedi

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Fransa Meclisi'ndeki yasa teklifine ilişkin tepkisini iletmek üzere iki gündür Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye telefonla ulaşmaya çalıştığını, ancak Sarkozy'nin “cesaret edemeyerek Gül ile telefonla görüşmekten kaçtığını” söyledi.
Sever, yaptığı açıklamada, Gül'ün Fransa Meclisi'ne getirilecek 1915 olaylarına ilişkin yasa tasarısı hakkındaki tepkisini ve uyarılarını iletmek için Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'e iki gündür telefonla ulaşmaya çalıştığını söyledi.

Sarkozy'nin çeşitli bahanelerle Gül ile görüşmeyi ertelediğini ifade eden Sever, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin “cesaret edemeyerek Gül ile telefonla görüşmekten kaçtığını” kaydetti.

Sever, bu gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Gül'ün yazılı bir açıklama yaparak, tepkisini kamuoyuna ilettiğini ifade etti.

"FRANSA'NIN YAPTIĞI İZANSIZLIKTIR"

Cumhurbaşkanı Gül, Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin Fransız meclisinde oylanacak olması nedeniyle bugün bir yazılı açıklama yapmıştı. Gül'ün açıklamasında şöyle denilmişti:

"Fransa Ulusal Meclisi’nin gündeminde bulunan, ülkemize ve milletimize yönelik haksız ve asılsız ithamları reddetme özgürlüğünü ortadan kaldırmaya matuf yasa çalışmasını kabul etmemiz söz konusu değildir. Fransa’yı ifade özgürlüğüne saygı göstermeyen ve objektif bilimsel araştırma yapılmasına dahi izin vermeyen bir konuma düşürecek bu girişimden, en kısa sürede vazgeçilmesini temenni ediyorum. Ne garip ve düşündürücüdür ki, bu tür girişimler hep seçim öncesi dönemlere rast gelmektedir."

Açıklama şöyle devam etti: "Fransa’nın, yüzyıllara dayanan Türk-Fransız dostluğu, ortak menfaatleri ve ittifak bağlarını küçük siyasi hesaplara feda etmeyeceğini ümit etmek istiyorum. Bir ülkenin tarihi hakkında siyasi bir kurum olan Parlamento aracılığıyla yargıda bulunmak, tarihi siyasi amaçlarla tahrif etmek en hafif tabiriyle izansızlıktır. Fransa’da aklın ve sağduyunun hakim olmasını ve bahse konu yasa tasarısının gündemden düşürülmesini, tarihin yazımının tarihçilere bırakılmasını bekliyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 201 yorum
adam muhattab bile olmamış.neymiş cesaret edemiyomuş telefona çıkmaya.korkak bir adam olsa yasayı çıkarmaya uğraşmaz.mal milletimin beynini hep böyle yıkadılar işte.
mal olan sensin sen kendi mallığına doyma...sen ne biçim adamsın kendi milletine böyle bir hakaret ediyorsun....
ilk cümlenden haklısın ama bu millet mal değil. sen malsın anlaşılan. gerizekalı.
senin milletin kim ki? mal diyorsun. adam korkak değil korkusuz bunak.cami duvarına işiyor.bize dokunan herkes belasını buluyor.bak yunana, sıra onlarada gelecek
gül kimki adam telefonu açsın adamlar dünyayı döndürüyo kala kala gülemi kalmış sen görmüyonmu 7 ye çıkarmaya çalışıyorlar görev süresini belli fukara sümüğü gibi yapıştılar ülkenin başına
Gül kim ki? dediğin kişi senin istesende, istemesen de Vatan'ının Ülkenin Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı; sarkozy dediğin it kim şuan onun yuzunden ülkesinin bir sürü açık borcu çıkan ve şahmat olmuş ahmak bir insan abd desen neyse fransa kimki eş tutuyorsun sen osmanlı torunu yada türk değil misin? sen kendi Cumhurbaşkanına sahip çıkamayacak kadar ahmak ve nankör bir insansın Türkiye'yi hiç gezmedin galiba ülken yeteri kadar güçlü ve dünyada önemli bir konumda olan 196 ülkeden ilk 20 lere giren bir ülke ama sen içinde yaşadığın halde göremeyecek kadar yozlaşmışsın. asıl sen kimsin :))
Valla kardeş sana katılmıyor değilim yani ...
bütün 7 yıl cumhurbaşkanlığı yapanlar (demirel, a.n. sezer, evren) fukara sümüğü müydü ki 7 yıl o koltukta kaldılar. bence türkiye yıllardır kendini sömüren fukara sümüklerinden kurtulmaya çalışıyor. az kaldı kurtulacaktır da. milyarlarca dolarını hortumlayan fukara sümüklerini unutmadık. halkın aşağılayan aşağılıkları unutmadık. sen unutmuş olabilirsin.
bu nasıl bir uslüp yabancı yalakası
İYİ VEYA KÖTÜ CUMHUR BAŞKANINI ELEŞTİRMEK SANAMI KALDI SEN KİMDEN YANASIN TÜRKİYE CUMHUR BAŞKANINDANMI YOKSA FRANSADANMI NE YAZDIĞINI BİR DEFA OKU ALGILAMA PROBLEMİN YOKTURDUR UMARIM.
Sen kimsin ki? Türkiye Cumhuriyetinin hemde yaşadığın (Eğer türklüğün varsa) ülkenin cumhurbaşkanı olmuş birine dil uzatıyorsun. Beğenmiyorsan git övdüğün fransız cumhurbaşkanınınla yaşa.
sacma sapan konusma sen güle kim ki dersen TÜRKİYENİN CUMHURBAŞKANINA KİM DEmİŞ oluyorsun bizim ülkemiz o kadar küçük bir ülke değil merak etme bununda üstesinden gelirler patrikhane bile acıklama yaptı fransaya karşı bu kadar kücümsemeyin ülkemizi!!
ha de be sen kımsın TC cumhurbaşkanına laf sokmaya calışıyonunutmakibu bi dünya meselesi benim dedem ömer MOLLAHMETOĞLU ERMENİLER TARAFINDAN ŞEHİT EDILDI LAFINI BIL DE KONUŞ VEYA DEDENİ VER ERMENİ TOHUMLARINASAT ÖYLE YORUM YAP....
bence yüzü olmadığı için bakmıkyor . bi tarafı yemiyor. kendi çıkarları için kendi ülkesini nerelere görürüyor şu salak sarkozi .ortaçağ avrupasına döndürmek istiyor ülkeyi.
senin gibi yatıklar düdüklenmeye alışmış..gül gibi mert kişiyi hazmedemiyorsunuz.. o halkın desteği ile seçilmiş kişi.. sarkozi gibi bir kalleş ve emperyalisti savunmak ta sizin gibi çanak yalayıcılarına yakışır..
demek ki neymiş... devletimin bir ciddiyeti yokmuş....sadece yöneticilerimizin tv.lerde showu varmış...mış mış mış..
hay yaşa sen. çok doğru...
devletin ciddiyeti götürüde getiride deil binleri zengin etti bu devlet
Geri Dön