HABER

Gül ve Erdoğan'dan engelliler günü mesajları

Gül ve Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladılar

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin engellilerin yaşama sevinçlerini kaybetmeden, üretken, aktif bireyler olarak toplumsal hayatta rol üstlenebilmelerini ve güçlerini kullanabilmelerini sağlayacak önlem ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusu üzerinde önemle durduğunu kaydetti. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, “Engelli vatandaşlarımız maalesef en fazla ihmal edilmiş kesimlerimizin başında gelmiştir. Hâlbuki toplumsal yaşamda onurlu bir birey olarak yer almak herkes gibi engelli vatandaşlarımızın da en temel hakkıdır” dedi.

Gül ve Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladılar. Gül, mesajında, güçlü, müreffeh ve hedefine sağlam adımlarla yürüyen çağdaş bir ülkede tüm vatandaşların imkân ve fırsatlardan eşit şekilde yararlanması gerektiğini vurguladı.

Gelişmiş ülkelerde engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştırılması ve karşılaştıkları engellerin kaldırılması için çözüm odaklı politikalar oluşturulduğuna ve uygulandığına dikkat çeken Gül, “Türkiye de bu anlayışla, engelli vatandaşlarımızın yaşama sevinçlerini kaybetmeden, üretken, aktif bireyler olarak toplumsal hayatta rol üstlenmelerini ve güçlerini kullanabilmelerini sağlayacak önlem ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusu üzerinde önemle durmaktadır” ifadesini kullandı.

-HUZUR TÜM BİREYLERİN MUTLULUĞU İLE SAĞLANIR-

Bir ülkenin huzurunun onu oluşturan tüm bireylerin mutluluğu ile sağlanacağına işaret eden Gül, engellilerin toplumsal hayatta varlık göstermelerinin ve kendilerine yer bulmalarının, tüm toplumu zenginleştireceğini ve güçlendireceğini kaydetti. Gül, “Engelli vatandaşlarımızın desteklenmeleri halinde neleri başarabileceklerini görüyor, birçok başarı mucizesine şahit oluyoruz. Onların yaşama sevinçleriyle hayata sarılmalarından büyük mutluluk duyuyoruz. Engelli vatandaşlarımızın kendi sorunlarına sahip çıkarak çözüm konusunda büyük gayret göstermeleri, ülkemizde bu konudaki sorunların çözümüne ivme kazandırmıştır.Engelli duruma düşmek, hiçbir zaman hayatın sonu olarak değerlendirilmemeli, okumaya, öğrenmeye, sosyal hayata katılmaya bir mani olarak görülmemelidir” dedi.

-ENGELLİLER EN FAZLA İHMAL EDİLEN KESİMLERİN BAŞINDA-

Türkiye’nin dinamik, üretken, çalışkan bir nüfusa sahip olduğunu belirten Başbakan Erdoğan ise nüfusun büyük bir kesinin engelli vatandaşlardan oluştuğunun bir gerçek olduğunu kaydetti. Bu gerçeğin yıllardır gün gibi aşikâr olduğunu belirten Erdoğan, “Engelli vatandaşlarımız maalesef en fazla ihmal edilmiş kesimlerimizin başında gelmiştir. Hâlbuki toplumsal yaşamda onurlu bir birey olarak yer almak herkes gibi engelli vatandaşlarımızın da en temel hakkıdır. Engellilerimizin günlük yaşama katılabilmeleri, toplumla bütünleşebilmeleri, fırsat eşitliğine sahip olarak toplum için katma değer üretecek bir konuma gelmeleri için tüm imkânlarımızı seferber ettik” dedi.

5378 sayılı Özürlüler Kanunu’nun çıkarıldığını anımsatan Erdoğan, toplumsal duyarlılığın artması için söz konusu kanunun çıktığı 2005 yılını Özürlüler Yılı ilan edildiğini kaydetti.

Engelliler için yapılan yasal düzenlemelere atıfta bulunan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Unutmamak gerekir ki özürlülük alanındaki sorunlar engellilerimiz kadar toplumun tümünü ilgilendirmektedir. Dolayısıyla bu alandaki sorunların çözümü için devletimizin imkân ve kaynaklarının yanında, milletimizin tümünün elbirliği, işbirliği ve katılımı da elzemdir. Dünya Engelliler Günü vesilesiyle bütün toplumumuzu, bu alanda daha sorumlu davranmaya, daha yüksek bir hassasiyet göstermeye ve özürlülük sorununun çözümüne katkıda bulunmaya çağırıyorum.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön