HABER

Gül'den Baykal'a birifing

ANKARA (İHA) - Başbakan Abdullah Gül ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın TBMM'deki görüşmesi sonrasında ilk açıklamayı Başbakan Abdullah Gül yaptı ve, "Son gelişmeleri kendilerine aktardım. Kendilerinin görüşleri de bizim kararlarımızın oluşmasında önem arz edecektir" dedi.

CHP Lideri Deniz Baykal ise açıklamalarında, "Verilen bilgiler durumu gerçek boyutlarıyla ortaya koymuştur. Çok yararlandık. Biz de düşüncelerimizi, kaygılarımızı Sayın Başbakan ile paylaştık. İnanıyorum en doğru kararı almak için bundan sonra da gerekli temasları yapacaktır" şeklinde konuştu.

TBMM'deki Başbakanlık makamında gerçekleşen görüşme sonrası ilk açıklamayı yapan Başbakan Abdullah Gül, "Güneyimizdeki gelişmeleri yakından takip etmek hepimizin görevidir. Hükümetin birinci görevidir şüphesiz. Olup bitenlerle ilgili muhalefet partimizi bilgilendirmek yine bizim çok önem verdiğimiz bir konudur. Sayın Baykal ve değerli arkadaşlarına son gelişmelerle ilgili bilgi verdim. Bunun savaşla, basında yer aldığı gibi savaş kararı almayla falan hiçbir ilgisi yoktur" dedi. Bir süredir bütün Türkiye bütün dikkatle Irak'taki gelişmeleri izlediğini dile getiren CHP Genel Başkanı Baykal ise, "Biz de bu konularda çok dikkatli ve duyarlı bir konumdayız. Sayın Başbakan lütfettiler, elindeki son bilgileri kapsamlı bir şekilde açıklıkla yansıttılar. Bir karar aşamasına geldiği zaman da konuyu kamuoyuyla TBMM ile paylaşacaklardır" dedi.

Başbakan Gül ve CHP Lideri Baykal, gazetecilerin sorularını da cevapladı. "Olaydaki son gerçek boyut?" sorusuna Baykal, "Bunları konuştuk. Eklenecek yeni bir şey yok" karşılığını verdi.

Başbakan Abdullah Gül ise, "Orduya talimat verdiğiniz yönünde haberler yayınlandı. Böyle bir şey var mı?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Böyle bir şey yok. Dün yaptığımız toplantı hükümet üyelerini bilgilendirme toplantısıydı. Bu tip haberleri görünce üzülüyorum. Bunlar ya bilgisizliktendir ya da piyasaları yönlendirmeye dönüktür. Bu açıdan açıklıkla söylüyorum, böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir."
Başbakan Gül, ABD'nin bazı talepleri olduğu bu taleplere yanıt verilip verilmediğiyle ilgili bir soruya da, "Şüphesiz ki bunlarla ilgili görüşlerimizi vakti gelince aktaracağız kendilerine" karşılığını verdi.

CHP Lideri Baykal ise 'üsler ile ilgili' parti grubunda yaptığı konuşmasının hatırlatılarak, bu konuda Başbakan Gül'den aldığı cevapların kendisini tatmin edip etmediğinin sorulması üzerine, "Düşüncelerimizi hem kamuoyuyla hem de birbirimizle dürüstlükle paylaşıyoruz. Elbette bu düşünceler gerekli ölçüde değerlendirilecektir. Biz içtenlikle karşı karşıya bulunduğumuz tabloyu nasıl gördüğümüzü, hem kamuoyumuza, hem de yetkililere fırsat buldukça aktarıyoruz. Sayın Hükümet de bu düşünceleri iyi niyetle ele alıp değerlendirecektir" karşılığını verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler