HABER

Güzelliğin sırrı peeling

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan peeling, günümüzde de bay ve bayanların cilt tedavilerinde kullanılan etkili yöntemler arasında yer almasına karşın, uzmanlar peelingin uzman hekimler tarafından yapılmadığı zaman çok ciddi cilt problemlerine yol açabileceğini söylüyor.

Güzelliğin sırrı peeling

Peeling'in güneşin yan tesirlerilerinden etkilenmemek için genellikle kış aylarında yapılması gerektiğine dikkat çeken Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alpagan Yıldırım, peelingi kadınların genellikle güzelleşmek ve ciltlerindeki krışıklıkları, sivilce aknelerini yok etmek için tercih ettiklerini söyledi. Yıldırım, "Türkiye'de çokça yaygınlaşan peeling, ciltte yüzeye ya da derine yapılan derinin soyulması, derinin zımparalanması işlemidir. Bu işlemle derinin bir tabakasını kaldırıp, orada yeni bir deri oluşmasını sağlıyoruz. Peelingi genellikle yüzünde leke bulunanlar, kırışıklık olanlar ve güzelleşmek isteyen bayanlar tercih ediyor. Pelling, her ne kadar bayanlar tarafından tercih ediliyorsa da, erkeklerden de büyük talep var. Yüzünde sivilce lekesi bulunan ya da yüzündeki kırışıklıklardan rahatsız olan erkekler de güzel bir görünüm için peeling işlemini tercih etmeye başladı" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Alpagan Yıldırım, peelingin çok ciddi bir işlem olduğuna ve uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığında ciltte geri dönüşü olmayan hasarlara yol açtığına dikkat çekerek, "Peeling, çok ciddi bir cerrahi işlemdir. Uzman kişiler tarafından yapılmadığı zaman ciltte geri dönüşümü olmayan problemlere sebep oluyor. Peelingi özellikle kış aylarında yaptırmak, işlem sonrasında kesinlikle güneşe çıkmamak gerekiyor, aksi taktirde ciltte lekelenmelere yol açıyor. Peelingin birçok yöntemi vardır. Bizim tavsiyemiz, ameliyat yöntemi ile uzman bir hekime yaptırılanıdır" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, ayrıca senelerce yapılan, doktor kontrolünde olmayan, kremler aracılığıyla yapılan peeling işlemlerinin ciddi maliyetlere yol açtığını ve bu tür zayıf müdahalelerde sağlıklı sonuçlar elde edilemediğini söyledi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler