HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Haluk Koç: Vebaliniz de, günahınız da beceriksizliğiniz de büyük

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Haluk Koç: Vebaliniz de, günahınız da beceriksizliğiniz de büyük

Koç, "Hükümet yeni sivil vesayet arayışı içinde. Bunun bürokratik mekanizmasını, yargı boyutunu gerçekleştirdiler, şimdi millete sindirme dönemi geldi. Özel güvenlik paketiyle de demokratik hak arama yollarının kısıtlanacağı, herkesin makul şüpheli olacağı, değişik risklerle karşı karşıya kalacağı yeni dönem tasarlıyorlar, umarım siyasi ömürleri bütün bunları gerçekleştirmeye yetmez" dedi.

Haluk Koç, "Dış politikada sözüne güvenilmez, itibarını yitirmiş, omurgası olmayan, belirli dış güç odakları tarafından güdülen bir Türkiye manzarası hepimizin içini acıtıyor.Bir yanda iç güvenlik sürecini İmralı'da Öcalan'ın ağzına terk etmiş, devlet hakimiyetini ülkenin önemli bir coğrafyasında kaybetmiş bir gaflet ve aymazlar takımı. Diğer yanda geçim sıkıntısı, işsizlik, artan gıda enflasyonu, yüksek enerji fiyatlarıyla boğuşan geniş halk kesimleri" dedi.

"HER ŞEY TERSİNE DÖNMÜŞ DURUMDA"

Haluk Koç, "Diğer yanda lüks, ihtişam, israf, şatafat, gösteriş içinde halktan kopuk bir saltanat arayışı, tıpkı Lale Devri gibi. Büyük yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlıkların suç olmaktan çıkarttığı, rüşvetin kelime anlamının hediye olarak değiştirildiği ve adeta kutsandığı, polislerin hırsızları değil, tam tersine hırsızların polisleri kovaladığı bir süreci yaşıyoruz. Her şey tersine dönmüş durumda. Teslimiyet, gaflet, yer yer ihanet. Manzara bu. Maalesef 12 yılda Türkiye'nin AKP ile çıktığı yolun bizi getirdiği tablo bu" diye konuştu.

"VEBALİNİZ DE, GÜNAHINIZ DA BECERİKSİZLİĞİNİZ DE BÜYÜK"

Haluk Koç,"Ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum Öcalan sanki bir rehineymiş gibi, masaya devletin karşısına oturtan siz değil misiniz? Oslo'da başladığınız ve Türkiye'nin anayasal düzenini, uluslararası aktörlerin gözetiminde terörle tartışmaya açıp, Türkiye'nin geleceği için fal açanlar sizler değil misiniz? Türkiye'nin bu önemli ve can alıcı sorununa verdiğiniz tavizler ve ilkesizlikle uluslararası bir soruna dönüştürme taleplerini yükseltenler sizler değil misiniz? Vebaliniz de, günahınız da beceriksizliğiniz de büyük" dedi.

"HÜKÜMET YENİ SİVİL VESAYET ARAYIŞI İÇİNDE"

Haluk Koç, "Çok uzun süren MGK toplantısından sonra bir takım açıklamalar oldu, bir takım yeni tehlike tarifleri ortaya kondu. Bu tehlike tarifleri içinde legal gibi görünüp illegal yapılardan bahsedilen bazı paragraflar var. Herhalde HDP o boyuta girmiyor. Hasip Kaplan'ın sözleri için söylüyorum. Ama tarif ettikleri olay, daha farklı olay. Hükümet yeni sivil vesayet arayışı içinde. Bunun bürokratik mekanizmasını, yargı boyutunu gerçekleştirdiler, şimdi millete sindirme dönemi geldi. Özel güvenlik paketiyle de demokratik hak arama yollarının kısıtlanacağı, herkesin makul şüpheli olacağı, değişik risklerle karşı karşıya kalacağı yeni dönem tasarlıyorlar, umarım siyasi ömürleri bütün bunları gerçekleştirmeye yetmez" dedi.

EMİNE ÜLKER TARHAN'IN SÖZLERİ...

Emine Ülker Tarhan'ın 'CHP kurultayında 2015 seçimleri için yol haritası belirlemedi, koltuk savaşı yaşandı' sözlerine Haluk Koç, "İstifa etmesine üzüldük. Siyaset uzun süreli bir iş, dirençli olmak gerekir. Bir polemik noktasına taşınacak cevap vermek istemiyorum ama, siyasetin hiç kimse için hazırlanmış bir koltuk sunmaması gerektiğini bu yaşadığımız süreçte öğrendik. Hak edilerek o koltuk elde edilmeli siyasette. Eğer hazır olarak sunduğunuz zaman, bu yorumları çok rahat yapabiliyorlar" dedi.

RTÜK ÜYESİ ÖZTUNÇ'A SALDIRI GİRİŞİMİ

RTÜK Üyesi Ali Öztunç'a saldırı girişimi ile ilgili olarak Haluk Koç, "Bir televizyon kanalında CHP ile Atatürk'le ilgili Türkiye'nin yakın tarihinde anıtlaşmış önemli kahramanlarla ilgili yapılan yüz kızartıcı, ahlaksız, terbiyesiz yorumlar ancak sipariş üzerine bir hokkabaz tarafından bir havuz medya kanalında yapılabilirdi. RTÜK'te buna karşı bir ceza vermesi gerekirdi, yani CHP'ye, Mustafa Kemal Atatürk'e, Türk milletinin diğer değerlerine kendi görüş açılarından saldırmak serbest ve bu karşılıksız kalır. Bunu kırmak gerekiyor. CHP, RTÜK Üyesi Sayın Ali Öztunç'a yapılan saldırı girişimini de kınıyor, bu konuda RTÜK'ün vereceği kararı da bekliyor. Eğer bir müeyyide uygulanmazsa, önüne gelen önüne gelene hakaret etmeye başlar. Tüm ortak değerler ayaklar altına alınır" diye konuştu.

(DHA)

Express

En Çok Aranan Haberler