HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Haluk Koç: Yönetmeliğin adını bile değiştirdiler

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan yeni iş güvenliği paketine ilişkin, "Yönetmeliğin adını bile değiştirdiler.'' dedi.

Haluk Koç: Yönetmeliğin adını bile değiştirdiler

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan yeni iş güvenliği paketine ilişkin, "Yönetmeliğin adını bile değiştirdiler. ‘İş güvenliği', ‘işçi ve çalışma güvenliği' değil. İşin güvenliğini sağlayacaksın, çalışanın güvenliği ikinci planda. Bütün bunların sağlıklı bir şekilde çok önceden planlanması, yapılması gerekiyordu” dedi.

CHP MYK Toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında devam ederken, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç bir basın toplantısı düzenledi. Çözüm süreciyle ilgili AK Parti "seçkinleri” ve milletvekillerinin dahi ayrıntılı bilgi sahibi olmadıklarını ileri süren Koç, sürecin bataklığa saplandığını savundu. Koç, denilenin aksine silahlı yapıların bugüne kadar Türkiye'den çıkmadığını, tam tersine gidişlerin artığını, kentlerde yapıların güçlendirildiğini, devlet içinde devlet manzarası sergileyen adımların atıldığını söyledi. Tüm bunlar yaşanırken gündem değiştirmek için 'Dersim ağıtlarının' devreye sokulduğunu, 'Alevileri aldatma seanslarının' başlatıldığını ifade eden Koç, hükümetin aslında hiç değişmediğini belirterek, "Sen Dersim'i bırak, gel önce şu Sivas'ın hesabını ver. Gel önce şu Uludere'de yaptığınız katliamı ‘Ankara'nın karanlık koridorlarında unutturmayacağız' diyen açıklamalarınızdan sonra gelişen olaylara bak. Kerbela'yı benzetiyorsun. Sivas modern Kerbela değil mi? İnsanları diri diri yakan, sanıkların kaçıp yıllarca yurtdışında yaşanmasını sağlayan bu utanç davasında avukatlık yapan zihniyetin manevi mirasçısı sen değil misin? Bu insanları alıp AK Parti listelerinden milletvekili seçtirip Meclis'e taşıyan sen değil misin? Bu dava zaman aşımına uğradığında ‘Hayırlısı olsun' temennisinde bulunan senin reis değil mi, ey Başbakan. Lafa geldi mi heybe geniş, eylem yok. Alevi yurttaşlarımızın haklarıyla ilgili adım atmaları gereken bir konu, mangalda kül bırakmıyorlar. Öğretmen edasıyla Alevi yurttaşlarımıza Alevilik öğretmeye kalkan bir karikatür” ifadelerini kullandı.

CHP'nin kanun teklifi haline getirerek TBMM Başkanlığı'na verdiği Alevi paketine değinen Koç, "Meydanlarda Alevi inancına sahip insanlarımızı yuhalatan, aşağılatan siz değil misiniz? ‘Cemevleri cümbüş evi' diye saygısızlığı zirveye taşıyan senin tayfan değil mi? Bırak edebiyatı, kendine göre tarih çarpıtmayı, yapabiliyorsan getir şu paketi” diye konuştu.

"PASTA YIKILDIKTAN SONRA DİYE BİR DEYİM VARDIR”

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Koç, bir gazetecinin bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan yeni iş güvenliği paketiyle ilgili sorusuna, "Pasta yıkıldıktan sonra diye bir deyim vardır. Daha önce Zonguldak'ta değişik noktalarda, daha sonra Soma'da, Ermenek'te, daha sonra Bartın'da ve Türkiye'nin değişik bölgelerinde sadece maden kazaları değil iş güvenliğini ilgilendiren eksikliklerden kaynaklanan çeşitli iş cinayetleri. Bütün bunlar sergilenirken, bütün bunlar muhalefet tarafından ortaya konurken ILO standartlarının iş güvencesiyle ilgili bölümlerinin dahi hükümlülüğü olduğu halde, taraf olduğu halde onaylamayan bir Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile karşı karşıyaydık. Şimdi ortaya vahim sonuçlar çıkmaya başladığında adım atma ihtiyacı duyduklarını görüyoruz. Soma'da, Ermenek'te, İstanbul'da Torunlar İnşaat'ta asansörden düşerek ölen değişik iş kazalarında hemen hemen her gün canlarını veren binlerce işçi geri gelecek mi? Dikkat ederseniz yönetmeliğin adını bile değiştirdiler. ‘İş güvenliği', ‘işçi ve çalışma güvenliği' değil. İşin güvenliğini sağlayacaksın, çalışanın güvenliği ikinci planda. Bütün bunların sağlıklı bir şekilde çok önceden planlanması, yapılması gerekiyordu” karşılığını verdi.

Çeşitli sendikaların katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun geçen hafta 10 maddelik bir planı muhalefet adına yapıcı bir şekilde ileri sürdüğünü hatırlatan Koç, "Ders alırlar, olumlu adımlar atarlarsa destekleriz” dedi.

"EN SAĞLIKLI İŞ SURİYE'NİN İÇİNDEKİ YIKICI POLİTİKALARA, KARIŞTIRICI POLİTİKALARA TARAF OLMAMAK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in Suriyelilerin istihdamıyla ilgili adım atılacağına yönelik açıklamalarının sorulması üzerine Koç, Türkiye'de işsiz sayısının yüzde 9,8-10 civarında olduğunu belirterek, "En sağlıklı iş Suriye'nin içindeki yıkıcı politikalara, karıştırıcı politikalara taraf olmamak. Suriye'nin iç düzeninin korunması için katkıda bulunmak. Suriye'de güvenlik sağlandıktan sonra, demokrasi oturtulduktan sonra herkesin kendi ülkesine dönecek koşulları sağlamak. Bence en önemli istihdam kaynağı bu olması lazım. Önce kendi yurttaşımız var” değerlendirmesinde bulundu.

(İHA)

Express

En Çok Aranan Haberler