HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Hatay bayram namazı saat kaçta kılınacak? 21 Nisan Diyanet Hatay Antakya bayram namazı saatleri

Hatay bayram namazı saatleri merak edilmeye başlandı. Depremler nedeniyle büyük kayıp yaşayan Hatay, bu sabah kılınacak bayram namazı ile Ramazan Bayramı'nı karşılayacak. Cuma namazı farz olan kişilere, bayram namazı kılmak vaciptir. Peki, Hatay'da bayram namazı saat kaçta kılınır? Diyanet il il bayram namazı vakitlerini açıkladı...

Hatay bayram namazı saat kaçta kılınacak? 21 Nisan Diyanet Hatay Antakya bayram namazı saatleri

Hatay'da yaşayan vatandaşlar bayram namazı saatlerini araştırmaya başladılar. Müslümanların heyecanla beklediği on bir ayın sultanı 26 Mart'ta başladı ve bugün sona erdi. Bugün yılın ilk dini bayramı başlayacak. 6 Şubat'ta yaşanan depremler sonrası büyük yıkım yaşayan Hatay'da bayram namazı, bayramın ilk günü kılınacak. Osmaniye bayram namazı saati 06.25 olacak. Bayram namazı Ankara'da 06.34, İstanbul'da 06.49, İzmir'de 06.59, Çanakkale'de 07.00, Iğdır'da 05.50'de kılınacak.

HATAY BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Hatay bayram namazı saati 06:25 olarak açıklandı. Müslümanlar bu saatte Ramazan Bayramı namazını kılacaklar.

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kadir Gecesi

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Bayram namazı iki rekattır ve cemaatle kılınır. Tek başına bayram namazı kılınmaz.

Kadir Gecesi 4

BAYRAM NAMAZINA NASIL NİYET EDİLİR?

“Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet edilir.

BAYRAM NAMAZININ KILINIŞI

“Allahu Ekber” denilerek namaza durulur. Sonra imam ve cemaat sessiz bir şekilde “Sübhaneke” duasını okunur.
Sübhaneke’den sonra imamla birlikte Allahu Ekber şeklinde üç defa tekbir getirilir. Tekbir getirirken eller kulaklara kaldırılıp (iftitah tekbirinde olduğu gibi) birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde göbek altına bağlanır.
Üçüncü tekbirin ardından elleri bağlayınca imam önce Fatiha, sonra Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okur ve imamla birlikte rükuya gidilir.

44

Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rekata) kalkılır ve eller bağlanır.
İkinci rekatta imam önce Fatiha ve Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okur. Sonra imamla birlikte Allahu Ekber diyerek üç defa tekbir getirilir. Tekbir getirirken eller kulaklara kaldırılıp yana bırakılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp rükuya gidilir.
Rüku ve secdeler yapılarak oturulur. Son rekatta imam ve cemaat, Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okur.
Dualardan sonra imamla birlikte önce sağa, sonra sola selam verip namaz bitirilir.

Express

En Çok Aranan Haberler