HABER

Hava değişimleri çocuklarda gribe neden oluyor

BALIKESİR (İHA) - Ani değişen hava sıcaklıklarına bağlı olarak, özellikle çocuklarda nezle ve grip hastalıklarında artış yaşanıyor.

Son zamanlarda yaşanan hava sıcaklığı değişikliklerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten doktorlar, sıcaklıklardaki ani düşüş ve yükselişlerin gribal enfeksiyonlara neden olabileceği uyarısında bulundu. Sosyal hayatı olumsuz etkilemesi nedeniyle grip ve nezle salgınlarının her zaman ciddi sağlık sorunları arasında yer aldığına dikkat çeken uzmanlar, "Kış mevsiminde virüsler daha çok çocuklarda soğuk algınlığına sebep oluyor. Çeşitli tipte virüsler vardır. Her biri solunum sisteminin değişik bir yerini tutar. Başlangıç döneminde hafif ateş burunda akıntı ve öksürük olur, seste değişme olabilir. Eğer hastalık broşlara inerse ateş daha fazla yükselir. Anne babalar çocukları soğuk yerlerden ve hasta kimselerden uzak tutmalı, kapalı mekanlarda havalandırmaya dikkat etmeli. Hastalık durumu fark edilince hemen doktora götürülmeliler" uyarılarında bulundu.

Öte yandan, Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde bulunan devlet hastaneleri çocuk hastalıkları polikliniklerine nezle ve grip hastalıkları nedeniyle son günlerde yapılan başvuruların arttığı belirtilirken, çocuk servislerinin önünde de uzun kuyruklar oluşuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön