HABER

Hindistan polisine toplu tecavüz suçlaması

Hindistan polisine toplu tecavüz suçlaması

Hindistan'da Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, bir grup polisin komünist militanlara yönelik operasyon sırasında 16 kadına karşı tecavüz, cinsel ve fiziksel saldırı suçlarını işlediğini duyurdu.

Saldırılar yerel hükümetin 2015'te komünist militanlara karşı başlattığı operasyonu kapsamında yaşandı. Komisyonun yaptığı araştırmaya göre Hindistan'ın Chhattisgarh eyaletine bağlı Bijapur bölgesinde yapılan operasyon sırasında bir grup polisin 16 kadına yönelik cinsel saldırı, tecavüz ve fiziksel saldırı suçunu işlediği öne sürülüyor. Raporda 'Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, Chhattisgarh'da 16 kadının polis tarafından tecavüz, cinsel saldırı ve fiziksel saldırıya maruz kaldığını belirledi.

KÖYLÜLERİN EŞYALARI YAĞMALANMIŞ

Birçok köylünün eşyalarının çalındığı, yok edildiği ve yağmalandığı da rapor edildi. Kurbanların insani hakları Chhattisgarh'daki hükümete bağlı güvenlik çalışanları tarafından ağır şekilde ihlal edildi" denildi. Tecavüze uğrayanlar arasında hamile bir kadın ile 14 yaşında bir kız çocuğunun da olduğunu belirten Komisyon, 20 olası tecavüz mağduru ile görüşmelerin sürdüğünü de açıkladı.

Komisyon saldırgan polislerin cezalandırılması ve kadınların uğradığı zararın tazmin edilmesini istedi. Hindistan hükümeti yaklaşık 50 yıldır ülkenin 'Kızıl Koridor' olarak anılan doğu bölgelerinde Maocu komünist militanlarla savaşıyor. Aşırı yoksulluk ve kalabalık nüfustan muzdarip olan bölge sakinlerinin evleri sıklıkla yerel polis güçleri tarafından basılıyor.

HİNDİSTAN YILBAŞINDA DA CİNSEL TACİZ İDDİALARI İLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Hindistan'ın Bangalore kentinde yılbaşı gecesi taciz olayları yaşanmış, 'cinsel taciz, kadınları isteği dışında alıkoyma, kıyafetlerini çıkarmaya çalışma' suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın geç başlatılması ve Karnataka İçişleri Bakanı'nın 'kadınların Batılı kıyafetleri nedeniyle' tacize uğradıkları yönündeki açıklamaları tepki çekmiş, yönetim olay hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Son olarak soruşturma kapsamında 5 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Sıklıkla kadınlara cinsel taciz ve toplu tecavüz olaylarının yaşandığı Hindistan'da tecavüz olaylarına yönelik protestoların son yıllarda artmasıyla yasalar sertleştirildi. Ancak yine de pek çok tecavüzcü ceza almadan serbest kalabiliyor.

"HANGİSİNDEN EN ÇOK ZEVK ALDIN?"

Hindistan'da toplu tecavüz kurbanı bir kadın polisin küçük düşürücü sorgusuyla şikayetini geri çekmeye zorlanmıştı. Kadın, kamuya açık yerlere götürüp tecavüzün detaylarını anlatmasını isteyen polisin kendisine "Tecavüzcülerinden hangisinden en çok zevk aldın?" diye sorduğunu anlatmıştı.

Hindistan'ın Kerala eyaletinde toplu tecavüze uğrayan bir kadın, hem yaşadıklarını hem de tecavüzcüleri ve polisten aldığı tehditleri düzenlediği bir basın toplantısında anlamıştı.

Kadın, kamuya açık yerlere götürüp tecavüzün detaylarını anlatmasını isteyen polisin kendisine "Tecavüzcülerinden hangisinden en çok zevk aldın?" diye sorduğunu anlatmıştı.

Geri Dön