HABER

Hindistan'ın 'yerli' mültecileri: Keşmirliler

YENİ DELHİ (İHA) - Nüfusun çoğunluğu Müslüman olan Keşmir'deki Hindistan hükümranlığına karşı 1989'dan beri sürdürülen savaşta 35 binden fazla kişi hayatını kaybederken, Hindistan hükümeti, komşusu Pakistan'ı, 'ayrılıkçı Müslüman gerillaları desteklemekle' suçluyor. Birbirleriyle iki defa savaşmış iki nükleer güç arasında yeni bir savaş tehlikesi de sürerken, binlerce kişinin öldürüldüğü bölgeden, yüz binlerce kişi de Hindistan'a kaçma yolunu seçiyor. Sadece Yeni Delhi'de 200 bin Keşmir mültecisi evlerine dönmeyi bekliyor.

1980'li yılların sonunda Yeni Delhi'ye kaçan ve 12 metrekarelik, küçük bölümlere ayrılmış bir hangara yerleştirilen yerli mültecilerden Chunni Devi, 73 yaşındaki eşi Prithwinath Bhat için çay pişirirken şunları anlatıyor: "Hükümet bizim için hiçbir girişimde bulunmadı. 13 yıldır burada hiç bir şey yapamamaya mahkum edildik. Bir meslek ve özel mülkiyet edinemiyoruz".

DEVLETTEN HER AY 55 EURO Prithwinath Bhat ise, kaçarken arkasında yıllarca emek verdiği eczanesini bırakmış. Aradan geçen yıllar tüm birikimini tüketmesine sebep olmuş. Devletin kendisine her ay verdiği 2 bin 500 rupye ile yani 55 euro ile geçimini sağlamaya çalışıyor. Bu parayla, hem oturduğu odanın kirasını vermek, hem de günlük gıda ihtiyacını karşılamak zorunda. Bhat, kesinlikle savaş istemediğini vurgulayarak şöyle konuşuyor: "1947'de kazandığımız bağımsızlıktan beri birlikte yaşadığımız Müslümanlar hala dostumuz. Yeri geliyor kavga da ediyoruz, ama bizi ziyarete geldiklerinde kucaklaşıyoruz. Yeni neslin yaptıkları onları da şaşkınlığa düşürüyor".

TÜTÜN SATMAKTAN UTANIYOR 30 yaşındaki Virendra da, yalnızca bir odadan oluşan evinin kirasını ödeyebilmek ve 4 kişilik ailesini geçindirebilmek için gece gündüz çalışıyor. Pazarda küçük bir içecek ve tütün standı bulunan, ama yaptığı işten utanan Virendra'yı, halkının tarihi pek ilgilendirmiyor. Genç adam, Keşmir'de kendi dükkanlarıyla evleri olduğunu ve günün birinde bir sigara satıcısı olarak çalışacağını daha önce hiç düşünmediğini anlatıyor. Günde ancak 150 rupye, yani 3 euro kazanabilen Virendra, Keşmir'de hayatlarının tehlikede olduğunu ve hala Hindistan ile Pakistan arasında çıkabilecek bir savaştan korktuğunu sözlerine ekliyor.

Kaşmiri Samiti adlı mülteci kuruluşundan Sunil Shakder ise Yeni Delhi'de 200 bin mülteci ailenin yaşadığını ifade ederek, "Hepsi ile biz ilgileniyoruz. Onlara ev ve iş bulmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda sosyal çevrelerini muhafaza etmelerine de yardımcı oluyoruz. Çünkü Keşmirliler kendi tarihlerine önem veriyorlar" diyor. Shakder, Hindistan hükümetinin, Keşmirlileri kendi hallerine terk ettiğini öne sürerek, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e güvenilmemesi ve bir savaşa hazırlıklı olunması gerektiğini ileri sürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön