HABER

"İmar değişikliğiyle ilgili kimseyle görüşmedim"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik iddialarını yanıtlarken, "Silivri'deki imar değişikliğiyle ilgili hiç kimseyle görüşmediğini ve hiç kimseye ricada bulunmadığını" söyledi.

"İmar değişikliğiyle ilgili kimseyle görüşmedim"

Dişli, "Basında yer alan başlıksız belge, eski ortağıma kredi temininde yardımcı olduğumu gösteren bir belgedir. Bu bir iş takibi veya rüşvet belgesi değildir" dedi. Şaban Dişli, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, iddiaların "çarpıtılmış veya saptırılmış bir tek belgeye dayandırılmak istendiğini" söyledi."Rüşvet belgesine 2 şahit tutulur mu, 4 kişiye 4 nüsha yapılıp dağıtılır mı?" diye soran Dişli, "böyle bir iddianın akıl, mantık ve vicdanla bağdaşmadığını" söyledi.

Şaban Dişli, iddiaların basında yer almasının ardından gerekli bilgi ve belgeleri toplamaya çalıştığını, geniş kapsamlı açıklama yapmasının bu nedenle geciktiğini ifade etti.Dişli, "İmar değişikliği çalışmalarını ilk başlatan belediyenin Silivri'nin CHP'li belediyesi olduğunu" anlattı.

Silivri Belediyesi Meclisi'nin 16 Ocak 2003 tarihinde 25 bin ölçekli çevre düzeni planını kabul ettiğini ve buna ilişkin yazının yine Bayındırlık İmar İl Müdürlüğü'ne gönderildiğini anlatan Şaban Dişli, bu planların 21 Temmuz 2004 tarihinde onaylandığını kaydetti. Bu şekilde 6, 7, 8 numaralı parselleri de içine alan bölgenin "ticaret alanı" olarak onaylandığını anlatan Dişli, "Tüm bu 25 bin, 50 bin ölçekli onayı alan CHP'li belediye bunu niye yaptı" diye sordu.

Şaban Dişli, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun, 21 Ocak 2007 tarihinde, Silivri Alibey Mahallesi söz konusu ada ve parsellere ilişkin imar değişikliği talepleri hakkında yaptığı inceleme sonucunda hazırladığı raporda, "birtakım tadillerle imar değişikliği yapılmasının uygun olduğuna" oy birliğiyle karar verdiğini söyledi.

Dişli, Silivri Belediye Meclisi'nin daha sonra 11 Mayıs 2007 tarihinde söz konusu alana 1/1000 ölçekli uygulama imar planı tadilatını kabul ettiğini belirterek, "Bu süreçlerin tamamının, benim yani Şaban Dişli'nin ilgisi ve bilgisi dışında usul ve yasaya uygun olarak gerçekleştiğini tespit ettim" dedi.

Bu konunun, "ortaklardan birinin gayrimenkulün satış fiyatındaki fahiş farkı gördükten sonra ortaya çıktığı" iddiasının da "yalan" olduğunu savunan Dişli, bu iddiaları gündeme getiren Aziz Sezginer'in Silivri 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne tapu iptal davası açtığını, ancak daha sonra davasından feragat ettiğini de dile getirerek, mahkeme kararının örneğini gösterdi.

Aziz Sezginer'in daha sonra Akademi Ofset AŞ'nin sahibi Mehmet Karasu'dan "defalarca ilave menfaat talebinde bulunduğunu, olumlu yanıt alamayınca Kartal Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunduğunu" ifade eden Dişli, "bu başvurunun yetkisizlik kararıyla Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini ve 8 Ağustos 2008 de başsavcılığın takipsizlik kararı verdiğini" anlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun da 11 Ağustos tarihinde söz konusu iddialarla ilgili açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Dişli, "Hukuk yolları tükenen Sezginer, Mehmet Karasu'ya giderek 'kendisine açıktan ödeme yapmadığı takdirde ilgili evrakın içiriğini çarpıtıp, CHP kanalıyla medyaya ileteceğini' söyleyerek tehdit ve şantajda bulunmuştur" dedi.

Dişli, "Bu kadar para peşinde koşan Aziz Sezginer bu belgeyi sayın Kılıçdaroğlu'na kaç paraya satmıştır? Sayın Kılıçdaroğlu bunu açıklamak zorundadır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön