HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İMECE uydusu fırlatma töreni ertelendi mi? İMECE uydusu ne zaman, saat kaçta fırlatılacak? İmece nedir? TÜBİTAK duyurdu!

İMECE uydusu fırlatma töreni için TÜBİTAK'tan son dakika açıklaması geldi. İMECE uydusunun nereden fırlatılacağı merak konusu olurken birçok kişi de arama motorlarında yaptıkları sorgulamalara hız verdi. Fırlatma töreni bugün TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilecekti, fakat yeni bir gelişme yaşandı. Peki, İMECE uydusu fırlatma töreni ertelendi mi? İMECE uydusu ne zaman, saat kaçta fırlatılacak? İmece nedir?

İMECE uydusu fırlatma töreni ertelendi mi? İMECE uydusu ne zaman, saat kaçta fırlatılacak? İmece nedir? TÜBİTAK duyurdu!

İMECE uydusu fırlatma töreni konusunda TÜBİTAK'ın sosyal medya hesabından açıklamada bulunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli ve millî imkânlarla üretilen yüksek çözünürlüklü gözlem uydumuzun uzaydaki yörüngesine fırlatılacağını duyurmasının ardından bugün yaşanan gelişmenin detayları merak konusu oldu. TÜBİTAK'tan yapılan açıklamaya göre İMECE uydusu bugün uzaya fırlatılamayacak. İşte İMECE uydusu ile ilgili SpaceX ve TÜBİTAK'tan yapılan açıklama...

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

İMECE UYDUSU FIRLATMA TÖRENİ ERTELENDİ Mİ?

İMECE uydusu fırlatma töreni ertelendi. İmece uydusu için bugün Ankara’da bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde fırlatma töreni düzenleneceği aktarılmıştı.

u2

İMCECE UYDUSU NE ZAMAN UZAYA FIRLATILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Yerli ve millî imkânlarla ürettiğimiz yüksek çözünürlüğe sahip ilk gözlem uydumuz İMECE, 11 Nisan’da uzaydaki yörüngesine fırlatılacak. Yetişmiş insan kaynağımız, sağladığımız imkânlar ve geliştirdiğimiz teknolojiler sayesinde küresel uzay yarışında var olmayı sürdüreceğiz."ifadelerine yer vermişti. Fakat konuya ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

TÜBİTAK'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, İMECE uydusunu yörüngesine taşıyacak Falcon 9 roketinin operasyonundan sorumlu SpaceX firmasının, fırlatmayı bugün yapmanın mümkün olmadığını resmi olarak bildirdiği aktarıldı. Açıklamada, şu an itibarıyla bir gün ertelenen fırlatmanın kesin tarih ve saatinin bilahare bildirileceği kaydedildi.

AA-20230410-30815014-30815009-IMECE_ICIN_GERI_SAYIM_BASLADI

Öte yandan SpaceX'in Twitter hesabından yapılan paylaşımda da ekiplerin hava durumunu takip ettiği belirtildi.

En Çok Aranan Haberler