“İmparatorluk günlerine dönüş”

Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de artan petrol ve gaz arama faaliyetlerinin, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile gerilim yarattığı iddia edildi.

“İmparatorluk günlerine dönüş”

The Times gazetesi, Türkiye'nin AB üyeliğini “başaramayarak eskinden Osmanlı İmparatorluğu toprakları olan coğrafyalara yöneldi” derken, Mısır'da devrim sonrası kurulan yeni idarenin “Ankara'nın kanatları altına girebileceği”ni öne sürerek, “İmparatorluk günlerine dönüş” ifadesi kullandı.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times, "Akdeniz altında yatan servet diplomatik tansiyonu yükseltiyor" başlığı ile yayımladığı geniş haberinde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de artan petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinin, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile gerilim yarattığını savundu.

BBC Türkçe tarafından yansıtılan haberde, Kıbrıslı Rum diplomat Andreas Mavroyianis'in “Ankara Doğu Akdeniz'in ortasından bir çizgi çekip kuzeyini kendisi, güneyini de Mısır'ın kontrol etmesini arzuluyor” iddiasına yer verildi.

-“TÜRKİYE, YENİ GÜÇ PAYLAŞIMINDA ROL KAPMAK İSTİYOR”-

Times'ın haberinde söz konusu doğal gaz araştırmaların henüz sonuçlanmadığı ancak, olumlu sonuç alınması halinde Ortadoğu’da dengelerinin değişebileceği ve Türkiye'nin “yeni güç paylaşımında rol kapmaya hayli istekli olduğu” yorumu yapıldı.

Bu arada haberle birlikte James Hider imzalı, "İmparatorluk günlerine dönüş" başlığını taşıyan bir analiz de sunuldu.

Türkiye'nin AB üyeliğini başaramayarak eskinden Osmanlı İmparatorluğu toprakları olan coğrafyalara yöneldiği öne sürülen yazıda, Mısır'da devrim sonrası kurulan yeni idarenin Ankara'nın kanatları altına girebileceği görüşü de dile getirildi.

James Hider, bu gelişmelerden “tedirgin olan ve ilişkilerin kopma noktasına geldiği” İsrail'in, Ankara'nın “tarihi rakipleri” olan Atina ve Sofya'ya yöneldiğine dikkat çekti.(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 204 yorum
S2min imparatorluğu... Eldeki topraktan olmayalım da...
çok güldüm azına eline sağlık
Hahah çok iyi... Gerçekten doğru söylemişsin; bu iktidarın döneceği tek imparatorluk dönemi sevr in imzalandığı tarihtir...
bize gaz veriyolarki kaybettiklerimizi görmeyelim
sen ve senin gibi sünepeler olduğu sürece şüphende haklısın
siz türk olamazsınız ya.. kesin yahudisiniz
:):):) aynen vallla cok doğru sözzzz
:)))
Ak parti karşıtı ... at gözlüklü dangalakların hayalinden bile geçiremeyeceği şeyler bunlar.. yorum bile yazamamışlar...
Ak particilik senin gözlerini kör etmiş.Yoksa sende mi makarnacı ve kömürcülerden misin?Ben Akpli olmadığım halde 3 dönem sırf istikrar olsun ülke büyüsün diye Akpye oy verdim.Akpnin doğru yaptığı işleri hep destekledim,yanlışlarını da eleştirdim.Benim ortaokul ve lise yıllarım tüpgaz ve sanayağı kuyruklarında geçti.İstedim ki ülke bir daha o durumlara düşmesin.Akp ülke içinde çok iyi şeyler yaptı ama dış siyasette de bir o kadar kötü ve zararlı işler yaptı.Ülkemiz içerden ve dışardan bölünüp parçalanmaya doğru son dönemlerde hızla gidiyor.Savaş yakındır Orta doğuda.Sen bunu görebiliyor musun?
VAH ZAVALLI DANGALAK. ELİN OĞLU AĞZINA BİR PARÇA GLİKOZ ÇALIYOR. BİZİM DANGALAK turhan SAZAN GİBİ ATLIYOR. BU SAZAN DANGALAKLIĞINI AK PARTİYE BAĞLIYOR. AK PARTİNİN İÇİNDE ÇOĞUNLUĞU AKILLI VE SAZAN OLMAYANLAR DA VAR. BİZ TÜRKİYEYİ MİSAKI MİLLİ SINIRLAR İÇİNDE TUTMAK İÇİN ÇABALIYORUZ ŞU ANDA BÖLGEDE EN İSTİKRARSIZ EN FAZLA TERÖR VE BÖLÜCÜ EYLEMLERİN OLDUĞU VE KAYNAYAN TOPLUMSAL VE ETNİK OLAYLARIN OLDUĞU SIRADA AVRUPALININ DOLMUŞUNA GELİYOR. BU DURUM SADECE AK PARTİ NEDENİ İLE OLUŞMADI. YILLARDAN BERİ DEVAM EDEN BİR SÜREÇ. PARTİLERLE DE İLGİLİ DEĞİL. DEVLETİMİZİ YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR
dangalak gormek ıstıyorsan aynaya bak ıyı bırısı var prada senıngıbı olayların bıle farkında olmayanlar konusuyorlar ama nedense basımız belaya gırınce bırlık olalım denıyor sız neden ıllada ak partı dıyorsunuzda Turkıye Cumhurıyetı Devletı demıyorsunuz arkasdas sen once neyle neyı kıyasladıgını bıl ne sen nede ak partı tekbasına devlet degılsınız devlet sorunlar ıcerısınde kalınca bızlerde etkılenırız ama senıngıbı cahıl ınsan hala ve hala olayları partıcılık olarak degerlendırıyorlar neden boylesınız ak partı yanlızca ulke ıcerısınde ak partıdır ama sınırlar dısarısında ulkeyı temsıl eder
kuş beyinliler de inanıyordur gaz haberlere. hey gidi aziz nesin,nur içinde yatasın.
Ben, artık Türkiye'de Aziz Nesin in dediklerinden pek kalmadı sanıyordum ama daha sen ve senin gibiler varmış demekki
doğru diyorsun kardşi
özgüveninizi öyle elinizden almışlar ki. :) ya hu gecmişine dönüp bir bak bunların ütopya olmadığını göreceksin. hey gidi mehmet akif. nur içinde yatasın.
hangi nur inanmadığı nurmu .??
nur içinde yatıyordur sen emin ol(?)
NUR İÇİNDE YATIYOR ZATEN AZİZİM...AMA KAFİRLERİN NURUNDA...SİMSİYAH ATEŞİN İÇİNDE NE GÜZEL...KAFİRLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM
ALLAH seni aziz amcana kavuştursun.
senin beynin varmı
bir insanın nur içinde yatabilmesi için birsz inançlı olması lazım tabi Aziz NESİN pekde öyle inançlı biri değildi. Bana sorarsan asıl sen kuş beyinlisin
senin gibilerin nur demeye pek dili varmaz.. Işık de sen bence hani o çoook sevdiğiniz Rutkay Aziz gibi falan
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler